Jaká měna je v Singapuru a jaký má kurz singapurský dolar

Jaká měna je v Singapuru a jaký má kurz singapurský dolar

Chystáte se do Singapuru a zajímá vás, jak je to s financemi? Jakou měnou se zde platí, jaký je její kurz a jak je to s platbou kartami, bankomaty a směnou? A co je nejdůležitější, na kolik vás na cestách vyjde nákup všeho potřebného? My to víme a přinášíme vám praktického průvodce i další informace, které se vám budou hodit.

Singapur měna

  • oficiální měnou v Singapuru je singapurský dolar (Ringgit Singapura), mezinárodní název je SGD a znak S$ (písmeno S pro odlišení od amerického dolaru)
  • 1 singapurský dolar = 100 centů
  • aktuální kurz singapurského dolaru se při běžném placení dá zaokrouhlit na 20 Kč za 1 SGD a je poměrně stabilní
  • v oběhu jsou mince v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50 centů a 1 dolar, bankovky mají hodnotu 2, 5, 10, 50, 100, 1000 a 10 000 dolarů

Výměna singapurského dolaru

Poměrně exotický singapurský dolar není běžně směnitelný za české koruny, budete potřebovat eura nebo dolary. Na některých místech vám smění i australské dolary, malajské ringity, indonéské rupie či thajské bathy. Se singapurskými dolary ale zaplatíte úplně všude, a proto se vyplatí mít dostatečný obnos v hotovosti.

Po příletu do země se doporučuje směnit si menší částku za eura nebo dolary už na letišti, protože lístky na vlak, který odsud míří do města, se dají pořídit pouze za místní měnu. V Singapuru pak najdete celou řadu směnáren a bank, kde si můžete peníze vyměnit. Singapurské dolary lze také vybrat přímo z místního bankomatu a většinou tu ani není problém platit kartou.

Platba kartou

Stejně jako všude jinde na světě i zde je možné bez potíží platit na mnoha místech kartou, zejména v centru velkých měst nebo ve větších hotelích. Sázkou na jistotu jsou mezinárodní karty typu Visa, MasterCard nebo Maestro.

Tyto karty jsou bezpečným a všeobecně funkčním řešením a navíc vám odpadnou starosti s hledáním směnárny. Karty jsou běžně přijímány téměř ve všech kamenných obchodech a hotelích. Naopak na trzích a v pouličních stáncích s kartou neuspějete. Tady platí jen singapurské dolary v hotovosti.

Výběr z bankomatu

Singapur patří mezi země, kde je výběr z bankomatu zcela běžný a bezproblémový. Myslete ale na to, že měna v Singapuru je poměrně exotická, pro české banky nepříliš známá a mnohou si účtovat velké poplatky nejen za výběr z cizího bankomatu, ale i za nefrekventovanou měnu.

Informujte se proto předem, jak ve vaší bance takové transakce probíhají. Dále je třeba počítat s možnými poplatky i ze strany singapurského provozovatele bankomatu.

Singapur ceny

Na rozdíl od zbytku jihovýchodní Asie, která bývá pro většinu cestovatelů z Evropy cenově velmi dostupná, Singapur je drahý. Singapurské ceny jsou někdy dokonce až dvojnásobné ve srovnání s Českou republikou. Pokud chcete v Singapuru ušetřit, platí zde stejná pravidla jako v jiných zemích.

Velmi výrazně zde ušetříte, pokud budete používat veřejnou dopravu a ne taxíky, místo restaurací se budete stravovat v lokálních jídelnách pro místní nebo vyzkoušíte street food a ubytujete se v hotelu, který není přímo v centru města. Pro všechny případy mějte k dispozici dostatečnou finanční rezervu. O cenách se v Singapuru obvykle nesmlouvá. V restauracích bývá spropitné kolem 10 % i vyšší, naopak v pouličních stáncích se neočekává.

  • Doprava: Singapur je sice geograficky stát, ale v podstatě se jedná spíše o velkoměsto. V rámci úspory se rozhodně vyplatí vsadit spíše na MHD. Výborně zde funguje metro s poněkud odstrašujícím názvem SMRT (zkratka Super Mass Rapid Transit), které podle délky trasy vychází na 30 – 100 Kč. Taxíky pak mají startovací tarif přibližně na 60 Kč, za jeden ujetý kilometr zaplatíte 10 Kč a hodina čekání stojí zhruba 300 Kč. Pokud se přeci jen rozhodnete pro půjčení auta, myslete na to, že se zde jezdí vlevo a potřebujete mít mezinárodní řidičský průkaz. Podívejte se na aktuální ceny nafty a ceny benzínu.
  • Ceny ubytování: Více než kde jinde na světě se cena ubytování v Singapuru odvíjí od lokality, prestiže i kvality. Čím vyšší luxus si chcete dopřát, tím více astronomickou rychlostí stoupají finanční náklady. Pokoj v levném hotelu či hostelu vychází zhruba na 450 Kč. Za dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kvality zaplatíte v přepočtu 1 800 korun a ubytování v luxusních zařízeních s vysokým počtem hvězd začíná na 6 000 Kč.
  • Ceny jídla: Nejlevněji vycházejí lokální jídelny, stánky s platovými stolky a židličkami zvané hawker-centre. Kromě toho, že jsou cenově velmi dostupné (cca 60 – 120 Kč za hlavní jídlo), je to nejlepší příležitost, jak ochutnat místní speciality. Vyzkoušejte třeba tradiční mrkvový koláč (40 Kč), smaženou rýži (40 Kč), smaženou zeleninu (60 Kč), hovězí maso s přílohou (100 Kč) nebo klasickou masovou polévku (60 Kč). Nadnárodní řetězce fast foodů nabízí menu od 80 Kč. V restauraci střední kategorie se dva lidé naobědvají za zhruba 900 Kč. Místní pivo stojí kolem 90 Kč a za kávu dáte přibližně 50 Kč. Kromě pouličních stánků se očekává minimálně 10% spropitné.
  • Ceny potravin: Ceny potravin jsou v Singapuru poměrně vyšší než v ČR. Za lahev obyčejného vína zaplatíte přes 400 Kč, za bochník chleba asi 35 Kč a za kilo pomerančů 50 Kč. Dražší je tu i balená voda a za 1,5 PET zaplatíte v průměru 25 korun. Cigarety jsou výrazně dražší než u nás a za krabičku Marlboro dáte klidně i 250 Kč. To samé platí i pro alkohol.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce