Nejčastější otazníky při cestování s dětmi - cestovní doklady, kočárek a jídlo do letadla

Nejčastější otazníky při cestování s dětmi - cestovní doklady, kočárek a jídlo do letadla

Chystáte se s dětmi na dovolenou do zahraničí? Tak to musíte nechat dětem vystavit cestovní pas nebo občanku. Pokud letíte, je další výzvou vyřešit, jestli váš potomek potřebuje vlastní sedadlo, co s kočárkem a co bude během letu jíst.

Doklady – cestovní pas / občanský průkaz pro děti

Všechny děti včetně novorozenců musí mít při cestách do zahraničí vlastní cestovní doklad. Rodný list nestačí! Pro cesty do EU, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé hory, Makedonie, Srbska, Norska, Švýcarska a na Island stačí dětský občanský průkaz (OP). Do ostatních zemí je nutný cestovní pas (CP), stejně jako u dospělých.

  • Správní poplatek: 50 Kč za OP / 100 Kč za CP / 2 000 Kč za CP vydaný ve zkrácené lhůtě.
  • Lhůta pro vydání: 30 dnů pro OP i CP / 6 pracovních dnů pro CP ve zkrácené lhůtě.
  • Platnost: 5 let* pro OP i CP.
  • S sebou na úřad: rodný list dítěte, váš doklad totožnosti (= OP nebo CP zákonného zástupce) a dítě :-) Fotografie se totiž pořizuje na místě, fotí se i novorozenci.

* Pokud dítě výrazně nezmění vzhled. Jestli tedy necháváte vystavit pas nebo OP novorozenci, budete ho muset aktualizovat dříve.

Souhlas rodičů s vycestováním dítěte

Pokud s sebou na dovolenou berete například kamaráda svých dětí, je možné (v Evropě spíše nepravděpodobné), že po vás budou na hranicích vyžadovat "Souhlas zákonného zástupce s vycestováním nezletilé osoby do zahraničí".

Stejně tak doporučujeme, pokud dítě cestuje s rodičem, který nemá stejné příjmení (např. dítě má příjmení po otci, ale cestuje s matkou, přičemž rodiče nejsou sezdáni nebo si po sňatku ponechali svá původní příjmení) obstarat souhlas druhého rodiče s vycestováním dítěte.

Více o souhlasu rodičů s cestou a formuláře v ČJ i AJ ke stažení naleznete v článku MZV ČR.

Létání s dětmi – podmínky

Cena letenky a nárok na sedadlo

Dítě do 2 let věku bez nároku na sedadlo obvykle letí zdarma. Děti starší dvou let mohou získat letenku za speciální dětský tarif nebo za plnou cenu. Podmínky se u různých společností liší.

Kočárek a dětská zavazadla

I u nízkonákladových společností je při cestování s malými dětmi zvykem, že můžete kočárek odbavit zdarma. Nemusíte ho nijak složitě balit. Vezmete ho až k letadlu, tam ho letušky uloží do zavazadlového prostoru a po příletu vám ho zase ihned přistaví. Děti do dvou let obvykle nemají nárok na další zavazadlo. Starší děti mohou mít nárok na stejné zavazadlo jako dospělí, nebo v případě zlevněného dětského tarifu na lehčí/menší zavazadlo. Před cestou si zjistěte podmínky u konkrétní letecké společnosti.

Strava pro děti

Kojeneckou výživu a další tekuté potřeby nezbytné pro malé děti si do letadla vzít můžete. Nevztahují se na ně pravidla ohledně zakázaných věcí na palubu.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce