Tipy na aktivity v Panamě – domorodá kultura, pusté ostrůvky i skvělá gastronomie

Tipy na aktivity v Panamě – domorodá kultura, pusté ostrůvky i skvělá gastronomie

Pokud se chystáte na dovolenou do Panamy, určitě oceníte inspirativní tipy na nejlepší zajímavosti a turisticky atraktivní místa, která můžete navštívit. Kromě pláží, které nabízejí koupání, opalování, potápění nebo možnost surfování, byste určitě neměli vynechat i místní historické a přírodní zajímavosti a ochutnat specifickou panamskou kuchyni.

Pláže

Jedním z velkých turistických lákadel Panamy jsou pláže. Pokud se chcete vyhnout davům a užít si trošku soukromí, určitě navštivte Guna Yala. Ale i ve snáze dostupných a turisticky oblíbených lokalitách, jako jsou pusté ostrůvky Cayos Zapatillas v Bocas del Toro, si najdete kousek nerušeného místa jen pro sebe. Pláže v Panamě jsou ideální k opalování i ke koupání. Je však potřeba dávat si pozor na silné podvodní proudy a velké vlny, a to i v oblíbených lokalitách jako je ta nejpopulárnější Red Frog Beach na ostrově Isla Bastimentos.

Zvláště pacifická část se hodí spíše než k poklidné rekreaci k vodním sportům, jako je zde velice oblíbené surfování. Pokud jste nadšenci do tohoto vodního sportu, budou pro vás Santa Catalina nebo Playa Venao ideálním místem. Nejpříhodnější podmínky pro surfování jsou mezi dubnem a říjnem na straně Pacifiku a v rozmezí prosince až března v Karibiku. Krom sportů, koupání a opalování si můžete na plážích užít i místních barů a zábavných atrakcí.

Potápění a šnorchlování

Krása pláží rozhodně nespočívá jen v tom, co spatříte nad vodní hladinou. Za vidění stojí také mořští živočichové. Když dorazíte ve správný čas, uvidíte velryby (jejichž pozorování nabízí například mořský národní park Golfo de Chiriquí) nebo želvy kladoucí vajíčka na plážích jako je Isla Caňas. Každý, kdo do Panamy zavítá, by měl rozhodně nahlédnout i pod mořskou hladinu. Podmořský svět na Panamě je úžasný a ideální pro potápění a šnorchlování.

Na mnoha místech uvidíte barevné rybky i další živočichy. Nejkrásnější korály se nacházejí u ostrova Isla Bastimentos nebo v okolí Bocas del Toro. Šnorchlování je možné i na druhé straně v Pacifickém oceánu, ale tam obvykle bývá horší viditelnost a menší rozmanitost podmořského života. Pokud jste milovníky potápění a nevadí vám hůře přístupná místa, nabízí se také okolí ostrova Isla Coiba. Objevovat podvodní svět můžete také u Portobela nebo u takzvaného Hospital Point. Na Panamě není problém absolvovat kurzy potápění i pro naprosté začátečníky.

Nakupování

Každý, kdo rád brousí po obchodech, by určitě neměl vynechat v Panama City jedno z největších nákupních center na světě jménem Allbrook Mall. Mnoho zajímavých drobností však seženete i u stánků a v malých obchůdcích. Mezi hlavní suvenýry patří proslulý panamský klobouk zvaný „panamák“, jež nabízí například vyhlášený obchod Victor's Panama Hats. Líbit se vám určitě budou i místní šperky, kopie masek domorodců nebo trička a tašky s nápisem „I love Panama“. Nakupování je zde skvělým zážitkem.

Na trzích ochutnáte zajímavé speciality, seženete to, co v Evropě nekoupíte, a můžete si domů přivést například výbornou kávu či láhev panamského rumu Abuelo. Mezi nejlepší trhy jednoznačně patří venkovní Mercado 5 de Mayo, Mercado Nacional de Artesanías ve čtvrti Balboa nebo umělecký trh Mi Pueblito na kopci Ancon Hill v Panama City. Mnoho pro nás Evropany netradičního a typicky panamského zboží však objevíte i v supermarketech.

Památky a zajímavosti

Když se řekne Panama, každého jistě napadne Panamský průplav. Tuto světově známou zajímavost si určitě nenechte ujít. Z období vybudování průplavu pochází i čtvrť Casco Viejo v hlavním městě. Koloniální historii můžete na vlastní kůži okusit také v přístavu Portobelo a ve zbytcích dříve osídlené části Panama Viejo. V Panamě mezi památky a zajímavosti rozhodně patří i tradiční domorodá kultura, kterou zde, na rozdíl od většiny středoamerických států, můžete dobře poznat. Na její stopy narazíte na každém kroku.

Mezi další hojně vyhledávaná místa patří přírodní parky. Vzhledem k tomu, jak rozmanitou přírodu od pobřeží, přes hory až po džungli Panama má, je opravdu co obdivovat a krásy krajiny byste zde mohli objevovat velmi dlouho. Mezi nejvíce turisticky zajímavé výlety patří výstup na nejvyšší horu Panamy Volcán Barú, který měří 3 474 metrů nebo návštěva provincie Darién, kde se spolu s průvodce můžete procházet pralesem. Ať už vás zajímá jakýkoli ráz krajiny, stojí za to vyrazit alespoň jednou dále od letovisek a od hlavního města.

Gastronomie

Zemi poznáte nejen díky památkám a krásným místům, dané kultuře vás skvěle přiblíží i gastronomie. Pokud cestujete do exotické země, je vždy skvělým zážitkem ochutnat místní speciality. Ačkoliv panamská jídla díky častému smažení nepatří mezi ty nejzdravější, jsou pro turisty z Evropy velice chutná a zajímavá. Z mas je nejčastěji podáváno kuře nebo ryba a mořské plody, z příloh zase speciální smažené banány, smažená yuka, kukuřice nebo rýže s fazolemi. Jako koření se obvykle používá koriandr a chilli. Porce bývají opravdu velké a zdaleka překonávají to, na co jsme zvyklí z českých restaurací.

Mezi vyhlášené místní speciality patří sancocho (polévka s kuřecím masem, kukuřicí a kořením), bollos, (kukuřičná kaše vařená v banánovém listu), patacones (smažené plantainy, které lze jíst jako přílohu i hlavní jídlo) nebo ceviche (syrové plody moře či syrové kousky ryb v limetové šťávě a s chilli). Z nápojů můžete ochutnat místní vyhlášené rumy, alkoholické i nealkoholické koktejly v barech ve městě i na plážích a pivo, které obvykle chutná i Čechům. Mezi koktejly vyniká dobře známý batido, což je mléčný shake s rozmixovaným ovocem.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce