Omán od 26 560 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Ománu – památky, rozmanité pláže, pouště a trhy

Tipy na aktivity v Ománu – památky, rozmanité pláže, pouště a trhy

Přemýšlíte o exotické dovolené v Ománu? Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších aktivit pro rodiny s dětmi, bělostných pláží, krásných orientálních památek, zelených oáz a nekonečných pouští.

Pláže

Pobřeží Ománu měří asi 1 700 km a díky své rozmanitosti potěší jak milovníky relaxu a luxusní dovolené, tak vyznavače vodních sportů.

Nejoblíbenější pláž v Ománu je čtyřkilometrová písčitá pláž Qurum, ležící v hlavním městě Muscatu. Pláž je lemovaná obchody, kavárnami a hotely a je populárním místem pro procházky a rodinné pikniky. Na pláži jsou toalety i sprchy. Nedaleko Muscatu najdete také odlehlou pláž Al Jissah obehnanou útesy.

Pláž Mughsayl, ležící na jižním pobřeží, je 7 km dlouhý pruh zlatavého písku obklopený skalami a průzračnou tyrkysovou vodou. Na skalním převisu nedaleko odtud se nachází jeskyně Marneef s vyhledávanými gejzíry, které především v letním období chrlí až třicetimetrové proudy vody.

Pláž Ras Al Jinz na východním pobřeží je známá jako místo, kam želvy v noci připlouvají klást vajíčka. Při troše štěstí můžete pozorovat jak se malé želvičky klubou z vajíček a utíkají do moře. Dávejte ale pozor, abyste je nevyplašili!

Vodní sporty

Pobřeží ostrova Masíra si oblíbili milovníci vodních sportů. Jsou zde vhodné podmínky pro kitesurfing, šnorchlování a potápění. Mezi vyhledávané pláže patří Ras Abu Zabil nebo Sur Masirah.

Za šnorchlováním se vydejte na ostrovy Daymaniyat nedaleko Muscatu, kde mezi korálovými útesy plavou barevná hejna ryb a želvy.

Nejlepší čas pro potápění je období od října do února, kdy teplota vody dosahuje 28 °C a viditelnost se pohybuje mezi 15–25 metry.

V okolí Muscatu najdete všechny oblíbené potápěčské destinace: Al Khayran, ostrov Al Fahal neboli žraločí ostrov a zátoku Al Makbara. Více informací a tipy na certifikovaná potápěčská centra najdete zde

Památky

Hlavní město Muscat, ležící na pobřeží Ománského zálivu, se pyšní bělostnou orientální architekturou a množstvím skvostných budov. Určitě si nenechte ujít slavnou Královskou operu, Sultánův palác nebo monumentální mešitu Sultána Kábúse s obřím ručně tkaným kobercem. Do ománské historie se ponoříte při prohlídce Ománského národního muzea. Navštivte také tři pevnosti tyčící se nad mořem. 

Salalah je druhé největší ománské město ležící na jihu země mezi banánovými plantážemi a bílými písčitými plážemi. Každé léto se zde koná festival Khareef oslavující příchod období dešťů, kdy se celé město zazelená. Navštivte krásnou mešitu Sultána Kábúse, archeologické naleziště Al Balid a pevnost Taqah s muzeem zbraní a nástrojů.

Dominantou bývalého hlavního města Nizwa je stejnojmenná pevnost ze 17. století, odkud je krásný výhled na město a vrcholky pohoří Hajar. Zajděte také na rušný místní trh. Jen 40 km odtud leží Pevnost Bahla, která vyrostla postupně v 12.–15. století na místě, kde se setkávali obchodníci. Uvnitř opevnění najdete historické domy a původní komnaty. Pevnost je zapsána na seznamu UNESCO. Nedaleko se nachází také impozantní pevnost Jabreen ze 17. století.

Treky

Pohoří Al-Hadžar je oblíbenou turistickou destinací, místní stezky vedou mezi vesnicemi, napříč hlubokými kaňony a přes strmá úbočí hor. Na západě pohoří leží nejvyšší hora Ománu, Jebel Shams neboli Hora Slunce (3 084 m). Výstup je zdlouhavý a náročný, ale výhledy rozhodně stojí za to. Nedalekým kaňonem Wadi Nakhur vedou dvě oblíbené turistické trasy, náročná Rim Walk a o něco lehčí tříhodinová trasa Balcony Walk, která je považována za jednu z nejkrásnějších v Ománu.

Jebel Akhdar neboli Zelená hora ležící na severu země je úrodná náhorní plošina ve výšce 2 980 m, kde místní tradiční vesničky a plantáže protíná několik turistických stezek.

Údolí Wadi Shab láká návštěvníky svými terasovitými políčky, krásnými kaňony, jezírky s křišťálovou vodou, ve kterých se můžete vykoupat, a jedinečným vodopádem uvnitř jeskyně.

Jeskyně

Jeskyně Al Hoota, ležící na úpatí hory Jebel Shams, je stará asi 2 miliony let a dlouhá 4,5 km, z nichž 500 m je přístupných turistům. Uvnitř můžete vidět krápníky a jedno ze 4 jezer, kde žije vzácný druh slepých ryb. Vstupné je 420 Kč pro dospělé, 210 Kč pro děti starší 6 let.

Jeskyně Majlis Al Jinn neboli jeskyně džinů, je jedna z největších jeskyní na světě. Dovnitř se dá spustit jen několika otvory na stropě jeskyně, které ve skále vymlela voda.

Další zajímavé jeskyně jsou Jernan nebo Teeq a Tawi Ateer Sinkhole.

Pouště

Poušť Sharqiya se nazývá také Wahibská poušť. Tento název dostala podle nomádského kmene, který zde žije. Během dne se můžete prohánět přes nekonečné písečné duny v džípech nebo na čtyřkolkách, vydat se na výlet s velbloudí karavanou nebo zkusit sandboarding.

Dokonce i přímo v Muscatu můžete vyzkoušet jedinečnou atmosféru nekonečné pouště při návštěvě písečných dun Bawshar Sands.

Neopakovatelným zážitkem je také nocování v poušti, kdy strávíte noc v beduínském kempu ve stanu, nebo přímo pod hvězdnou oblohou, vychutnáte si večeři, sladký čaj a večer u ohně v přítomnosti přátelských beduínů.

Rodinné aktivity

Omán je neobvyklá, ale bezpečná destinace pro cestování s dětmi. Užijte si místní pláže, šnorchlování a pozorování želv nebo vyrazte na plavbu na lodi a sledujte delfíny a velryby. Zažijte opravdové dobrodružství při nocování v poušti, projeďte se na čtyřkolkách, na velbloudech nebo jen dovádějte na písečných dunách. Mnohé hotely a resorty mají bazén i dětské hřiště.

V Muscatu navštivte Muzeum iluzí, interaktivní vědecké dětské muzeum, zaskákejte si na trampolínách nebo si zahajte napínavou únikovou hru. Ve všech velkých obchodních domech najdete množství restaurací, kino a dětskou hernu.

Nakupování

Pravou atmosféru Ománu si užijete také při nakupování. V obchodech a na trzích zde můžete nakoupit rozličné rukodělné výrobky, které poslouží jako originální suvenýry. Nejlepším místem pro nákupy je trh Muttrah v Muscatu, kde seženete vše, na co jen pomyslíte.

Mezi oblíbené tradiční suvenýry patří košíky a výrobky z palmových listů, koberce a rohože, zdobené dřevěné krabičky, kadidlo, stříbrné šperky a výrobky nebo keramika z města Bahla.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Salalah, co navštívit + výlety?

Ahoj, plánuji na jaře (březen-duben) navštívit Omán, konkrétně Salalah. Rozhoduji se jestli jet na vlastní pěst nebo jestli jet raději s cestovkou.… Zobrazit více
anonym
anonym

Dron v Ománu - je možné použít?

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli je možné použít dron v Ománu? Setkal jsem se již s problémy při převozu v Egyptě.
AriankaP
AriankaP

Co zajímavého vidět v Muscatu?

Dobrý den, máme mezipřistání v Muscatu skoro 20 hodin. Dá se za tu dobu něco stihnout? Do Ománu jsou potřeba online víza, dostanu se tedy z letiště?… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Šnorchlování a potápění v Ománu

Poradíte nejlepší místo pro šnorchlování v Ománu? Mám zatím zkušenosti se šnorchlováním a potápěním v Egyptě a ráda bych si to užila i letos při… Zobrazit více

Výlety v Ománu, co vidět?

Ahoj, čeká nás dovolená v Ománu. Přiletíme na letiště v Maskatu a chceme si tam rovnou půjčit auto. Poradíte nějaké výlety v Ománu? Co vidět a co… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce