Omán od 15 990 Kč
Zobrazit zájezdy

Jaká jsou vhodná očkování do Ománu a tipy pro vaši bezpečnost

Jaká jsou vhodná očkování do Ománu a tipy pro vaši bezpečnost

Omán je velice klidná a přátelská země. Nemusíte se obávat konfliktů s místními, přírodních katastrof ani velkých zdravotních potíží. Přesto jde o jiný svět, než je ten náš evropský, a tak je dobré vědět, co můžete očekávat. Pojďme se podívat, jak je to v Ománu s očkováním a bezpečností.

Jaké očkování je třeba?

Cestujete-li do Ománu, nepotřebujete žádné povinné očkování. Některá jsou ovšem doporučená. Je jen na vašem zvážení, zda je podstoupíte. Záleží na charakteru a délce vašeho pobytu. Dle Centra cestovní medicíny je doporučené očkování zejména proti:

  • Hepatitidě A: očkovat je třeba nejpozději 7 dní před odjezdem. Vhodné pro všechny turisty, k nákaze může dojít i z kontaminované vody či jídla.
  • Hepatitidě B: doporučeno zejména zdravotnickým pracovníkům či jiným osobám, u kterých se předpokládá styk s nakaženými.
  • Břišnímu tyfu: očkuje se jednou vakcínou s účinností na 3 roky.Doporučuje se zejména cestovatelům, kteří se budou pohybovat v odlehlejších částech země.

Turisté, kteří do Ománu přijedou ze země, v níž se vyskytuje žlutá zimnice, proti ní musí být očkování. Opatření se vztahuje i na situaci, kdy budete čekat v transitním prostoru na letišti. Vakcinaci je nutné provést nejpozději 10 dnů před vstupem do země. Nelze očkovat děti mladší 9 měsíců.

Plánujete-li cestu do regionu Musandam, nechte se očkovat proti malárii. Jinde v Ománu nákaza téměř nehrozí. Před cestou je samozřejmě důležité zkontrolovat, zda vám stále platí očkování proti tetanu, spalničkách a záškrtu.

Zdravotní rizika

V zemi panuje horké a suché klima. S tím souvisí i možné zdravotní problémy – úpal, úžeh, dehydratace, spálená pokožka, nevolnosti z horka apod. Dodržujte pitný režim, ale tekutiny kupujte raději balené.

Pokud vás zdraví zradí, věřte, že kvalita zdravotnické péče je na vysoké úrovni. V zemi existují jak státní, tak soukromá zdravotnická zařízení. Při zdravotních obtížích je nejvhodnější zeptat se v hotelu, kterou nemocnici navštívit. Před odjezdem do Ománu si ale určitě zařiďte komerční cestovní pojištění. Mezi ČR a Ománem neexistuje dohoda o bezplatném ošetření.

Bezpečnost v Ománu

Omán je stabilní, bezpečná země. Ománci jsou milí a pohostinní. Kriminalita je tu velice nízká, zejména proto, že za sebemenší přestupky následuje tvrdý trest. Přesto dbejte opatrnosti, zejména nenechávejte věci v zaparkovaných vozech.

Na co si dát pozor?

Ačkoli je Omán k turistům velmi tolerantní, pořád se jedná o muslimskou zemi. Pozor si tedy dejte na vhodné oblečení. V běžném životě je tolerován evropský způsob oblékání - u mužů kraťasy a tričko, u žen delší sukně (alespoň ke kolenům), tričko či šaty bez výstřihu. Při prohlídce budov je doporučeno mít zahalená kolena. Do mešity vás pustí jedině v dlouhých kalhotách / sukni. Co se týče koupání, plavky můžete bez problémů využívat v hotelových bazénech nebo na soukromých plážích. Na veřejnosti se do bikin nesvlékejte, vodních radovánek si užívejte v šortkách nebo pareu a tričku.

Čemu se vyhnout úplně?

  • Ženy by neměly chodit venku bez doprovodu mužů.
  • Na veřejnosti je nutné zdržet se projevů náklonnosti k opačnému pohlaví.
  • Nejezte a nepijte na veřejnosti v době Ramadánu.
  • Pít alkohol lze jen v místech k tomu určených.
  • Naprostým tabu je pak jakákoli kritika sultána či jeho vlády.

Více informací o bezpečnosti v Ománu se dozvíte na webových stránkách MZV ČR.

Individuálním cestovatelům se doporučuje registrace do databáze DROZD, která zastupitelskému úřadu umožní poskytnout rychlou pomoc v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof, sociálních nepokojů či obecně náhlého zhoršení bezpečnostní situace.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce