Rakousko od 499 Kč
Zobrazit zájezdy

Dálniční známka Rakousko 2021: Kde ji koupit a kolik stojí

Dálniční známka Rakousko 2021: Kde ji koupit a kolik stojí

V případě, že se chystáte na dovolenou do Alp, nebo Rakouskem pouze projíždíte do jiné země, velmi pravděpodobně se dálnicím a poplatkům nevyhnete. V roce 2021 dálniční známky mírně podražily. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět před cestou.

Rakouská dálniční známka

V případě, že plánujete vyrazit do Rakouska, mějte na paměti, že pro průjezd dálnic a některých rychlostních silnic budete potřebovat dálniční známku (viz oranžově značené úseky na mapě). Na výběr máte ze tří typů. Nejkratší možný časový úsek, na který je možné si známku pořídit, trvá 10 dní. Tato varianta je nejvýhodnější pro řidiče, kteří jedou na týdenní dovolenou do Alp, nebo k moři.

Pokud se chystáte na delší dovolenou, můžete si koupit dvouměsíční vinětu, a v případě, že do Rakouska jezdíte pravidelně, vyplatí se vám roční známka. Jestli nevíte, která vozidla musí mít dálniční známku, pak to jsou všechna vozidla bez přívěsu i s přívěsem do 3,5 tuny. Vozidla nad 3,5 tuny platí mýtné. Také motorkáři nesmí zapomenout na to, že i pro ně jsou rakouské dálnice zpoplatněné a vinětu si musí zakoupit.

Mapa zpoplatněných úseků v Rakousku (zdroj: www.asfinag.at)
Mapa zpoplatněných úseků v Rakousku (zdroj: www.asfinag.at)

Cena rakouské dálniční známky

Doba platnosti Auto do 3,5 tuny Moto
10 dní 9,50 EUR 5,50 EUR
2 měsíce 27,80 EUR 13,90 EUR
Rok 92,50 EUR 36,70 EUR

Zpoplatněné úseky v Rakousku pro rok 2021

V Rakousku jsou nad rámec cen za dálniční kupony účtovány i jednorázové poplatky za průjezdy některými úseky. Obvykle se jedná o alpské tunely a horské cesty. Ceny se nijak neliší v případě, že jedete osobním vozem, obytným automobilem či na motocyklu. Poplatky je možné zaplatit při průjezdu mýtnou branou v hotovosti, nebo kartou a nově také online.

Silnice Úsek Auto/Moto
A13 Brennerský průsmyk 10 EUR
S16 Arlberský tunel 10,50 EUR
A10 Taurský a Katschberský tunel 12,50 EUR
A11 Tunel Karavanky 7,60 EUR
A9 Bosrucký tunel 6 EUR
A9 Gleinalmský tunel 9,50 EUR
A9 Bosrucký + Gleinalmský tunel 15,50 EUR

Kde koupit rakouskou dálniční známku

U rakouské dálniční známky máte na výběr ze dvou možností – klasické lepicí nebo elektronické. Rakouská dálniční známka 2021 je světle zelená a v Rakousku ji koupíte především na benzinových pumpách a na hraničních přechodech. V České republice se dá zakoupit například na pobočkách ÚAMK, jako je Žlutý anděl, Autoturist, ABA nebo CashPoint, dále pak ve vybraných směnárnách a na většině benzinových pump poblíž hranic s Rakouskem.

Kam nalepit známku?

Pokud si nejste jistí, kam nalepit rakouskou dálniční známku, máte pouze dvě možnosti. Musí být nalepená na čelním skle uprostřed u vnitřního zpětného zrcátka, nebo v levém horním rohu.

Elektronická dálniční známka

Další variantou je elektronická dálniční známka Rakousko, kterou snadno pořídíte online. Pozor ale na to, že ji lze použít až po 18 dnech od zakoupení. Na nákup tedy myslete včas. Velkou výhodou nákupu přes internet je, že ušetříte čas a vyhnete se riziku, že budou známky na benzinkách vyprodané.

Porovnání klasické a elektronické dálniční známky

Klasická dálniční známka Elektronická dálniční známka
Identifikace vozidla Umístění známky na čelním skle SPZ vozidla zadané při objednávce
Cena Stejná Stejná
Kde koupit? V ČR, poblíž hranic s Rakouskem Přes internet 18 dní předem, případně před cestou jako podnikatel

Cestolino tip:

Začátek platnosti dříve než za 18 dní není možný pro běžného spotřebitele – z důvodu možnosti odstoupení od smlouvy. Pro podnikatele lhůta ochrany neplatí, a tak nic nebrání tomu, aby si kdokoli zakoupil známku jako podnikatel. Sice se tím dobrovolně vzdá ochranné lhůty (možnost známku vrátit), ale za to ji může koupit těsně před cestou.

Pozor na překupníky elektronických známek

Při vyhledávání známky na internetu můžete narazit na neoficiální prodejce, kteří si účtují další poplatky k ceně známky - viz. zkušenosti v diskuzi. Doporučujeme nakupovat pouze na oficiálních stránkách asfinag.at.

Je dálniční známka přenosná na jiné vozidlo?

Lepicí ani elektronická dálniční známka nejsou přenosné mezi různými vozidly. V případě, že dojde k poškození předního skla, můžete požádat o bezplatnou výměnu. K tomu je potřeba předložit odlepenou dálniční známku včetně spodního kontrolního kuponu, kopii účtenky za opravu skla a vyplněný formulář s žádostí.

Pokuty v Rakousku

Pokud budete v Rakousku přistiženi na dálnici bez dálniční známky, bloková pokuta na místě činí 120 EUR. Pokud nebude možné identifikovat zodpovědnou osobu nebo nastanou jiné komplikace a dostanete se do správního řízení, pokuta se pohybuje od 300 do 3000 EUR. Mějte na paměti, že policisté pokutují i špatně nalepené dálniční známky. Dejte si proto pozor, zda lepíte známku tak, jak se má, a nezakrývá ji například zpětné zrcátko či stínící pás na okraji skla. Vždy s sebou mějte také kontrolní kupon od dálniční známky.

Přečtěte si více o cestování autem

Jaké jsou v Rakousku rychlostní limity? Povinná výbava? Podívejte se na užitečné rady k cestování autem v Rakousku.

Dálniční známka pro ZTP

S výjimkou rakouských občanů nemají osoby s průkazem ZTP nárok na bezplatnou dálniční známku. Pro více informací se obraťte na oficiální stránky ASFINAG.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Cesta do Slovinska přes dálniční tunel Karavanky?

Dobrý den, chystáme se na cestu do Slovinska autem. Chceme jet přes Rakousko a nejspíš přes tunel Karawanken. Jel jste to někdo někdy? Prý je placený… Zobrazit více
vinhifi
vinhifi

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce