Nejčastější otazníky při cestování s dětmi - cestovní doklady, kočárek a jídlo do letadla

Nejčastější otazníky při cestování s dětmi - cestovní doklady, kočárek a jídlo do letadla

Chystáte se s dětmi na dovolenou do zahraničí? Tak to musíte nechat dětem vystavit cestovní pas nebo občanku. Pokud letíte, je další výzvou vyřešit, jestli váš potomek potřebuje vlastní sedadlo, co s kočárkem a co bude během letu jíst.

Doklady – cestovní pas / občanský průkaz pro děti

Všechny děti včetně novorozenců musí mít při cestách do zahraničí vlastní cestovní doklad. Rodný list nestačí! Pro cesty do EU, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé hory, Makedonie, Srbska, Norska, Švýcarska a na Island stačí dětský občanský průkaz (OP). Do ostatních zemí je nutný cestovní pas (CP), stejně jako u dospělých.

  • Správní poplatek: 50 Kč za OP / 100 Kč za CP / 2 000 Kč za CP vydaný ve zkrácené lhůtě.
  • Lhůta pro vydání: 30 dnů pro OP i CP / 6 pracovních dnů pro CP ve zkrácené lhůtě.
  • Platnost: 5 let* pro OP i CP.
  • S sebou na úřad: rodný list dítěte, váš doklad totožnosti (= OP nebo CP zákonného zástupce) a dítě :-) Fotografie se totiž pořizuje na místě, fotí se i novorozenci.

* Pokud dítě výrazně nezmění vzhled. Jestli tedy necháváte vystavit pas nebo OP novorozenci, budete ho muset aktualizovat dříve.

Souhlas rodičů s vycestováním dítěte

Pokud s sebou na dovolenou berete například kamaráda svých dětí, je možné (v Evropě spíše nepravděpodobné), že po vás budou na hranicích vyžadovat "Souhlas zákonného zástupce s vycestováním nezletilé osoby do zahraničí".

Stejně tak doporučujeme, pokud dítě cestuje s rodičem, který nemá stejné příjmení (např. dítě má příjmení po otci, ale cestuje s matkou, přičemž rodiče nejsou sezdáni nebo si po sňatku ponechali svá původní příjmení) obstarat souhlas druhého rodiče s vycestováním dítěte.

Více o souhlasu rodičů s cestou a formuláře v ČJ i AJ ke stažení naleznete v článku MZV ČR.

Létání s dětmi – podmínky

Cena letenky a nárok na sedadlo

Dítě do 2 let věku bez nároku na sedadlo obvykle letí zdarma. Děti starší dvou let mohou získat letenku za speciální dětský tarif nebo za plnou cenu. Podmínky se u různých společností liší.

Kočárek a dětská zavazadla

I u nízkonákladových společností je při cestování s malými dětmi zvykem, že můžete kočárek odbavit zdarma. Nemusíte ho nijak složitě balit. Vezmete ho až k letadlu, tam ho letušky uloží do zavazadlového prostoru a po příletu vám ho zase ihned přistaví. Děti do dvou let obvykle nemají nárok na další zavazadlo. Starší děti mohou mít nárok na stejné zavazadlo jako dospělí, nebo v případě zlevněného dětského tarifu na lehčí/menší zavazadlo. Před cestou si zjistěte podmínky u konkrétní letecké společnosti.

Strava pro děti

Kojeneckou výživu a další tekuté potřeby nezbytné pro malé děti si do letadla vzít můžete. Nevztahují se na ně pravidla ohledně zakázaných věcí na palubu.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Bodrum - Erta Soyak Beach Hotel - pláže vhodné pro děti?

Dobrý den. Letos uvažuji o dovolené v Turecku-Bodrum-Gumbet hotel Erta soyak beach hotel. Zajímalo by mne jestli jsou tam pláže a vstup do moře bez… Zobrazit více
Petrice
Petrice

Na jaký ostrov s dětmi do Chorvatska?

Zdravím, jaký ostrov byste doporučili pro pěknou dovču pro rodinu (2 dospělí a 3 děti)? Jezdíme autem do Chorvatska poslední 4 roky na pevninu a… Zobrazit více
X_Ezechiel_X
X_Ezechiel_X

Autosedacky v taxi na Korfu

Prosim, chteli bychom si zaplatit taxi ci nejaky transfer z letiste na Korfu do Barbati, budeme cestovat s detmi ve veku 8 mesicu a necele 3 roky.… Zobrazit více
Trillian
Trillian

Kam na dovolenou s dětma?

Dobrý den, kdo by mi poradil kam na dovolenou, kde je nejlépe písčitá pláž nebo oblázky ( žádné kamení ), kde to není uplně hlava na hlavě , kde je… Zobrazit více
vysma
vysma

Dovolená dítě zdarma

Dobrý den, zajímá mě pouze dovolená - dítě do 15 let zdarma. Kde takovou dovolenou s dítětem zdarma hledat? Jaká cestovní kancelář se vám osvědčila?… Zobrazit více
Ovča
Ovča

Nevybrali jste si?

Podívejte se na

Další akční nabídky

Nebo si nastavte hlídač akcí, výhodné nabídky Vám neuniknou

Hlídač akcí

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce