Portugalsko od 12 619 Kč
Zobrazit zájezdy

Portugalsko autem: nejlepší trasa, poplatky a další užitečné tipy

Portugalsko autem: nejlepší trasa, poplatky a další užitečné tipy

Přesto, že většina lidí do Portugalska míří letecky, můžete se na cestu vydat také po vlastní ose. Protože se jedná o dlouhou cestu, je dobré nepodcenit přípravu. Naplánování cesty autem je totiž to úplně nejdůležitější. Pokud se tedy i vy letos chystáte autem do Portugalska, máme pro vás šikovné rady a tipy.

Z Prahy do Lisabonu ujedete během 27 hodin přibližně 2 800 km. Cesta tam i zpět vás vyjde kolem 20 000 Kč.

Cesta do Portugalska autem

K cestě do Portugalska doporučujeme trasu vedoucí přes Německo, Francii a Španělsko. V Německu a Francii se budete po celou dobu držet na dálnicích a rychlostních silnicích, kolem kterých jsou rozesety čerpací stanice, odpočívadla, WC a umývárny. Pokud nebudete chtít nic riskovat a rozhodnete se pro delší přestávku, můžete přespat v některém z levnějších hotelů poblíž Lyonu.

Z Prahy zamiřte přes Plzeň přímo na Rozvadov. Po překročení německých hranic pojedete po dálnici A5, která je vedená kolem Norimberku, Heilbronnu a Karlsruhe. Jakmile dojedete do města Chalon-sur-Saône, máte dvě možnosti, kudy pokračovat dále – severní variantu přes Bordeaux a Valladolid, nebo jižní variantu, která vede přes Madrid, Zaragozu a Barcelonu.

Pokud nechcete dělat zastávku ve Štrasburku (mezi ním a Mulhousem se neplatí mýtné, takže se cesta po francouzské silnici místo německé neprodraží), vezměte to z Karlsruhe na jih kolem Freiburgu, Besancone, Dole a zamiřte směrem na Lyon. Z Lyonu do Lisabonu máte dvě možnosti (v první se Lyonu vyhnete):

Severní varianta

Z města Chalon-sur-Saône se vydejte směrem na Vichy a dále na Bordeaux. Odtud přes most Bidasoa vstupte na území Španělska a přes město Valladolid jeďte až do Lisabonu. Celková délka této trasy je přibližně 2 700 km.

Trasa: Praha – Norimberk – Heilbronn – Karlsruhe – Freiburg – Besancon – Chalon-sur-Saône – Bordeaux – Valladolid – Lisabon

Jižní varianta

Druhou možností je jet z Chalon-sur-Saône směrem na Barcelonu, dále pak na Zaragozu a Madrid. Překročením hranic u města Badajoz se dostanete do Portugalska a pokračujete do Lisabonu. Celkem trasa měří cca 3 000 km.

Trasa: Praha – Norimberk – Heilbronn – Karlsruhe – Freiburg – Besancon – Chalon-sur-Saône – Barcelona – Zaragoza – Madrid – Lisabon

Dálniční poplatky

Německo
Osobní automobily cestují po německých dálnicích zdarma.

Francie
Ve Francii se platí mýtné. Je zde zpoplatněna většina silnic a dálnic. Poplatky se vybírají u mýtných bran a jejich výše je závislá na typu vozidla a ujeté vzdálenosti. Na autoroutes.fr jednoduše zjistíte, přes jaká města jet, jaká vás čekají rychlostní omezení a na kolik vás přijdou jednotlivé poplatky. Na mýtném zaplatíte při jednosměrném průjezdu Francií něco přes 70 EUR. Mýtné můžete platit v hotovosti nebo platební kartou.

Španělsko
Mýtné vás nemine ani ve Španělsku, kde se cena vypočítává podle ujeté vzdálenosti (9–10 EUR / 100 km). Cesta od francouzských hranic až k hranicím s Portugalskem vás tak bude stát lehce přes 130 EUR.

Portugalsko
I v Portugalsku se platí mýtné. Za cestu od portugalských hranic do Lisabonu dáte přibližně 60 EUR. Aktuální ceny najdete v přehledu. Na průjezd zaplaceného úseku máte maximálně 12 hodin. Pokud se vám cesta protáhne, budete muset celou částku platit znovu.

Pohonné hmoty

V rámci úspor za pohonné hmoty si před cestou zjistěte aktuální ceny benzinu a nafty v Portugalsku i ve všech tranzitních zemích. Dlouhodobě platí, že nejlevněji natankujete v ČR a pak ve Španělsku.

Povinná výbava

  • platný řidičský průkaz
  • technický průkaz
  • zelená karta (doklad o platném mezinárodním pojištění vozu)
  • automapa Portugalska/GPS
  • lékárnička – doporučená
  • reflexní vesta
  • výstražný trojúhelník

Maximální povolená rychlost v Portugalsku

  • v obci: 50 km/h
  • mimo obec: 90 km/h
  • dálnice: 120 km/h (s praxí kratší než 1 rok 90 km/h)

Půjčení auta v Portugalsku? Levné!

Dlouhá pobřeží, krásná příroda a malebná portugalská městečka stojí za bližší prozkoumání. K těmto výletům doporučujeme zapůjčení automobilu, které je mezi turisty oblíbené a navíc cenově dostupné. Půjčení auta můžete řešit až na místě po příjezdu do země. V hlavní turistické sezóně je však jistější zarezervovat si automobil předem.

Zapůjčení přes rezervační systém je navíc až o polovinu levnější a 3 dny vás vyjdou zhruba na 600 Kč. Jednotlivé nabídky si můžete prohlédnout v přehledném srovnávači. Rychle tak zjistíte, která půjčovna aut je pro vás nejvýhodnější. Vůz si můžete vyzvednout i vrátit buď na letišti, nebo na místě, které vám bude vyhovovat.

Do Portugalska letecky

Pokud se rozhodnete pro pohodlnější cestu, zpáteční letenku do Portugalska pořídíte v průměru za 5 000 Kč. Letecká doprava vás tedy vyjde v případě individuální cesty výrazně levněji než cesta autem a navíc ušetříte spoustu času. Pokud jste ale zkušený řidič a chcete mít možnost se kdykoliv během cesty zastavit a navštívit i jiné destinace, bude pro vás mít cesta autem své výhody.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Road Trip Španělsko Portugalsko duben 2024

Jsme 3 (2 muži a 1 žena) a hledáme 1 ženu, ideálně 25-60 let pro road trip v dubnu 2024.Pojedeme velký okruh Španělsko, Portugalsko (s jednodenními… Zobrazit více
anonym
anonym

Cestování autem v Portugalsku

Ahoj všem, v létě máme naplánovanou dovolenou na vlastní pěst po Portugalsku, cestovat chceme letos jen severně od Lisabonu. Máme rezervované auto a… Zobrazit více
vinhifi
vinhifi

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce