Bezpečnost v Panamě, očkování a další rady a tipy

Bezpečnost v Panamě, očkování a další rady a tipy

Očkování do Panamy není nutné, hned několik je však doporučovaných a vyplatí se je absolvovat. Používejte dobré repelenty a v některých případech i antimalarika. Přírodní katastrofy na Panamě zpravidla nehrozí a kriminalita je kromě určitých oblastí nízká. Je doporučené dbát všeobecné turistické obezřetnosti.

Očkování do Panamy

Při cestě do jakékoliv exotické destinace je důležité si předem zjistit bezpečnostní a zdravotní poučení. Pokud řešíte, zda je nutné očkování, máme pro vás dobrou zprávu, pro cestu do Panamy není stanovena žádná povinná vakcinace. Doporučovaný, stejně jako v jiných zemích, je však cestovatelský základ proti žloutence a břišnímu tyfu.

Dobré je mít také očkování proti vzteklině v případech, že se budete pohybovat na venkově nebo budete v kontaktu se zvířaty. Pokud se vydáte do provincie Darién, ve které se vyskytuje žlutá zimnice, je vhodné absolvovat vakcinaci i proti ní, i když i v tomto případě záleží jen na vaší vůli a zodpovědnosti. Před odletem si také zkontrolujte, zda máte stále platné očkování proti tetanu a zda jej máte zapsané ve vašem očkovacím průkazu.

Při cestě do exotických krajin je třeba dbát zvýšené opatrnosti na své zdraví. Ačkoliv nemá Panama očkování ze zákona povinné, to doporučené by měl absolvovat každý. Kvůli ostrému slunci s sebou mějte opalovací krém s dostatečným faktorem.

Velice užitečný je také repelent s vyšším obsahem DEET, díky kterému se kromě nepříjemných štípnutí vyvarujete i dalším rizikům, jako je horečka dengue. Pomůžou také dlouhé rukávy a kalhoty i odpuzovače komárů. V zemi se na většině území malárie nevyskytuje, ale pokud cestujete do oblastí Guna Yala a Darién, pravidelné užívání antimalarik je ke zvážení.

Hygiena a lékařská péče

 • Lékařská péče v Panamě je na velmi dobré úrovni, ale je také značně drahá.
 • Pro případ lékařského ošetření mějte s sebou dostatečnou finanční rezervu a uzavřené kvalitní cestovní pojištění.
 • Pitná voda i voda z kohoutku je v Panamě pitná, balenou si raději kupte na Bocas del Toro a na území Guna Yala.
 • Hygiena v restauracích i u levnějších stánků je naprosto bezproblémová a nemusíte se konzumace jídel obávat.
 • Mějte s sebou vlastní základní lékárničku.
 • Dbejte zvýšené hygieny a myjte si ovoce a zeleninu i ruce před každým jídlem.

Bezpečnost a praktické informace

V Panamě nejsou obvyklé žádné přírodní katastrofy ani výkyvy počasí. Jediná sopka v zemi se probudila naposledy před 500 lety. Při pobřeží Pacifiku i Karibiku se mohou vyskytovat nebezpečně silné mořské proudy. Dbejte proto na instrukce na cedulích, které na ně upozorňují.

Bezpečnost v Panamě je velmi dobrá a v rámci kriminality je v porovnání s jinými zeměmi střední Ameriky až nadprůměrná. V Panama City se po setmění vyhněte čtvrtím jako Chorrillo, Curundú nebo San Miguelito. V provincii Darién se raději vyhněte městu Yaviza. Nevedou zde silnice a v této lokalitě operují drogoví dealeři i různé guerillové skupiny. Pokud budete chtít tuto lokalitu navštívit, je v rámci bezpečnosti nezbytné najmout si spolehlivého a zkušeného průvodce. Na ostatních místech stačí dbát klasické turistické obezřetnosti jako při každém cestování.

 • Nenoste u sebe všechnu hotovost na jednom místě kvůli případným kapesním krádežím.
 • Vybírejte raději z bankomatů v supermarketech, nákupních centrech a v bankách, ne v těch pouličních a vyhněte se také venkovním směnárnám.
 • Při placení, výběru hotovosti a jiné manipulaci s penězi dbejte zvýšené opatrnosti kvůli zlodějům.
 • Vaše cennosti jako je peněženka, šperky a elektronika nenoste na viditelném místě.
 • Svá zavazadla nikde nenechávejte bez dozoru a to ani v autě.
 • Zhotovte si kopii cestovních dokladů i vašich letenek.
 • Vyhněte se držení, konzumaci a distribuci drog, v Panamě je to trestné a v případě porušení zákona hrozí dlouholeté vězení.
 • Mějte pro případ problému zaznamenané možnosti kontaktu na složky jako je velvyslanectví, ambasáda a policie.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce