Portugalsko od 6 859 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak platit v Portugalsku – měna, směnárny, bankomaty a srovnání cen

Jak platit v Portugalsku – měna, směnárny, bankomaty a srovnání cen

Portugalsko je členskou zemí EU a dřívější měnu escudo nahradilo už v roce 2002 euro. Díky tomu máte o starost méně. Nemusíte složitě řešit kurz a před odjezdem jen jednoduše vyměníte koruny za eura. Jak je to ale v Portugalsku s bankomaty a je vůbec možné platit v obchodech kartou? Máme pro vás aktuální informace a další užitečné tipy, které se vám budou hodit.

Směnárny a bankomaty

Pouliční směnárny často nabízí nevýhodné kurzy, a proto je lepší využít k výměně peněz banky. Najdete je v každém větším městě a ve všech turistických oblastech. Bývají otevřené ve všední dny od 8:30 do 15:00. Bankomaty najdete v Portugalsku téměř na každém rohu. Mají tu však nastavené poměrně přísné limity a denně tak můžete vybrat maximálně 400 euro. Omezení pro jeden výběr je nastaveno na 200 EUR a opakovat v rámci jednoho dne můžete max. 2x.

Bezhotovostní platby a cestovní šeky

Bezhotovostně můžete platit v supermarketech a některých restauracích. Ve větších městech berou platební karty dokonce i menší obchody. Výjimkou jsou trhy a vesnické obchůdky, kde s kartou nepochodíte. Běžně jsou v této zemi akceptovány karty VISA, Master Card, American Express a Diners Club. Uplatnit můžete i cestovní šeky a eurošeky, které portugalské banky proplácejí na základě záruční šekové karty.

Ceny v Portugalsku

Portugalsko je v porovnání s Českou republikou trochu dražší, i když cenový rozdíl není příliš markantní. Během letní sezóny a v oblíbených turistických centrech zaplatíte za některé potraviny a služby více než mimo sezónu. 

  • Ceny v restauracích: za hlavní chod necháte v restauraci 7 – 30 EUR. Záleží hlavně na tom, zda navštívíte luxusní restauraci nebo dáte přednost levnějšímu podniku. 
  • Aktuální ceny potravin v Portugalsku: nealkoholické nápoje se pohybují od 0,50 do 1,50 EUR. Nejlevněji vás vyjde čistá voda, káva a různé džusy. Chléb koupíte za 1 EUR, stejně tak jako 1 kilogram banánů nebo litr mléka. 
  • Vstupy do památek: vstupy do kostelů, katedrál a na vyhlídkové věže se pohybují mezi 1 – 3 EUR. Pokud budete chtít navštívit rozsáhlejší monumenty, připravte si 4 – 8 EUR. Muzea si nejčastěji účtují 1 – 5 EUR za vstup pro jednu osobu. Studenti vlastnící mezinárodní studentskou kartu mohou získat vstup do některých objektů zdarma. 
  • Cena benzínu: 1 l benzínu koupíte v Portugalsku o trochu dráž než v ČR. Doporučujeme si před cestou zjistit aktuální cenu benzinu / nafty. Pokud byste si chtěli vzít taxi, počítejte s nástupní taxou asi 3,5 EUR a jedním kilometrem za cca 0,6 EUR. Aktuální ceny najdete v přehledném srovnávači (v angličtině). 
  • Spropitné: spropitné je v Portugalsku zahrnuté v celkové ceně. Pokud ale dáte číšníkovi pár drobných navíc, zlobit se nebude.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce