Španělsko od 1 999 Kč
Zobrazit zájezdy

Cesta do Španělska autem: kudy se vydat, kolik vás to bude stát a co vás může cestou potkat

Cesta do Španělska autem: kudy se vydat, kolik vás to bude stát a co vás může cestou potkat

Španělsko patří mezi oblíbené destinace, do kterých můžete vycestovat i vlastním vozem. Pokud se i vy letos chystáte autem do Španělska, čtěte naše tipy, které vám pomůžou naplánovat celou vaši cestu.

Z Prahy do Barcelony vás čeká asi 17hodinová cesta, během které ujedete přibližně 1 715 km. Za cestu tam i zpět dáte kolem 10 500 Kč. Z toho 4 500 Kč vychází na silniční poplatky a 6 000 Kč na pohonné hmoty.

Přes Německo a Francii

Trasa: Praha – Norimberk – Heilbronn – Karlsruhe – Freiburg – Mylhúzy – Belfort – Besancone – Dole – Lyon – Montpellier – Barcelona.

Při cestě autem do Španělska doporučujeme trasu vedoucí přes Německo a Francii. Po celou dobu přitom pojedete pohodlně po dálnicích a rychlostních silnicích. V průběhu cesty minete spoustu čerpacích stanic, WC, umýváren a odpočívadel. Pokud si budete chtít odpočinout, můžete se na jednu noc ubytovat v některém z levnějších hotelů poblíž Lyonu a vychutnat si zdejší přírodu.

Z Prahy zamiřte přes Plzeň přímo na Rozvadov. Po překročení německých hranic pojedete po dálnici A5, která je vedená kolem Norimberku, Heilbronnu a Karlsruhe. Pokud nechcete dělat zastávku ve Štrasburku (mezi ním a Mulhousem se neplatí mýtné, takže se cesta po francouzské silnici místo německé neprodraží), vezměte to z Karlsruhe na jih kolem Freiburgu, Belfortu, Besancone, Dole a zamiřte na Lyon, Montpellier a pak už jen podél pobřeží do Barcelony. Celková délka trasy je přibližně 1 715 km.

Dálniční poplatky

Německo
Osobní automobily mohou cestovat po německých dálnicích zdarma.

Francie
Ve Francii je zpoplatněna drtivá většina silnic a dálnic. Poplatky se vybírají u mýtných bran a jejich výše je závislá na typu vozidla a ujeté vzdálenosti. Na této stránce jednoduše zjistíte, jakými městy bude nejlepší jet, jaká vás čekají po cestě rychlostní omezení i kolik celkem zaplatíte na poplatcích. Za mýtné dáte při jednosměrném průjezdu Francií 73 eur (1 868 Kč) a můžete jej platit v hotovosti i pomocí platební karty.

Španělsko
Mýtné se platí i ve Španělsku, kde se cena vypočítává podle ujeté vzdálenosti (9–10 EUR/100 km). Cesta od francouzských hranic až do Barcelony vás tak vyjde cca na 15 EUR (asi 380 Kč).

  Pohonné hmoty

  Chcete-li ušetřit za pohonné hmoty, zjistěte si před cestou aktuální ceny benzínu a nafty ve všech zemích, přes které pojedete.

  Povinná výbava

  • platný řidičský průkaz
  • technický průkaz
  • zelená karta (doklad o platném mezinárodním pojištění vozu)
  • reflexní vesta
  • dva výstražné trojúhelníky
  • sada náhradních žárovek
  • Děti do 12 let a 135 cm musí používat autosedačku.
  • Radarové detektory a varovné signály mezi řidiči jsou zakázány.
  • Při cestě autem po Španělsku si s sebou vezměte dostatek hotovosti a nezapomeňte pro všechny případy i na platební kartu.

  Maximální povolená rychlost ve Španělsku

  • v obci: 50 km/h
  • mimo obec: 90 km/h
  • rychlostní silnice: 100 km/h
  • dálnice: 120 km/h

  Trajekty ve Španělsku

  Chystáte se cestovat autem na některý ze španělských ostrovů? Ceník a trasy trajektů na španělské ostrovy naleznete zde.

  Autobusem/vlakem do Španělska

  Do Španělska nemusíte cestovat pouze letecky nebo autem. K dispozici máte také vlak nebo Čechy oblíbený autobus.

  Španělsko autobusem

  Cesta autobusem do Španělska (z Prahy do Barcelony) trvá přibližně 25 hodin. Můžete využít služeb několika autobusových dopravců, kteří do Španělska jezdí každou letní sezónu. Např. Pragotour, Deinbus i Eurolines vyjíždí z Prahy a dovezou vás do většiny oblíbených letovisek. Za jednosměrnou cestu zaplatíte v průměru 1 000–1 500 Kč.

  Španělsko vlakem

  Do Španělska se dostanete i vlakem, a to buď přes Mannheim a Paříž, nebo přes Curych. Trať dlouhá 1 353 km je možná jen s minimálně dvěma přestupy a vyjde vás na cca 210 EUR (5 370 Kč). Celou cestu trvající 23–25 hodin si můžete jednoduše naplánovat pomocí rail.cc, trainline.cz nebo idos.cz. Užít si můžete vlak InterCity, EuroCity i proslulý TGV.

  Cesta do Španělska autobusem vychází finančně mnohem lépe. Navíc vás na této trase nečekají žádné přestupy a dlouhá čekání na zpožděné přípoje. Vzhledem k přibývající konkurenci nízkonákladových leteckých společností se ale stává cenově i časově nejvýhodnější variantou let letadlem.

  Související diskuze

  Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

  Vše o cestě do Španělska autem

  Dobrý den, dostali jsme s kamarády takový bláznivý nápad, že to dáme do Španělska autem. Jel jste tak někdo? Máte nějaké zajímavé typy, rady,… Zobrazit více
  Sally
  Sally

  Spolucestující

  Ahoj, hledám někoho, kdo cestuje a jezdí směr ČR - Španělsko (Barcelona) kdo by mě případně mohl vzít sebou někdy před Vánoci okolo 19.12.? Najde se… Zobrazit více
  anonym
  anonym

  Trajekt na Tenerife

  Dobrý den,Zkusil už někdo jet trajektem na Tenerife, resp. z kama by to vyšlo nejlepší.
  Intago
  Intago

  Trajekt na Ibizu

  Dobrý večer, vyzkoušel jste někdo trajekt na Ibizu z Valencie? Dá se jet i v sobotu třeba? Jak často denně to jezdí?
  Kristýna
  Kristýna

  Trajekt Tenerife - Gran Canaria

  Dobrý den. Víte někdo na kolik příde převest auto trajektem z Tenerife na Gran Canaria? Budeme mít na Tenerife k dispozici auto a právě by jsme rádi… Zobrazit více
  Intago
  Intago

  Přečtěte si další informace

  V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

  Zobrazit všechny průvodce