Turecko od 6 260 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak platit v Turecku - kurz, směna, výběr peněz a ceny

Jak platit v Turecku - kurz, směna, výběr peněz a ceny

V Turecku na většině míst zaplatíte kartou, přesto je ale lepší s sebou nějakou hotovost mít. V hotovosti je možné platit tureckou lirou a někdy i eurem nebo americkými dolary. První varianta je ale jistější. Jak tureckou liru obstarat a kolik si vyměnit?

Turecká měna

Turecká měna se v Turecku značí symbolem TL – nová turecká lira. Stejnou měnu používá i Severní Kypr. Na kurzovních lístcích liru najdete pod symbolem TRY.

Jedna lira se dělí na 100 kurušů (kuruş – ykr). Mince jsou od jednoho kuruše do jedné liry a dále hodnoty pokračují v bankovkách od pěti lir do dvou set. Kurz turecké liry není vůbec stabilní. Lira dlouhodobě padá a nyní se pohybuje kolem 4 Kč za 1 TL.

Směna peněz v Turecku

V ČR je nákup TL problematický, jsou těžko k sehnání (jen u Raiffeisenbank za poměrně nevýhodný kurz). Pokud máte eura nebo americké dolary, vezměte si je s sebou a směňte v Turecku. S výměnou české koruny za liru v tureckých směnárnách a bankách samozřejmě nepočítejte. Směnit zde můžete právě eura (nejlepší varianta) nebo dolary (v bankách vždy bez problému, některé bankomaty ale mohou měnit pouze eura).

Turecké banky vám většinou ani nenaúčtují poplatek a kurz je velmi výhodný, směna je tedy v porovnání s českými bankami levná služba. Pokud byste museli nakoupit nejdřív eura a pak je směnit v Turecku na liry, je asi levnější a jednodušší přímá směna v Raiffce.

Výběr z bankomatů v Turecku

Bankomaty mají Turci na každém rohu, takže ani výběr peněz není problém, ale bývá zpoplatněn v řádech desítek až stovek korun dle ceníku vaší banky. Pokud máte výběr v zahraničí bez poplatku, je to skvělá volba.

Velká část tureckých bankomatů ale umí směnit i hotovost v eurech či dolarech za liru, a to obvykle za stejných podmínek jako banka. Můžete si tedy vybrat, zda budete radši komunikovat se strojem nebo tureckým úředníkem. Nedoporučujeme peníze měnit ve směnárnách, ani v těch letištních. Většinou mají nevýhodný kurz a vysoké poplatky.

Platby kartou 

Na většině míst nebudete hotovost vůbec potřebovat a vystačíte si s platební kartou. Snad kromě tradičních tureckých bazarů, taxi, pár restaurací a stánků s pečivem jde totiž kartou platit téměř všude (a někdy vás platebním terminálem překvapí i tam). Jestli jste zvyklí v ČR už jenom “pípat”, osvěžte si pin, bezkontaktní platby zatím nejsou v Turecku moc oblíbené.

Platby v eurech a dolarech

Pokud hodláte v Turecku platit v hotovosti, je obecně výhodnější platit tureckou lirou. Ceny v eurech nebo dolarech jsou často vyšší než v domácí měně a mimo turistická letoviska cizí měnu většinou neakceptují. I v místních restauracích si dobře prohlédněte jídelní lístek, může se stát, že stejné jídlo vás v eurech přijde dráž.

Ceny

Připravte si zhruba tolik, kolik byste na stejně dlouhé dovolené utratili v ČR. V turistických letoviscích jsou ceny podobné jako u nás a mimo ně o něco levnější. Na tržištích a malých obchodech zkuste o ceně smlouvat.

Jak je to tedy s penězi v Turecku:

  • Pokud se chystáte strávit dovolenou v hotelu a na pláži, bude vám stačit platební karta a hotovost v řádech desítek lir.
  • České koruny v Turecku nevyměníte, stejně jako nelze pořídit turecká lira v ČR.
  • Vezměte si s sebou eura nebo dolary a směňte je za liru v turecké bance nebo bankomatu (některé to umožňují).
  • Při výměně hotovosti ve směnárnách počítejte s nevýhodným kurzem a poplatkem. Měňte raději v bankách a bankomatech.
  • Plaťte nejlépe kartou (úplně nejlevnější a nejjednodušší varianta), nebo v hotovosti v tureckých lirách. Eura obchodníci často neakceptují nebo jsou ceny vyšší.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

USD, dolary

Dobrý den, je výhodnější platit v Turecku EURem či dolary? Děkuji
Ovča
Ovča

Turecká Lira

Pojedu do Turecka-budu brát Eura ale chci jít i na trh je lépe vyměnit i něco Lir a jestli ano kde je vyměnit,ve směnárně nemají.
lidas
lidas

Letiště Istanbul Sabiha Gokcen - výměna peněz

Hezký den, vyměním na letišti Sabiha Gokcen eura za liry a koupím istanbulcard a dobiju kredit? Nevíte zda tam je bankomat? Na tu kartu je tam… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Aktuální kurz turecké liry

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na aktuální kurz turecké liry, a jestli se vyplatí platit lirami nebo eurem. moc děkuji.
anonym
anonym

Kurz euro /Tly

Dobrý den,prosím kdo se vrátil nedávno z Turecka jaký je kurz euro/Tly?
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce