Srí Lanka od 22 210 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity na Srí Lance – historická místa, rozmanité pláže a vodopády

Tipy na aktivity na Srí Lance – historická místa, rozmanité pláže a vodopády

Srí Lanka je ostrov plný přírodních krás a historických památek. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších bělostných pláží, posvátných chrámů a pozůstatků dávných měst, národních parků a divokých vodopádů.

Pláže

Na jihu a na západě ostrova je veškerá infrastruktura a komfort včetně hotelů, obchodů, barů a restaurací. Východ země začíná získávat na oblibě a sever je zatím turismem téměř nepolíbený. Při koupání dávejte pozor na silné vodní proudy a s respektem k místní konzervativní kultuře se vyvarujte nošení plavek mimo turistické pláže.

Pláž Bentota je jednou z nejkrásnějších pláží na vyspělém západním pobřeží a ideálním místem pro líbánky nebo pohodlný all-inclusive pobyt v jednom z místních luxusních hotelů. V nedaleké zátoce můžete zkusit jízdu na vodních lyžích, na kajaku nebo si domluvit výlet na lodi.

Pláž v zátoce Arugam na východním pobřeží si získala oblibu především mezi surfaři a baťůžkáři. Písčitá pláž lemovaná palmami zatím odolává masovému turismu a nabízí ubytování v malých hotelech a bungalovech.

Nejen zlatý písek, ale především možnost pozorovat velryby a delfíny v jejich přirozeném prostředí, láká návštěvníky na pláž Mirissa na jižním pobřeží. Nejlepší období pro pozorování velryb je od prosince do dubna.

Jen 1 km od kouzelné bělostné pláže Nilaveli na východním pobřeží leží ostrov Pigeon Island, oblíbená destinace pro všechny příznivce šnorchlování a potápění. Místní korálové útesy poskytují domov mnoha druhům živočichů, bohužel zde bývá často plno turistů.

Památky

Bývalé královské město Kandy se pyšní řadou památek, včetně slavného chrámu Buddhova zubu. Uvidíte zde také další chrámy, svatyně a královské paláce. Celé město je obklopené horami a každé léto se zde koná barevný buddhistický festival Esala Perahera.

Královské skalní chrámy Dambulla leží téměř ve středu ostrova a ve svých jeskyních ukrývají stovky soch a fresek. Od roku 1991 jsou zapsané na seznamu UNESCO. Navštivte také nedalekou stolovou horu Sigiriya, na jejímž vrcholu najdete pozůstatky Zlatého chrámu a odkud je krásný výhled do údolí.

Historie bývalého hlavního město Anuradhapura sahá do 4. století př. n. l. Mezi jeho nejznámější památky patří posvátný strom Jaya Srí Mahá Bodhi, tradiční posvátná stavba dagoba Ruvanvelisaya (vyobrazující přes 330 slonů) a dagoba Thuparama, nejstarší na Srí Lance.

Bývalé královské město Polonnaruwa je jednou z důležitých srí lanských památek. Ve staré části města najdete slavnou sochu ležícího Buddhy, kruhový chrám Vatadage, pozůstatky královského paláce nebo 55 metrů vysokou dagobu Rankot Vihára. Vstupné do areálu je 430 Kč.

Nakupování

Za nákupy je nejlepší vyrazit na trhy ve větších městech, kde nakoupíte hlavně rukodělné a umělecké výrobky. Mezi typické suvenýry patří batikované látky a tradiční oděvy, šperky, polodrahokamy, dřevěné vyřezávané masky a sošky Buddhy a zvířat, koření a sypané čaje. Oblíbené jsou také bylinné ajurvédské směsi a kosmetické výrobky. Při nákupech si dávejte pozor na napodobeniny a buďte připraveni smlouvat, ceny v turistických destinacích často i několikanásobně převyšují pravou hodnotu výrobku.

Národní parky a pozorování slonů

Nejlepším místo pro pozorování slonů, ale i jiných zvířat, je vždy v jejich přirozeném prostředí, tedy v přírodě. Na Srí Lance najdete také mnoho takzvaných záchranných stanic, kde můžete vidět slony zblízka, nakrmit je, vyfotit se s nimi nebo na nich dokonce jezdit, mějte ale na paměti, že návštěvou takového místa podporujete turistický byznys založený na držení slonů v zajetí a často krutém zacházení. Vydejte se tedy raději do jednoho z národních parků a jízdu na slonovi ze svého itineráře vynechte úplně.

Národní park Yala na jihovýchodě ostrova je nejnavštěvovanějším parkem Srí Lanky. Hlavním lákadlem je možnost pozorovat levharty, uvidíte zde ale také slony, krokodýly, buvoly a mnoho dalších druhů živočichů. Ceny začínají na 800 Kč za půl denní tour.

Národní park Uda Walawe se rozkládá kolem stejnojmenné vodní nádrže, kde v období sucha můžete pozorovat veliká stáda slonů a další živočichy, kteří se sem chodí napít. Nejlepším obdobím pro návštěvu parku je prosinec až duben.

V národním parku Minneriya máte možnost vidět stovky slonů, kteří se v období sucha od června do září stahují k vodní nádrži. Po parku se můžete pohybovat jen v pronajatém džípu s řidičem.

Treky a vodopády

Národní park Hortonské pláně je skvělým místem pro treky i pozorování zvířat. Vyrazte na 10km okružní výlet s výstupem na dechberoucí vyhlídku s výmluvným názvem Konec světa. Navštívit můžete také nedaleké Bakerovy vodopády nebo vystoupat na druhou nejvyšší horu Srí Lanky, Kirigalpoththa (2 388 m), kam vede velmi náročný 7km výstup.

Vodopád Ravana leží 6 km od vlakového nádraží v horské vesničce Ella. V jezírku pod krásným 20metrovým vodopádem se můžete vykoupat. Navštivte také nedalekou stejnojmennou jeskyni.

Vodopád Bambarakanda měří 260 m a je nejvyšší na Srí Lance. Za návštěvu stojí především na jaře po silném dešti.

Druhý největší vodopád Diyaluma padá z výšky 220 m a najdete jej 6 km od vesnice Koslanda. Můžete vystoupat také na vrchol a vykoupat se v jezírkách s krásným výhledem do okolí.

Na posvátnou Adamovu horu přicházejí každoročně tisíce poutníků, aby se zde zúčastnili modlitby při východu slunce. Výstup začíná v městečku Dalhousie a pokračuje 7 km po nekonečném schodišti až na vrchol do výšky 2 243 m. Vyvarujte se návštěvy na srílanský Nový rok, kolem úplňku a o víkendu.

V pohoří Knuckles na vás čekají treky různých délek i obtížností vedoucí hustým lesem mezi rozeklanými vrcholky hor. Oblíbenou trasou je 2–3 denní pochod do odlehlé vesnice Meemure. Na jednodenní výlet vyrazte na 6 km výstup na horu Dothalugala nebo 11 km dlouhý pochod do netopýří jeskyně Nitro. Všechny treky byste měli absolvovat v doprovodu zkušeného průvodce.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Srí Lanka opět otevřená, přívětivá a nádherná!

V současné době má Srí Lanka stále nádech zapovězené země, kde není bezpečno, nekoupíte pohonné hmoty, léky, jídlo, nepůjde elektřina... překonala… Zobrazit více
čakíta
čakíta

Výlety v okolí Kalutara

Přemýšlíme o cestě na Srí Lanku do hotelu v oblasti Kalutara. Doporučili byste nám prosím kam na výlety? A dá se odtud někam zajet na želvy?
Kristýna
Kristýna

Srí Lanka - velryby

Zdravim, chtěl bych se zeptat zkušenějších, ohledně pozorování velryb v Mirisse. Pročetl jsem si různé příspěvky a také diskuze na internetu, a… Zobrazit více
Darina
Darina

Jaké podniknout výlety na Srí Lance?

Dobrý den, máme vybraný zájezd na Srí Lanku (Kalutara). Je výhodnější zařídit výlety na Srí Lance už tady v Čr přes CK nebo usmlouvat na místě?… Zobrazit více
Karolans
Karolans

Jóga na Srí Lance

Dobrý den, ptala jsem se tu na cvičení u moře a kamarádka mi řekla, že je fajn jóga na Srí Lance. Často v tom je i pilates nebo meditace. Chtěla jsem… Zobrazit více
Simona_KK
Simona_KK

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce