Turecko od 6 720 Kč
Zobrazit zájezdy

Jaké doklady potřebujete do Turecka s cestovkou i po vlastní ose

Jaké doklady potřebujete do Turecka s cestovkou i po vlastní ose

Díky bezproblémovému cestování v rámci Evropské unie často zapomínáme na to, že vcelku běžné destinace našich cestovních kanceláří už mohou být za jejími hranicemi a tudíž bychom se měli zajímat i o doklady a víza. Turecko je jednou ze zemí, kde by vás mohlo čekat nemilé překvapení - obzvláště, pokud se tam vydáte vlastní dopravou.

Turecké vízum pro dovolenou letecky i autobusem

Ujistěte se, že jste si přibalili cestovní pas, který je platný ještě nejméně 5 měsíců po vašem příjezdu do země. Obecně se doporučuje raději půl roku. Cestovní pas musí mít i děti, a to bez ohledu na věk. Na občanku to do Turecka vůbec nezkoušejte. Pokud se chystáte na běžnou dovolenou v délce do 90 dnů a do Turecka se dopravujete letecky, dostanete automaticky razítko do pasu, tedy turistické vízum na letišti. Pokud jste se rozhodli pro dobrodružnější cestu autobusem nebo vlakem, dostanete stejné vízum do Turecka na hraničním přechodu. Turistické vízum je možné prodloužit ještě na dalších 180 dnů podáním žádosti na úřadě guvernéra okresu, kde se zrovna nacházíte.

Delší pobyt, práce a studium v Turecku

Pokud cestujete na delší dobu, nebo za jiným účelem, než je rekreace, je potřeba vízum do Turecka vyřídit. Pro informace o požadavcích a poplatcích spojených s vyřízením tureckých víz kontaktujte s dostatečným předstihem tureckou ambasádu v Praze (a připravte se na pořádné byrokratické peklo :-D).

Vaše auto také potřebuje vízum

Při cestě autem do Turecka budete muset technickým průkazem dokázat, že vám vozidlo patří, nebo předložit plnou moc majitele vozu. Kromě vašeho tureckého víza dostanete zápis o vozidle do cestovního pasu. Tento zápis má platnost 180 dnů a bez něj váš vůz později nepustí ze země - pokud tento zápis nedostanete automaticky, rozhodně na něm trvejte. Nezapomeňte si řidičský průkaz s mezinárodní platností a zelenou kartu jako potvrzení o řádně sjednaném povinném ručení.

Na co tedy nezapomenout:

  • cestovní pas s délkou platnosti ještě min. 5 měsíců od data příjezdu do Turecka (i děti)
  • pokud cestujete autem, kromě pasu zabalte i mezinárodní řidičák, technický průkaz a zelenou kartu. Nezapomeňte žádat zápis vozu na hranicích.
  • pro pobyt studijní, pracovní, nebo delší než 90 dnů si s dostatečným předstihem zažádejte o víza na turecké ambasádě v Praze.

Další informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Vízová karta Turecko

Zdravim, neví někdo, jak vypadá vzor vízové karty do Turecka?
Arne1
Arne1

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce