Čím a jak platit v Panamě

Čím a jak platit v Panamě

Pokud se chystáte do Panamy, určitě vás potěší, že kromě místní měny, která se nazývá balboa, je možné používat i klasický americký dolar. Můžete zde platit kartou nebo vybírat z bankomatu, ale obvykle jen ve větších městech a letoviscích. Pojďte se podívat na více informací a také zjistit, kde můžete při své cestě nejvíce ušetřit.

Měna v Panamě

  • V Panamě je možné platit místním zákonným platidlem zvaným balboa i americkým dolarem
  • ISO balboy je PAB, dolaru klasicky USD
  • Panama drží kurz balboy a dolaru na sebe pevně vázaný ve stejné hodnotě, a to dlouhodobě v rozmezí 20 – 25 Kč
  • Dílčí jednotka balboy se nazývá centesimo, dolaru cent a v obou případech se jedná o setinové dělení
  • Balboa má v oběhu mince s nominálními hodnotami 1, 5, 10, 25 a 50 centesimos a 1 balboa, bankovky balboy neexistují
  • Dolar má v oběhu mince v hodnotě 1, 5, 10, 25, 50 centů a bankovky v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarů
  • Jednodolarová mince je v Panamě neplatná, v této hodnotě je používaná pouze balboa

Výměna peněz

Před každou cestou je dobré si vyměnit hotovost. Proto by měla být hlavní otázkou každého turisty, jaká měna se v zemi používá. V Panamě máte na výběr hned ze dvou, a to místní balboly a amerického dolaru. Oficiálně má Panama měnu balboy ze zákona určenou jako národní platidlo, ale normálně používaný a dokonce i častěji frekventovaný je dolar. Před cestou si tedy stačí směnit ten. Zaplatíte jím bez problémů všude a nemusíte nic víc řešit.

Balboa má za úkol jen doplňovat mince v běžném platebním styku obyvatelstva, takže jako turista je nemusíte vůbec používat. Je však možné, že vám bude vráceno za nákup v druhé měně. Není se rozhodně čeho obávat. Měnový kurz Panama drží pevně a fixně na sebe navázaný, a tak je možné kdykoliv a kdekoliv vyměnit balboy za dolary a naopak. Klasické směnárny z tohoto důvodu ani nevyužijete.

Výběr z bankomatu

Americké dolary si můžete směnit už v České republice. Balboy u nás v běžných bankách a směnárnách nezískáte, což ale vůbec nevadí. V Panamě si vystačíte jen s dolarem a není tedy nutné řešit, jak vyměnit jednu měnu za druhou. Pokud si nechcete předem měnit všechnu hotovost, nabízí se možnost vybrat dolary i z bankomatů. Ty najdete především ve velkých městech a v turistických centrech.

Pokud si plánujete udělat výlet do méně obydlených a přírodních oblastí, připravte si předem dostatečnou hotovost, protože nemusíte na žádný bankomat vůbec narazit. Máte-li v plánu na Panamě vybírat, zjistěte si předem u vaší banky, zda máte tuto službu v zahraničí povolenou a jak je zpoplatněna.

Platba kartou

Stejně jako u výběru z bankomatu, tak i u platby kartou se tato možnost nabízí, ale obvykle spíše jen ve větších městech a například v dražších restauracích. Na trzích, v menších obchodech a hotelech s přijímáním karet kvůli absenci platební infrastruktury raději nepočítejte. Také při využívání hromadné dopravy je nutné s sebou mít hotovost.

Ceny v Panamě

Pokud budeme porovnávat Panamu s ostatními zeměmi střední Ameriky, vyjde jako jedna z nejdražších. Ve srovnání s Českou republikou má však Panama ceny přibližně stejné. Některé položky jako například ovoce, jízda taxíkem nebo benzín jsou podstatně levnější, jiné jako restaurace nebo třeba cigarety zase naše standardy, na které jsme zvyklí, převyšují. Ceny se také liší podle sezóny a v turistických destinacích obvykle najdete všechno dražší než v malých městech.

  • Doprava: Nejlepším způsobem, jak za dopravu ušetřit, je používání hromadné dopravy. Autobusy nejsou zrovna pohodlné, ale zato jsou velice spolehlivé a levně vás svezou i do odlehlých částí země. Je to skvělá možnost, jak ušetřit a zároveň poznat během jízdy místní obyvatele. Taxi je lacinější než v České republice, ale ve srovnání s ostatní dopravou v Panamě patří mezi nákladnější. Další finančně výhodnou a přitom velice pohodlnou možností je zapůjčení automobilu.
  • Ubytování: Velkou výhodou Panamy je, že nabízí opravdu široký výběr hotelů. Ceny ubytování se liší dle jejich lokality i dle kvality. Všeobecně jsou dražší než v ČR. Nejlevnější hostely seženete už od 300 Kč za noc, pohodlné a klimatizované za 600 Kč na osobu za noc a ty nejluxusnější hotely světového formátu stojí v rámci tisíců korun. Dávejte pozor na to, zda je v ceně za pokoj již zahrnuta daň ve výši 10 % či nikoliv.
  • Jídlo a potraviny: Nejlevnější jídlo koupíte u stánků, v jídelnách a v kantýnách, kde za jedno jídlo zaplatíte kolem 100 Kč. O pár korun více dáte za menu v nadnárodních fast foodech. V supermarketech má Panama ceny potravin přibližně stejné jako Česká republika. V některých hotelech se nabízí možnost vařit z nakoupených surovin. Nejdražším způsobem stravování jsou restaurace, kde je třeba počítat ve střední kategorii s útratou kolem 900 Kč pro dvě osoby. Velkou výhodou je, že navzdory ceně zde můžete ochutnat ty nejlepší speciality. Porce jsou obvykle velice velké.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce