Španělsko od 2 359 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity ve Španělsku – historická místa, rozmanité pláže a trhy

Tipy na aktivity ve Španělsku – historická místa, rozmanité pláže a trhy

Plánujete cestu do Španělska a přemýšlíte co podniknout? Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst a aktivit od treků v horách až po nákupy na bleším trhu.

Pláže

Vybrat nejlepší pláže na španělském 5 000 km dlouhém pobřeží není vůbec jednoduché. Divoké pláže kolem Atlantiku kontrastují s poklidnými břehy Středozemního moře. Jedny z nejlepších pláží najdete na španělských ostrovech.

Nejoblíbenější pláží ostrova Formentera je Playa de Illetas na severním cípu ostrova, kde si budete připadat jako v Karibiku.

Na Mallorce si můžete vybrat mezi malými zátokami schovanými mezi útesy a většími klidnými plážemi. Pláž Alcudia je dlouhá písčitá pláž, vhodná i pro malé děti.

Nejpopulárnější pláží oblasti Galicie v severním Španělsku je bezpochyby Praia das catedrais, kterou lemují vysoké útesy, skalní věže a vodou vymleté oblouky.

Oblast Costa del Sol neboli slunečné pobřeží jižně od Malagy slibuje kromě dobrého počasí také nekonečné písčité pláže.

Oblast Costa del Luz neboli pobřeží světla leží ještě o něco jižněji. Je orientované na západ směrem k Atlantickému oceánu, méně turistické a díky často silnému větru oblíbené především mezi surfaři.

Na severu, v oblasti Asturias, najdete divoké přírodní pláže obklopené lesy. Odvážní mohou vyrazit na překrásnou nudistickou pláž Playa Torimbia.

Hory a treky

Ve Španělsku najdete treky vedoucí vysokými horami, lesy i napříč celou zemí od vesnice k vesnici mezi loukami a poli. Na frekventovaných místech najdete ubytovny. V zimě je lepší vyrazit na jih a v létě na sever.

Pohoří Pyrenejí, na hranici Španělska a Francie, je nejpopulárnějším místem pro výlety do hor. Kromě vysokých zasněžných štítů tu jsou také dva národní parky, ledovce, ledovcová jezera a termální prameny. Nejvyšší vrchol, Pico de Aneto, sahá do výšky 340 m n. m., výstup je poměrně náročný a budete potřebovat mačky a jištění. Národním parkem Aigüestortes y Estany de Sant Maurici vede 55 km dlouhá okružní trasa Carros de Foc.

Trasa GR 11 se táhne od Středozemního moře až po Atlantik, měří 840 km a ujít ji trvá 35 – 50 dní.

Nejvyšší hora pevninského Španělska, Mulhacén (3 479 m), leží v pohoří Sierra Nevada. Díky autobusu, který vás vyveze do 2 600 m je výstup na ni poměrně jednoduchý.

Národní park Picos de Europa v severním Španělsku je velmi oblíbeným místem pro horaly, horolezce a také pro fotografy. Pohořím vede mnoho dobře značených turistických tras. Na několikadenní trek se vydejte na jeden z okruhů El Anillo de Picos.

Caminito del Rey (Královská stezka), také přezdívaná Stezka sebevrahů, je nyní nově opravená a vhodná i pro děti. Dřevěná stezka vede podél kolmé stěny útesu ve výšce až sto metrů nad řekou a nabízí úchvatné výhledy. Na místě se platí vstupné, které je, vzhledem k velkému počtu turistů, nutné koupit předem online.

Nejznámější španělskou turistickou trasou je poutní Svatojakubská cesta (Camino de Santiago). Asi nejpopulárnější z několika tras je 775 km dlouhá Camino Francés, která vede od hranic s Francií až do města Santiago de Compostela na samém západě Španělska a ročně se na ní vydají statisíce lidí.

Zimní sporty

Nejlepší podmínky pro zimní sporty najdete v lyžařských střediscích v Pyrenejích. Ve středisku Formigal je 137 km sjezdovek a 16 vleků. Skipas vyjde na 46 €. V pohoří Sierra Nevada najdete nejjižněji položené lyžařské středisko v Evropě. Na místech je možné vypůjčit si lyže, snowboard, i zaplatit lyžařskou školu. Sezóna trvá od prosince do dubna. Více informací a středisek najdete zde.

Nakupování a trhy

Nejlepšími městy na nákupy jsou bezesporu Madrid a Barcelona. Obchody jsou obvykle otevřené od 10:00 do 20:00, některé dodržují odpolední siestu. V sobotu odpoledne, v neděli a o svátcích má většina obchodů zavřeno. Typickými suvenýry jsou barevné vějíře, šaty na flamenco, malovaná keramika, šátky a kastaněty. Gurmány potěší kvalitní olivový olej, šumivé víno (cava) nebo šafrán. Pro místní speciality nebo jenom víno a tapas zajděte na trh. Doporučujeme Mercado de San Miguel v Madridu. Pokud milujete blešáky, ten nejznámější najdete v Las Ramblas v Barceloně nebo v každém jiném městečku většinou jednou týdně. O vánocích nevynechejte vánoční trhy.

Historická místa

V Barceloně najdete jedinečné stavby architekta Antonia Gaudího, při návštěvě města nemůžete vynechat chrám La Sagrada Familia, pohádkový Park Guell s výhledem na město a barevný dům Casa Batlló.

Nad klikatými uličkami města Granada se tyčí majestátní pevnost Alhambra, s krásnými zahradami, jejíž historie sahá do 9. století. Lístky doporučujeme zakoupit předem.

V Seville navštivte královský palác Alcazar postavený ve zdobeném maurském stylu. Další místa, která stojí za návštěvu jsou gotická katedrála Panny Marie, zvonice La Giralda, s krásným výhledem na město a park María Luisa.

Historické městečko Toledo leží na útesu nad zákrutem řeky Tajo. Mezi nejznámější památky patří pevnost Alcazar, gotická katedrála a kamenný římský most.

Město Córdoba, v jižním Španělsku, se pyšní mešitou-katedrálou z 8. století, s téměř tisíci sloupy. Dále můžete vidět římský most, palác Alcazar a staré židovské a arabské město.

Symbolem města Segovia je akvadukt z 1. století. Navštivte také renesanční zámek Alcazar, gotickou katedrálu a původní městské hradby.

Rodinné aktivity

Kromě písčitých pláží a pohádkových paláců, mají děti ve Španělsku na výběr z množství tematických parků a aktivit.

Ve městě Teruel, severně od Valencie potkáte dinosaury v parku Dinopolis. Nedaleko Tarragony najdete skvělý zábavní park plný adrenalinových jízd. V Jungle parku na Mallorce vás čeká zipline a opičí dráha v korunách stromů. Oasys MiniHollywood, tematický park ve westernovém stylu se zoologickou zahradou, najdete severně od města Almería.

V létě si užijete spoustu zábavy v akvaparcích. Veliký, ale v sezóně přeplněný akvapark Siam najdete na Tenerife. V městě Benidorm, nedaleko Alicante, je kromě akvaparku také zábavní park a zoopark. Pro tradiční show jezdců na koních navštivte Real Escuela ve městě Jerez de la Frontera. V Madridu můžete strávit celý den v zoologické zahradě a akváriu, zahrát si paintball nebo vyzkoušet indoor skydiving. V mnoha španělských městech najdete zábavné a napínavé únikové hry tzv. Escape room.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Málaga (Španělsko), tipy na výlety, památky a zajímavosti

Dostali jsme tip na Španělsko, konkrétně letovisko Málaga. Jaké se tam dají najít zajímavosti a památky? Koukám se teď, že je tam pěkná katedrála a… Zobrazit více
Kaayaa
Kaayaa

Co vidět v Barceloně

Dobrý den, v květnu se mi podařilo ulovit letenky z Prahy do Barcelony za 2 581 Kč. Ve Španělsku jsem ještě nebyla, takže jsem jím opravdu… Zobrazit více
Brooo
Brooo

Gran Canaria výlety

Ahoj cestovatelé, hledám dobrou duši, která byla na Gran Canaria a řekla by mi kam vyrazit na výlety, co stojí za to vidět???? Popřípadě dala mi jiné… Zobrazit více
Sergiorehak
Sergiorehak

Botanická zahrada v Puerto de la Cruz

Líbila se vám botanická zahrada Puerto de la Cruz (Jardin Botanico)? Budeme bydlet v hotelu Blue Sea Costa Jardín & Spa, takže to máme kousek.… Zobrazit více
Intago
Intago

Nejkrásnější pláže na Tenerife?

Dobrý den, moc se nám líbí kombinace přírody a oceánu. Chceme využít služeb CK a bydlet na jednom místě (odtud plánovat výlety). Kde je to podle vás… Zobrazit více
Intago
Intago

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce