Řecko od 3 325 Kč
Zobrazit zájezdy

Čím platit v Řecku, kde je levněji a další praktické informace

Čím platit v Řecku, kde je levněji a další praktické informace

Po vstupu do EU se měna v Řecku změnila z drachmy na euro. Kvůli tomu i nedávné finanční krizi jsou ceny v Řecku vyšší než v ČR. I přesto je Řecko vyhledávanou turistickou destinací a my víme, jak na dovolené neutratit majlant.

Čím platit v Řecku?

Před odjezdem si porovnejte kurzy eura ve směnárnách a bankách a určitě si směňte alespoň základní obnos, ať máte jistotu ve formě hotovosti.

Zároveň si ve své bance zjistěte, jaké vám bude účtovat poplatky za výběr z bankomatu a platbu kartou v Řecku. Dnes už většina bank platbu kartou v zahraničí nezpoplatňuje, a tak se doporučuje platit kartou, pokud je to možné. Platby kartou jsou samozřejmostí v obchodech a restauracích i v průměrně velkém městě

Téměř v každém letovisku už dnes narazíte na bankomat. Pokud se chystáte do malých měst, na venkov, trh nebo k malému obchodníkovi, raději si s sebou vezměte peníze v hotovosti. Pokud jste zrovna v nouzi, nikde žádný ATM a v peněžence máte jen české koruny, s trochou štěstí směníte i je. V Řecku narazíte na směnárnu na každém rohu a peníze vám často vymění i v hotelu či penzionu. Kurz ale nemusí být úplně výhodný.

Ceny v Řecku 2019/2020

Ceny potravin, služeb a ubytování se dost liší. Dražší je pobyt na ostrovech, v turistických destinacích a velkých městech. Levněji je na pevnině, ve vesnicích a mimo sezónu. Pokud míříte do Řecka na dovolenou a nevadí vám si vařit, zarezervujte si apartmán s kuchyňkou. Potraviny v supermarketu jsou sice dražší než v ČR, ale stále je to lacinější varianta, než se stravovat v restauracích.

Aktuální ceny potravin

  • Relativně levně vychází olivový olej, těstoviny a konzervy, pokud se rozhodnete sami vařit.
  • Velmi drahé je maso a na poměry v ČR i sýry.
  • Ovoce, zeleninu a lokální produkty nakupujte na trzích a od lokálních obchodníků.
  • Průměrně: 1 l mléka – 1,3 EUR, bochník chleba 0,8 EUR, 0,5 l piva – 1,3 EUR

Ceny jídla v restauraci (orientačně - velmi se liší podle destinace)

  • Fast food (plněná pita, bageta, gyros): 1 – 3 EUR
  • Snídaně v restauraci: 2 – 4 EUR
  • Oběd v taverně: 7 – 15 EUR
  • Ryby / mořské plody: 10 – 25 EUR

Ceny nafty, benzínu, dálniční poplatky a mýtné

Ceny ubytování

  • Ceny se velmi odlišují od zvoleného typu ubytování a také sezóny, v níž Řecko navštěvujete (turistická sezóna: duben – říjen, špička: červenec – srpen)
  • V sezóně nejlevněji vycházejí kempy (6 – 7 EUR), apartmány / privát (25 – 60 EUR), hostely (velmi záleží na lokalitě 10 – 50 EUR), hotely (25 – 500 EUR)

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce