Srí Lanka od 19 990 Kč
Zobrazit zájezdy

Bezpečnost na Srí Lance - kriminalita, přírodní katastrofy a další hrozby

Bezpečnost na Srí Lance - kriminalita, přírodní katastrofy a další hrozby

Srí Lanka je velmi bezpečnou zemí, a to i v porovnání s ČR. Přesto není od věci znát pár základních doporučení, jak se na Srí Lance chovat a co vás tam může potkat.

Cesty na sever ostrova

V minulosti probíhala v severní části Srí Lanky občanská válka, která ale v roce 2009 skončila. Dnes už si díky tomu mohou turisté vyjet i na sever ostrova. Napětí mezi Tamily a Sinhálci ale stále přetrvává, takže vám doporučujeme dávat si pozor, pokud v hovoru s místními přijde na toto téma řeč.

Kriminalita

Na Srí Lance je opravdu hodně bezpečno. Jako všude jinde si ale dávejte pozor na své osobní věci.

Doprava

Doprava je na Srí Lance velmi chaotická a předpisy jakoby ani neexistovaly. Nejpoužívanější výbavou vozidel je klakson. Dopravní nehody jsou nejčastější příčinou úmrtí turistů na Srí Lance (druhé je utonutí). Dávejte pozor jako řidiči a ještě víc jako chodci. Platí zde pravidlo silnějšího.V případě jízdy taxíkem nebo tuktukem si domluvte (=usmlouvejte) cenu předem!

Přírodní katastrofy

Stejně jako v ČR, i na Srí Lance může být monzun občas silnější než obvykle. Hrozí proto velké povodně, a to hlavně v období dešťů (2x - naše pozdní jaro a podzim). Oběti na životech si pak vyžádají i sesuvy půdy. Sledujte zahraniční zpravodajství a v případě záplav do zasažených oblastí nejezděte. Méně pravděpodobnou hrozbou je i tsunami. Rok 2004 se snad už opakovat nebude, ale je lepší na riziko myslet. Takže až se stáhne voda, nesbírejte mušličky a prchejte.

Individuálním cestovatelům doporučujeme registraci do databáze DROZD, která zastupitelskému úřadu umožní poskytnout rychlou pomoc v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof, sociálních nepokojů či obecně náhlého zhoršení bezpečnostní situace.

Obvykle vám doporučujeme zjistit si více na MZV ČR, ale v případě Srí Lanky jsou uvedené informace tak neaktuální a neobjektivní, že bude lepší je buďto vůbec nečíst, nebo brát hodně s nadhledem. O něco málo lepší je web ambasády v Dillí (s působností i pro Srí Lanku).

Před cestou na Srí Lanku doporučujeme prostudovat především zdravotní rizika.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Srí Lanka opět otevřená, přívětivá a nádherná!

V současné době má Srí Lanka stále nádech zapovězené země, kde není bezpečno, nekoupíte pohonné hmoty, léky, jídlo, nepůjde elektřina... překonala… Zobrazit více
čakíta
čakíta

Srí lanka - zkušenosti

Ahoj. Máte prosím někdo zkušenosti ze srí lanky? Co třeba bezpečnost? Láká mě ta destinace, ale nerad bych pak byl jen zavřený v hotelovém resortu,… Zobrazit více
čakíta
čakíta

Hadi na Srí Lance

Ahoj,Měl bych dotaz pro ty, co již Srí lance byli. Letos bychom se chtěli vydat na toto místo i my. Jediné, co mne trochu odrazuje se strach z hadů.… Zobrazit více
DanaDianaNoymi
DanaDianaNoymi

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce