Termíny Ramadánu v dalších letech a co to znamená pro turisty

Termíny Ramadánu v dalších letech a co to znamená pro turisty

Ramadán je nejdůležitějším muslimským svátkem a trvá po celý devátý měsíc muslimského kalendáře. Ten je ovšem lunární, a tak se datum každý rok posouvá přibližně o 11 dní dopředu. Kdy bude Ramadán v dalších letech? Jestli v té době jedete na dovolenou do muslimské země, zjistěte, jak se správně chovat.

Co znamená Ramadán pro muslimy

V období Ramadánu se muslimové postí. V zemích, kde ho dodržují striktně, nesmí lidé od ranní do večerní modlitby jíst ani pít (zákaz neplatí pro malé děti, těhotné a kojící ženy, ani staré nebo nemocné lidi) a po celou dobu svátku nesmí kouřit, mít pohlavní styk a měli by se vyhnout i dalším neřestem. V noci pak všichni dohání, co přes den zameškali. Ulice ožijí, konají se hostiny a oslavy.

Nejnáročnější Ramadány muslimové zažívají v létě, kdy je den dlouhý a horký, což bez vody není úplně procházka růžovým sadem. Naopak v zimě je půst přes den relativně krátký a chladné počasí ho činí snesitelnějším.

Jak se chovat při Ramadánu jako turista

Pokud vyrážíte v době Ramadánu do muslimské země, buďte ohleduplní. Neměli byste tam jíst, pít, žvýkat ani kouřit na veřejnosti. V některých zemích za to hrozí dokonce pokuty. Můžete se setkat s upravenou otvírací dobou některých stravovacích zařízení, omezenou nabídkou alkoholu a vše je trochu „línější“. V restauracích jsou okna často zakrytá novinami, aby turisté nepohoršovali místní obyvatele.

Ženám se obzvlášť v této době nedoporučuje nosit vyzývavé oblečení. Vyhněte se projevům náklonnosti na veřejnosti. Jestliže vás někdo pozve na soukromý iftár (první jídlo po skončení půstu daný den), nesluší se odmítnout.

Děti, těhotné i kojící ženy, staří lidé a nemocní se půstu účastnit nemusí. Jíst je možné na nádražích a letištích, jelikož cestující jsou z pravidel vyjmuti.

Zcela jinak je tomu v klasických hotelových rezortech pro zahraniční turisty, kde si žádných změn nevšimnete.

Výhody během Ramadánu

 • ceny ubytování bývají v tomto období často nižší
 • probíhají speciální slevy, kdy zboží pořídíte i za polovinu ceny
 • vstupné do památek a zábavních parků bývá také nižší (Pozor na zkrácenou dobu památek, úřadů a obchodů.)

Které země Ramadán slaví

Ramadán slaví celý islámský svět. Hodně obecně ho lze definovat jako státy Blízkého východu a severní Afriky. Mezi nejčastější dovolenkové destinace, kde se půst dodržuje, patří Egypt, Tunisko, Spojené arabské emiráty, Omán a Turecko (ne tak striktně).

Termíny Ramadánu 2023–2030

 • 2023: 23. března - 21. dubna
 • 2024: 11. března - 9. dubna
 • 2025: 1. března - 30. března
 • 2026: 18. února - 19. března
 • 2027: 8. února - 9. března
 • 2028: 28. ledna - 26. února
 • 2029: 16. ledna - 14. února
 • 2030: 6. ledna - 4. února

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Maroko během Ramadánu

Ahoj, má někdo zkušenosti s cestováním po Maroku během Ramadánu. Mám naplánovanou trasu Marakéš - imlíl (hora Jebel Toubkal) Marakéš - Fés -… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce