Turecko od 5 469 Kč
Zobrazit zájezdy

Bezpečnostní situace v Turecku a další specifika země

Bezpečnostní situace v Turecku a další specifika země

Přestože je Turecko vcelku bezpečná země a nemusíte zde mít větší strach než jinde na světě, přece má svá specifika nejen co se kultury týče. Obecně jsou turistické oblasti na západě země velmi bezpečné, dále na východ a ve větších městech je ale nutné zachovat určitou opatrnost.

Terorismus

Ačkoliv Turecko zažilo v posledních letech teroristické útoky, na turistickém (jiho)západě země je stále velmi bezpečno. Na jihovýchod a východ Turecka se vůbec nedoporučuje jezdit.

Krádeže a násilí

Platí stejná pravidla jako kdekoliv jinde – nenechávejte své věci bez dozoru a po setmění nechoďte venku sami. 

Pozor na podvodníky

Přestože jsou Turci přátelští a pohostinní, buďte na pozoru především ve větších městech. Můžete se stát obětí podvodníků, obzvláště pokud cestujete sami. Pozor si dejte na podezřele přátelské chování cizích lidí a pozvání na drink do baru. Opatrní buďte i ve veřejných dopravních prostředcích.

Cenu za taxi si domluvte předem, abyste později nebyli nemile překvapeni.

Jak se oblékat v Turecku

I když je většina země muslimská, mají zde ženy téměř stejné postavení jako muži. Pokud ale vyrazíte do méně turistických oblastí a nechcete budit pohoršení, krátkou sukni a tílko nechte v kufru. Na východě země je obecně vhodné, aby ženy nosily dlouhé volné kalhoty a dlouhý rukáv.

Do náboženských památek je dlouhý oděv samozřejmostí i pro muže a u žen se požaduje i zahalená hlava. U těch turisticky frekventovaných vám textil k zahalení těla půjčí zdarma.

Zemětřesení

Čas od času se stane, že se země v Turecku trochu zatřese. Týká se to převážně oblasti mezi Izmirem a Istanbulem. Zemětřesení ale nebývají příliš silná. Doporučuje se zůstat na místě, jenom pozor na případné hrozby v podobě předmětů nad vámi, které by mohly spadnout. Pozor také na schodech, kde hrozí vyšší riziko úrazu. Jižní oblast Turecka (Alanya, Antalya a další oblíbená letoviska) jsou mimo tektonicky aktivní oblasti a zemětřesení tam nehrozí.

Doprava

Opatrní buďte jakožto chodci v rušném tureckém provozu. Nespoléhejte příliš na to, že vám turečtí řidiči dají přednost a raději se dvakrát rozhlédněte před vstupem do vozovky – v Turecku platí nepsané pravidlo, že motorové vozidlo má vždy přednost. Reálně je pro turisty doprava největší hrozbou v Turecku!

Další důležité informace

  • Turci mají ve velké úctě národní symboly a zakladatele republiky Atatürka. Naopak vztahu Turecka a Kurdistánu se v hovoru s místními raději vyhněte.
  • Nelekejte se častých bezpečnostních kontrol a nůž, pepřový sprej a podobné věcičky nechte doma, jinak vám je zabaví (i při vstupu do metra, obchodního centra,...)
  • Platí zde zákaz focení vojenské a policejní techniky, budov i policistů a vojáků. 
  • I když jsou místní lidé velmi přátelští a nápomocní, někteří neoplývají tolerancí vůči projevům intimity na veřejnosti, líbání si nechte na hotel. 
  • V nejnavštěvovanější turistické provincii Antalya funguje nepřetržitá asistenční linka pro pomoc zahraničním turistům. Na čísle 179 dostanete informace a pomoc v angličtině, němčině a ruštině.

Další doporučení turistům pro cesty do Turecka najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Zvažte také dobrovolnou registraci v databázi DROZD MZV ČR, na jejímž základě vláda organizuje pomoc českým turistům v případě přírodních katastrof a nepokojů v zahraničí.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Bezpečnost v Turecku

Mám prosbu.Uvažujeme o koupi dovolené v turecku v First minute.Jeli bychom z vnukem 10 let.Jak kupujete vy dovolenou v Turecku-kvůli bezpečnosti… Zobrazit více
anonym
anonym

Opalování nahoře bez v Turecku?

moc zdravím! Možná takový hloupý dotaz, ale je možné se v Turecku opalovat nahoře bez? Nezpůsobím tam nějaké veřejné pohoršení??? Děkuji za radu.
Pitrísek
Pitrísek

Nevybrali jste si?

Podívejte se na

Další akční nabídky

Nebo si nastavte hlídač akcí, výhodné nabídky Vám neuniknou

Hlídač akcí

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce