Španělsko od 2 379 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak platit ve Španělsku – měna, kurzy a směnárny pro sezónu 2020/2021

Jak platit ve Španělsku – měna, kurzy a směnárny pro sezónu 2020/2021

Plánujete dovolenou ve Španělsku, ale nevíte, jak je to tam s penězi a cenami potravin? Jestliže tápete, čím platit, zda je možné platit kartou, kde je nejlepší směnit peníze a jaké jsou obvyklé ceny jídla, máme pro vás spoustu užitečných tipů.

Měna ve Španělsku

Bývalá španělská měna peseta slouží místním už jen jako vzpomínka na staré časy. Od roku 2002 se ve Španělsku stejně jako v ostatních členských státech eurozóny platí eury.

Směnárny a bankomaty

V turistických oblastech není těžké narazit na směnárnu. Pozor si však dávejte na ty, které lákají cizince na směnu bez poplatku, ale nabízí horší kurz - vyplatí se jen na menší částky. Pro směnu peněz nedoporučujeme hotelové recepce, které mívají nejméně výhodné kurzy. Pokud chcete využít výhodnější nabídky, dejte přednost bance, kterou najdete v každém větším městě.

Španělské banky bývají otevřené ve všední dny od 9 do 14 hodin a během letní sezóny otevírací dobu většinou prodlužují.

Bankomaty pro výběr hotovosti jsou rozšířené po celém Španělsku a narazíte na ně ve všech turistických oblastech. Poplatek za výběr se řídí podmínkami vaší banky - může být nulový, ale třeba i 300 Kč.

Bezhotovostní platby

Téměř všechny hotely, půjčovny aut a restaurace akceptují platební karty. Bez problémů v nich zaplatíte kartami VISA, Eurocard/Mastercard, American Express a Diner Club. Při bezhotovostní platbě po vás mohou požadovat průkaz totožnosti, což je ale ve Španělsku naprosto běžné.

Ceny ve Španělsku

Ceny potravin ve Španělsku jsou srovnatelné s těmi, na které jsme my Češi zvyklí z domova. Ostatní ceny se však liší podle konkrétního místa a sezóny. V hlavních turistických letoviscích s vyšší koncentrací turistů a během letní sezóny narazíte na vyšší ceny zboží i služeb. Pokud však vycestujete do vnitrozemí, potěší vás levnější jídlo, ubytování i benzín. Za 1 litr balené vody zaplatíte v průměru 0,5 EUR, lehátko na pláži si půjčíte za 2,50 EUR na den a v restauraci střední třídy necháte za večeři kolem 15 EUR.

Ve Španělsku je naprosto běžné nechávat spropitné hotelové pokojské, nosiči zavazadla i číšníkovi v restauraci. Činí většinou 5 – 10 % z celkové útraty, ale přesná částka záleží na vás a vaší spokojenosti.

Cena taxi není ve Španělsku nijak vysoká. Nástupní taxa vychází zhruba na 3 eura a každý kilometr vás pak přijde přibližně na 1 euro. Za jízdu v noci, ve svátek, s kufrem nebo s větším množstvím pasažérů si asi 15 % připlatíte.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Jaké jsou ceny na Tenerife?

Jaké jsou ceny na Tenerife? Byl jste teď někdo a máte čerstvou zkušenost? Například potravin nebo jídla v restauracích. A prosím vás, bere se, že tam… Zobrazit více
Intago
Intago

Ceny potravin ve Španělsku?

Dobrý den, chtěli bychom na pár dní do Andalusie ve Španělsku. Pravděpodobně koncem května. Slyšela jsem, že Španělsko není zrovna nejlevnější co se… Zobrazit více
DanaDianaNoymi
DanaDianaNoymi

Jaké jsou ceny na Ibize?

Navštívil někdo v nedávné době Ibizu a byl by schopný mi říct ceny na Ibize?Zajímají nás ceny potravin a jídla v restauracích, plus někam zajdeme na… Zobrazit více
Světluš
Světluš

Ceny na Kanárských ostrovech

Dobrý den, jedeme do hotel Occidental Jandía Mar na Fuerteventura. Jaké jsou ceny na Kanárských ostrovech mimo hotel? Zajímají nás hlavně ceny… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Ceny v Barceloně

7 dní před námi v Barceloně. Budeme bydlet jen několik minut od Plaza Catalunya. Ubytování vyjde na poměrně dost, k dispozici budeme mít kuchyňku a… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce