Srí Lanka od 22 195 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak platit na Srí Lance - kurz, směna, výběr peněz a ceny

Jak platit na Srí Lance - kurz, směna, výběr peněz a ceny

Srí Lanka je rájem na zemi. Skoro. Ani na Srí Lance není totiž nic zadarmo a vy tak budete muset řešit, jaké peníze s sebou, kde je vyměnit a neprodělat, nebo zda radši vybrat z bankomatu, kolik co stojí,... Napadá vás spousta otázek a my na ně máme odpovědi.

Měna na Srí Lance

Oficiální měnou na Srí Lance je srílanská rupie se zkratkou Rs., mezinárodně LKR1 Kč je přibližně 7 Rs. Jedna rupie se dělí na 100 centů. Mince mají hodnotu 25 a 50 centů a 1, 2, 5 a 10 Rs., bankovky 20 až 5 000 Rs., vždy s vyobrazením jiného druhu ptáka.

Jakou měnu s sebou a kde ji směnit

Na Srí Lance opravdu potřebujete srílanskou rupii. Jen výjimečně lze platit i dolary, ty jsou tak nejlepší měnou, kterou si s sebou můžete vzít. Bez problému vám ale vymění i eura nebo libry. Směnit peníze můžete už v Colombu na letišti - kurz je až překvapivě výhodný. Stejně tak i vyměníte přebytečné rupie na jednu ze světových měn při cestě zpět. Hotely a malé lokální směnárny mohou mít horší kurz nebo si účtovat vyšší poplatky.

Výběry z bankomatu, platby kartou

Pokud nechcete měnit velké množství peněz, máte další možnosti. Platební kartu berou skoro ve všech větších obchodech, dobrých restauracích a hotelech. Ceny ale mohou být z důvodu poplatku bance až o desetinu vyšší. Bankomaty najdete ve všech větších městech a turistických letoviscích. Nehleďte na označení, které karty v nich lze použít - raději to vyzkoušejte a uvidíte. Výběr bývá omezen 40 000 Rs. a bude vám účtován poplatek dle ceníku vaší banky.

Ceny

Srí Lanka je pro Čechy stále ještě levnou zemí. Hodně ale záleží na oblasti. V turistických centrech jsou ceny podobné těm v ČR, jinde i více než o polovinu nižší. Velmi levná je na Srí Lance hromadná doprava a jídlo a pití z pouličních stánků. V obchodech a restauracích jsou ceny pevné, ale na tržišti, v obchůdcích se suvenýry i v ubytovacích zařízeních můžete zkusit smlouvat.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Jaké jsou ceny na Srí Lance?

Hezký den, jsou vysoké ceny na Srí Lance v restauracích prosím? A dá se platit kartou? Kolik myslíte, že nám bude stačit peněz na týden? Jezdit… Zobrazit více
JASMINA2
JASMINA2

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce