Turecko od 7 284 Kč
Zobrazit zájezdy

Bezpečnostní situace v Turecku a další specifika země

Bezpečnostní situace v Turecku a další specifika země

Přestože je Turecko vcelku bezpečná země a nemusíte zde mít větší strach než jinde na světě, přece má svá specifika nejen co se kultury týče. Obecně jsou turistické oblasti na západě země velmi bezpečné, dále na východ a ve větších městech je ale nutné zachovat určitou opatrnost.

Terorismus

Ačkoliv Turecko zažilo v posledních letech teroristické útoky, na turistickém (jiho)západě země je stále velmi bezpečno. Na jihovýchod a východ Turecka se vůbec nedoporučuje jezdit.

Krádeže a násilí

Platí stejná pravidla jako kdekoliv jinde – nenechávejte své věci bez dozoru a po setmění nechoďte venku sami. 

Pozor na podvodníky

Přestože jsou Turci přátelští a pohostinní, buďte na pozoru především ve větších městech. Můžete se stát obětí podvodníků, obzvláště pokud cestujete sami. Pozor si dejte na podezřele přátelské chování cizích lidí a pozvání na drink do baru. Opatrní buďte i ve veřejných dopravních prostředcích.

Cenu za taxi si domluvte předem, abyste později nebyli nemile překvapeni.

Jak se oblékat v Turecku

I když je většina země muslimská, mají zde ženy téměř stejné postavení jako muži. Pokud ale vyrazíte do méně turistických oblastí a nechcete budit pohoršení, krátkou sukni a tílko nechte v kufru. Na východě země je obecně vhodné, aby ženy nosily dlouhé volné kalhoty a dlouhý rukáv.

Do náboženských památek je dlouhý oděv samozřejmostí i pro muže a u žen se požaduje i zahalená hlava. U těch turisticky frekventovaných vám textil k zahalení těla půjčí zdarma.

Zemětřesení

Čas od času se stane, že se země v Turecku trochu zatřese. Týká se to převážně oblasti mezi Izmirem a Istanbulem. Zemětřesení ale nebývají příliš silná. Doporučuje se zůstat na místě, jenom pozor na případné hrozby v podobě předmětů nad vámi, které by mohly spadnout. Pozor také na schodech, kde hrozí vyšší riziko úrazu. Jižní oblast Turecka (Alanya, Antalya a další oblíbená letoviska) jsou mimo tektonicky aktivní oblasti a zemětřesení tam nehrozí.

Doprava

Opatrní buďte jakožto chodci v rušném tureckém provozu. Nespoléhejte příliš na to, že vám turečtí řidiči dají přednost a raději se dvakrát rozhlédněte před vstupem do vozovky – v Turecku platí nepsané pravidlo, že motorové vozidlo má vždy přednost. Reálně je pro turisty doprava největší hrozbou v Turecku!

Další důležité informace

  • Turci mají ve velké úctě národní symboly a zakladatele republiky Atatürka. Naopak vztahu Turecka a Kurdistánu se v hovoru s místními raději vyhněte.
  • Nelekejte se častých bezpečnostních kontrol a nůž, pepřový sprej a podobné věcičky nechte doma, jinak vám je zabaví (i při vstupu do metra, obchodního centra,...)
  • Platí zde zákaz focení vojenské a policejní techniky, budov i policistů a vojáků. 
  • I když jsou místní lidé velmi přátelští a nápomocní, někteří neoplývají tolerancí vůči projevům intimity na veřejnosti, líbání si nechte na hotel. 
  • V nejnavštěvovanější turistické provincii Antalya funguje nepřetržitá asistenční linka pro pomoc zahraničním turistům. Na čísle 179 dostanete informace a pomoc v angličtině, němčině a ruštině.

Další doporučení turistům pro cesty do Turecka najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Zvažte také dobrovolnou registraci v databázi DROZD MZV ČR, na jejímž základě vláda organizuje pomoc českým turistům v případě přírodních katastrof a nepokojů v zahraničí.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Bezpečnost v Turecku

Mám prosbu.Uvažujeme o koupi dovolené v turecku v First minute.Jeli bychom z vnukem 10 let.Jak kupujete vy dovolenou v Turecku-kvůli bezpečnosti… Zobrazit více
anonym
anonym

Opalování nahoře bez v Turecku?

moc zdravím! Možná takový hloupý dotaz, ale je možné se v Turecku opalovat nahoře bez? Nezpůsobím tam nějaké veřejné pohoršení??? Děkuji za radu.
Pitrísek
Pitrísek

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce