Zdravotní a bezpečnostní rizika na Zanzibaru

Zdravotní a bezpečnostní rizika na Zanzibaru

Zanzibar je součástí Tanzánie, kam musíte mít povinné očkování proti žluté zimnici. Pravděpodobně se ale obejdete jen se základními cestovatelskými vakcínami. Pozor si dejte na drobné krádeže, silniční provoz a oblečení - Zanzibar je muslimskou zemí.

Očkování na Zanzibar

Zanzibar, jakožto součást Tanzánie, má předepsané povinné očkování proti žluté zimnici, ale jen pro turisty přijíždějící ze zemí s jejím výskytem. Potvrzení o vakcíně po vás na letišti nebudou vyžadovat, pokud poletíte bez mezipřistání v některé z pevninských afrických zemí (platí i pro Dar es Salaam). Tato nemoc se v Tanzánii ani na Zanzibaru nevyskytuje.

Doporučené jsou obvyklé cestovatelské vakcíny:

 • Žloutenka typu A a B
 • Břišní tyfus
 • Tetanus - zkontrolujte si platnost očkování, přeočkovává se po 15 letech
 • Cholera - ke zvážení, občas se vyskytne

Zdravotní rizika na Zanzibaru

 • Malárie se vyskytuje jen zřídka, stejně jako dengue a jiné hmyzem přenášené nákazy, záleží na oblasti a roční době. V turistických oblastech antimalarika nebudete potřebovat. Nepodceňujte ale používání repelentu.
 • Doporučujeme se vyhýbat kontaktu se stojatou vodou, kde se můžete potkat s nepříjemnou schistosomózou napadající játra, močové cesty a zažívací ústrojí. Ze slané vody nemusíte mít strach.
 • Na pití, hygienu a umývání neloupaného ovoce používejte jen balenou vodu.
 • Z jídla na ulici není třeba mít obavy, většinou je bezpečné (a hlavně tak dobré, že to za to riziko stojí :-))

Bezpečnostní situace a na co si dát pozor

Zanzibar patří k těm bezpečnějším částem východní Afriky. Strach většinou nemusíte mít ani po setmění. Platí zde obecné zásady bezpečnosti a vhodného chování:

 • Doklady a větší obnos peněz je nejlepší nechat v hotelovém sejfu. Osobní věci nenechávejte bez dozoru, obzvláště na rušných místech.
 • Výběry z bankomatů nejsou na Zanzibaru bezpečné. Peníze je lepší mít v hotovosti a pokud vám nezbývá nic jiného, použijte předplacenou anonymní kartu.
 • Dobrý pozor si dejte v dopravním provozu. Nejen, že se jezdí vlevo, provoz je chaotický, nehody jsou na denním pořádku a například neosvětlená auta v noci nejsou nic neobvyklého.
 • Platí zde zákaz focení vojenské a policejní techniky, budov i policistů a vojáků osobně. Než vyfotíte někoho z místních, raději si napřed vyžádejte souhlas.
 • Zanzibar je převážně muslimským ostrovem. Do mešit smí jen muslimové a ženy by měly (mimo hotely a soukromé pláže) zahalit výstřih, ruce a nohy. Koupání a opalování "nahoře bez" je nepřípustné.

Před cestou si zajistěte dobré cestovní pojištění a zjistěte si, ve kterých zdravotnických zařízeních jej můžete uplatnit. Na očkování a aktuální zdravotní rizika se informujte u svého lékaře, v očkovacím centru, nebo centru cestovní medicíny.

Zvažte i registraci v databázi DROZD - projektu dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí, která umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům. Aktuální varování, doporučení a důležité kontakty najdete na webu MZV ČR.

Zajímají vás vlastní zkušenosti cestovatelů? Přečtěte si cestopis ze Zanzibaru.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Očkování Zanzibar 2020

Dobrý den , chtěl bych se zeptat na očkování na Zanzibar.V unoru 2020 letíme s přitelkyní na Zanzibar... Letíme z Vídně do Addis Abeba (Etiopie) tady… Zobrazit více
CestovatelkaL
CestovatelkaL

Zanzibar očkování

Dobrý den, kdo jste byl na Zanzibaru, očkovali jste se proti břišnímu tyfu? Budeme bydlet a stravovat se pouze v resortu. Děkuji
Nocar
Nocar

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce