Jak platit na Zanzibaru - měna, směna a ceny

Jak platit na Zanzibaru - měna, směna a ceny

Výběr z bankomatu je v Tanzánii a na Zanzibaru velmi riskantní a směnárny majínevýhodné kurzy. Vyplatí se dovézt co nejvíce dolarů v hotovosti a karty nechat zamčené v sejfu.

Měna na Zanzibaru

  • Platidlem na Zanzibaru je tanzánský šilink (zkratka Tsh., na burzovních lístcích TZS).
  • V oběhu jsou bankovky o hodnotě 500, 1000, 2000, 5000, 10000 šilinků a mince o hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 šilinků (menší než 50 šilinkové mince však asi nepotkáte).
  • Téměř všude můžete platit i americkými dolary, při nákupech a smlouvání ale dostanete nevýhodný kurz, takže se vyplatí platit místní měnou a dolary použít pro platbu víz a podobných poplatků, a v drobných pro spropitné, které po vás budou žádat všichni, od hotelu až po policii.
  • Kurz vůči dolaru se pohybuje mezi 2100 a 2500 TZS za 1 USD. Jedna česká koruna má hodnotu přibližně 100 TZS.

Kde vyměnit peníze, bezhotovostní platby

  • S výměnou eur zde moc nepočítejte. Vezměte s sebou dolary, které na místě vyměníte za tanzánské šilinky. Při platbě v eurech vám bude většinou počítán kurz 1:1 eura k dolaru.
  • Směnárny mají často velmi rozdílné kurzy, pokud chcete měnit, dobře si ohlídejte ceny.
  • V bankách na Zanzibaru peníze nemění, zkuste to ale na poště - kurz je tam výhodnější než na letišti a je to relativně bezpečná varianta.
  • Bankomaty najdete jen v hlavním městě. Z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje je vůbec používat. V jejich okolí se množí se případy přepadení.
  • Platby kartou nejsou běžné a jsou za ně účtovány vysoké poplatky.

Ceny a smlouvání

Na Zanzibaru jsou ‘bílé zóny’, kde najdete hotely, obchody se suvenýry, restaurace a podniky zaměřené na turisty. Zde jsou většinou ceny uvedené v dolarech a mohou být až desetkrát vyšší. Mimo tyto ‘bílé zóny’, na pouličních tržištích a v malých krámcích nakoupíte velmi levně za místní měnu. Celý oběd na ulici mimo turistické zóny vás přijde na cca Tsh. 4000,- (cca 40,- Kč). Smlouvat můžete všude, kromě supermarketů a značkových obchodů, a to i (hlavně) o ceně služeb - taxi, výlety,... Částku můžete většinou srazit až o víc než polovinu.

Zajímají vás vlastní zkušenosti cestovatelů? Přečtěte si cestopis ze Zanzibaru.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Zanzibar - zkušenost s výběry z bankomatu a směnou peněz

Proč tady čtu takové bludy v roce 2019 jsem byl na zanzibaru a to co tu čtu he hnus eura problém vůbec nejsou vyber z bankomatu taky ne stojí tam… Zobrazit více
Darina
Darina

Jaké jsou ceny na Zanzibaru?

Ví někdo, kolik mě vyjdou potraviny na Zanzibaru? Máme v plánu severní pobřeží, za kolik se tam dá najíst v restauracích? A jaké celkově očekávat na… Zobrazit více
FreshFruit
FreshFruit

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce