Slovensko od 599 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity na Slovensku – památky, ferraty, lyžování i cyklistika

Tipy na aktivity na Slovensku – památky, ferraty, lyžování i cyklistika

Plánujete vyrazit na návštěvu k našim slovenským sousedům? Čtěte dál a dozvíte se, kam se vydat do přírody, ať už pěšky nebo na kole, která historická místa a lázeňská města byste neměli vynechat a kam vyrazit za zábavou s dětmi.

Památky

Dominantou hlavního města je Bratislavský hrad, tyčící se nad městem. Navštivte také malé historické centrum s Michalskou bránou a modrým secesním kostelem sv. Alžběty. Pěkný výhled nabízí vyhlídková věž uprostřed visutého mostu Slovenského národního povstání. Nedaleko města, nad soutokem řek Dunaje a Moravy, leží zřícenina původně gotického hradu Devín.

Centru města Košice dominuje gotický dóm sv. Alžběty. V jeho okolí se pak nachází většina dalších historických památek, jako kaple sv. Michala, Urbanova věž nebo městské hradby. Nedaleko města můžete navštívit zříceninu Košického hradu.

Vyhledávaný Bojnický zámek stojí na úpatí Strážnických vrchů nad městečkem Bojnice. Byl postaven ve 12. století a v areálu se nachází také rozlehlý park a zoologická zahrada. Na jaře se zde pravidelně koná festival duchů a strašidel.

Spišský hrad, postavený na přelomu 11. a 12. století, je nejen největším hradem na Slovensku, ale také v celé střední Evropě. Hrad byl zařazen mezi památky UNESCO. Oblíbenou zábavou jsou ukázky historických bojových umění či sokolnictví.

Neobyčejný skanzen lidové architektury Vlkolínec patří rovněž mezi památky UNESCO. Vstupné je 50 Kč pro dospělého a 25 Kč pro dítě. Na břehu nedaleké nádrže Liptovská Mara leží také archeologický areál Havránok, kde můžete vidět zrekonstruované původní keltské osídlení.

Národní parky

Slovensko má 9 národních parků, které se nacházejí na severovýchodě země. My vám představíme 3 z nich.

Tatranský národní park chrání vysokohorskou přírodu Tater, zde se nachází i nejvyšší hora Slovenska, Gerlachovský Štít (2 655 m). Krajinu zdobí více než 100 jezer a několik vodopádů, mezi oblíbené patří Štrbské a Popradské pleso a 80 m vysoký Kmeťov vodopád. Jedinou přístupnou jeskyní je Belianská jeskyně. Výchozími body pro pěší túry jsou město Poprad a rekreační střediska Tatranská Lomnica a Starý Smokovec. Z důvodu bezpečnosti jsou turistické cesty přístupné jen v období od poloviny června do října.

Na středním Slovensku leží Národní park Nízké Tatry. Jeho hlavním lákadlem jsou početné krasové jeskyně, nejznámější z nich je komplex Demänovských jeskyň a oblíbená Demänovská jeskyně svobody. Vstupné pro dospělého je 200 Kč. Lesy národního parku se pyšní výskytem velikých šelem jakými jsou medvěd, vlk nebo rys.

Národní park Slovenský ráj je oblast ve východním Slovensku se smrkovými lesy, kouzelnými roklemi, jeskyněmi a vodopády. Dobšinská ledová jeskyně je jedna z největších na světě. Navštívit ji můžete v letních měsících. Dalšími oblíbenými turistickými cíli jsou rokle Suchá Belá a Velký Sokol nebo skalní výběžek Tomášovský výhled.

Ferraty

Nenáročná ferrata na Martinské hole začíná u města Martin a vede 900 m kaňonem Pivovarského potoka. Ferrata Kyseľ s obtížností C vede 1,5 km krásnou krajinou Slovenského ráje, podél Bílého potoka a kolem pěti vodopádů. Vstupné je 130 Kč. Část ferraty Komín (Skalka) s názvem Výzva je s náročností E nejobtížnější slovenskou ferratou. Tras je zde ale několik, takže i středně zdatný člověk cestu zvládne. Povinnou výbavu si na většině místech můžete vypůjčit asi za 250 Kč.

Cyklistika

Různorodý terén, krásná příroda a více než 13 tisíc kilometrů značených cyklotras lákají stále více lidí prozkoumat Slovensko na kole.

Nížinatá oblast jižního Slovenska nabízí nenáročné trasy kolem lázeňských měst a pramenů, které jsou vhodné i pro rodinné výlety. Dunajská cyklistická stezka sleduje břehy Dunaje při maďarské hranici. Krásnou krajinou západního Slovenska vede 130 km dlouhá Malokarpatská cyklomagistrála. Ve středním Slovensku na vás čeká 130 km okruh kolem pohoří Poľany.

Bikepark Jasná v Nízkých Tatrách je jasnou volbou pro adrenalinové a freeridové nadšence.

Slovenskem vedou také 3 mezinárodní trasy EuroVelo. Trasa EV 6 vede z Bratislavy k maďarské hranici. Trasa EV 13 neboli Cesta Železné opony protíná Evropu od severu k jihu a její slovenská část měří 87 km. Trasa EV 11 vede východem Slovenska přes krásnou krajinu pohoří Pieniny a města Prešov a Košice.

Lyžování

Slovenské hory nabízejí skvělé podmínky pro lyžaře začátečníky i pokročilé. Zimní středisko Jasná v Nízkých Tatrách se 46 km sjezdovek, 30 vleky a skvostnými výhledy je tou nejlepší volbou. Najdete tu snowpark, freeride zónu, dětskou školku a možnost nočního lyžování. Ceny skipasu začínají na 700 Kč při koupi online. Lyžařské středisko Tatranská Lomnica, ve Vysokých Tatrách, se pyšní nejstrmější a nejvýše položenou sjezdovkou. Pro rodiny s dětmi je zde připraveno 6 km mírného svahu a nedaleké dětské hřiště. Středisko Snow Park Donovaly je oblíbené především díky velkému dětskému lyžařskému areálu a kvalitnímu snowparku, najdete tu i 18 km upravené běžkařské trasy.

Lázně

Slovensko je proslavené i díky velkému počtu léčivých pramenů. Piešťany jsou světoznámé lázeňské město, jehož minerální voda a léčivé bahno mají blahodárné účinky při léčbě různých nemocí. Jen pár kilometrů od českých hranic leží lázeňské město Trenčianské Teplice s pěti léčivými prameny. Oblíbené jsou zde především lázně hammam, postavené na konci 19. století v orientálním stylu.

Rodinné aktivity

Až děti přestane bavit chození po památkách, vyrazte s nimi třeba za zvířátky do zoologické zahrady v Bratislavě, v Bojnicích nebo neobvyklé zoologické zahrady v Liptovském Mikuláši, kde si některá zvířata můžete nakrmit nebo i pohladit. Kočkovité šelmy si můžete pohladit také v kočičí kavárně v centru Bratislavy. Od jara do podzimu je nedaleko Bratislavy otevřený lanový park s pěti různě obtížnými překážkovými dráhami. Základní vstupné je 300 Kč.

Jako na tropickém ostrově se budete po celý rok cítit v aquaparku nedaleko Liptovského Mikuláše. Ceny vstupného začínají na 560 Kč (při koupi online). V Liptovském Mikuláši můžete navštívit také fascinující svět optických iluzí. Historická dětská železnice jezdí v Košicích mezi zastávkami Čermeľa a Alpinka. Se staršími dětmi si užijete plno zábavy při napínavé únikové hře nebo při týmové hře v ulicích Bratislavy. Zábavní park, inspirovaný pevností Boyard, je vhodný pro celou rodinu. Vstupné je 400 Kč pro dospělého a 250 Kč pro dítě.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Plavba lodí Bratislava - Budapešť

Jaká je prosím plavba lodí z Bratislavy do Budapešti? Byli jste spokojení a myslíte si, že se to hodí zakoupit jako dárek? Říkala jsem si, že by… Zobrazit více
Dvědecibílého
Dvědecibílého

Co navštívit v Bratislavě?

Ahoj. Mám otázku, na konci března se s kamarádkou chystáme na prodloužený víkend na Slovensko, máme tam zamluvené wellness a ráda bych se Vás zeptala… Zobrazit více
Ovča
Ovča

Co navštívit na Slovensku?

Jedu na 14 dní na Slovensko na služební cestu (do Bratislavy). Z toho ty dva víkendy mám volné. Co navštívit na Slovensku za tak krátkou dobu?
Kristýna
Kristýna

Doporučte, kam na výlet na Slovensku?

Ahoj, dneska ráno mě napadlo, že vlastně moc neznám Slovensko, ačkoliv ho máme blízko. Dáte mi nějaké tipy na výlety kam na výlet na Slovensku? Mám… Zobrazit více
Jarča
Jarča

Termální lázně Bešenová - Slovensko

Dobrý den, kdo jezdíte na Slovensko, navštěvujete v obci Bešeňová thermal park? Součástí toho je i aquapark? Vstupné je do obojího jen jedno? A jak… Zobrazit více
TravelAddict
TravelAddict

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce