Slovensko od 659 Kč
Zobrazit zájezdy

Slovenská měna a ceny – na Slovensku zaplatíte snadno eury i kartou

Slovenská měna a ceny – na Slovensku zaplatíte snadno eury i kartou

Našeho východního souseda a druhou polovinu bývalého Československa není třeba dlouze představovat. Přesto pro vás máme aktuální informace a praktické tipy. Podívejte se na ceny na Slovensku a zjistěte, jestli je lepší platit kartou nebo eury.

Slovensko měna

V roce 2008 bylo přijato euro jako oficiální měna na Slovensku. Kurz eura najdete na stránkách každé banky nebo ve směnárnách.

Bankomaty a platby kartou

  • Eura bez problémů směníte před odjezdem z ČR v každé směnárně nebo bance. Na Slovensku české koruny za eura úplně běžně nevyměníte, ale není to nemožné. Výjimkou jsou příhraniční oblasti na česko-slovenské hranici, kde lze často korunami i platit.
  • Banky a směnárny najdete ve větších městech úplně všude a eura vyberete jednoduše i z bankomatu.
  • Bankomaty najdete ve městech na každém kroku a téměř každá vesnice má jeden bankomat. Platební kartou zaplatíte v drtivé většině obchodů, restaurací, na čerpacích stanicích a někdy i v hromadné dopravě. Naopak v horských chatách nebo menších podnicích a turistických atrakcích nemusí karty přijímat.
  • Pozor! Někteří obchodníci mohou mít minimální limit na platbu kartou a vždy je dobré mít u sebe hotovost v mincích a menších bankovkách.

Ceny na Slovensku

Slovensko je obecně stejně drahé jako Česká republika a záleží, jestli jste na malé vesnici nebo ve vysokohorském turistickém centru. Studenti do 26 let, děti a senioři mohou získat slevu na vstup do turistických atrakcí nebo na dopravu.

  • Cena pohonných hmotaktuální cena nafty, aktuální cena benzinu
  • Mýtné na Slovensku: Na Slovensku musíte mít na dálnicích a některých rychlostních silnicích dálniční známku. Desetidenní stojí 10 eur, měsíční 14 eur a roční 50 eur. Přečtěte si, jak se dostanete na Slovensko autem, vlakem nebo autobusem v článku Slovensko – cesta autem/autobusem.
  • Ceny ubytování: Sumy, které zaplatíte v Slovensku za ubytování, opravdu velmi závisí na tom, jaký typ ubytování zvolíte a v jaké části Slovenska se pohybujete. Na túře můžete přespat zadarmo pod širákem nebo ve stanu. Za hostel nebo airbnb zaplatíte cca 600 Kč. Hotel střední kvality přijde na 900 Kč a luxusnější bydlení se může vyšplhat na necelých 4000 Kč za noc.
  • Ceny jídla: Také u stravování v restauracích můžete počítat s obdobnými cenovými relacemi jako v České republice. Zvýhodněné menu v laciné restauraci nebo ve fast foodu začíná na 100 Kč. Oběd v lepší restauraci pro dva se skleničkou vína či piva stojí v průměru 600 korun. Půllitr točeného místního piva si dáte od 30 do 50 korun. Spropitné nebývá standardně zahrnuto v ceně a dává se podle pocitu. Podobně jako v ČR se obvykle zaokrouhlí částka nahoru na celou částku, případně více.
  • Ceny potravin na Slovensku: Také ceny potravin v Slovensku jsou téměř stejné jako v ČR. Kilo hovězího masa koupíte za zhruba 200 Kč, bochník místního chleba za 25 Kč. Na Slovensku je v průměru levnější alkohol a za krabičku cigaret Marlboro dáte zhruba 95 Kč.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Jaké jsou ceny na Slovensku?

Přijdou vám ceny na Slovensku srovnatelné s ČR? Byla jsem tam naposledy jako malá. Dá se tam dneska někde zaplatit českýma korunama nebo všude jen v… Zobrazit více
Sally
Sally

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce