Jaká měna je v Argentině a jaký má kurz argentinské peso

Jaká měna je v Argentině a jaký má kurz argentinské peso

Chystáte se na cestování po Jižní Americe a zajímá vás, jaká je měna v Argentině a na kolik vás dovolená vyjde? Víme, jak vyměnit peníze a známe aktuální cenové relace jídla, nákupů, ubytování a další užitečné tipy.

Argentina měna

  • oficiální měna v Argentině je argentinské peso (Peso Convertible, Nuevo Peso Argentino), mezinárodní název je ARS a znak $, Arg$
  • 1 peso = 100 centavos
  • aktuální kurz argentinského pesa se pohybuje kolem 1 Kč za 1,6 ARS
  • v oběhu jsou mince v hodnotě 5, 10, 25 a 50 centavos a 1 peso, bankovky mají hodnotu 2, 5, 10, 20, 50 a 100 pesos

Výměna pesos

Argentinské pesos v České republice běžně neseženete. Obvyklé je vyměnit si v ČR koruny za eura, dolary nebo libry a v Argentině je vyměnit ve směnárně nebo bance za pesos. Počítejte s tím, že banka a směnárny mohou mít velmi krátkou otevírací dobu. Další možností je vybrat si peníze z českého účtu v bankomatu. Koruny se přepočtou podle aktuálního kurzu, ale před odjezdem si zjistěte, jaký poplatek si za výběr v cizině účtuje vaše banka.

Platba kartou

Bezhotovostně lze platit na mnoha místech, zvláště ve velkých městech, hotelích a restauracích, kde by měly fungovat mezinárodní karty typu Visa, Mastercard nebo Maestro. Obecně ale platí, že je upřednostňována platba v hotovosti a někdy za to dokonce dostanete i slevu. Naopak při platbě kartou se vám může přičíst až 20 % z placené částky.

Výběr z bankomatu

S výběrem z bankomatu je v Argentině problém. Často se stává, že v něm není dostatek hotovosti a výběr je limitovaný na 2000 pesos. Transakce jsou zpoplatněné nejen českou bankou (podle daného tarifu), ale i bankou, která provozuje bankomat do zhruba 6 dolarů. Některé bankomaty vydávají jen dolary, a i když transakci zrušíte, peníze se vám z účtu strhnou.

Argentina ceny

Ceny v Argentině jsou v porovnání se zbytkem Jižní Ameriky poměrně vyšší. A pobyt ve městech je výrazně dražší než na jihu v Patagonii. Levněji nakoupíte v malých krámcích a na trzích než v kamenných obchodech. Pokud se budete stravovat v restauracích pro místní obyvatele nebo v pouličních stáncích, vyjde to relativně levně. Běžné restaurace jsou na české poměry srovnatelné.

Smlouvání je možné na trzích a na venkově, ve větších městech jsou ceny fixní. Za veškeré služby je očekáváno spropitné. V restauracích cca 10 až 25 %, hotelový poslíček 25 až 50 pesos, průvodce na celý den 100 až 300 pesos a celodenní taxi 10 %. Pokud místním zaplatíte v dolarech, získáte si u nich plusové body.

  • Doprava: Argentina má poměrně komfortní síť dálkových autobusů a funguje zde mnoho společností, zvláště ve střední části země. Ceny se odvíjejí od daného dopravce a vzdálenosti. Ve více lidech se vyplatí pronájem osobního auta, který vyjde zhruba na 700 Kč/den. Řídit mohou osoby starší 25 let a nezapomeňte si nechat udělat před odjezdem mezinárodní řidičský průkaz. Zjistěte si, jaké je k autu pojištění, většinou se vyplatí se připojistit a počítejte s tím, že budete muset složit na auto zálohu. Podívejte se na aktuální cenu nafty a aktuální cenu benzinu. Taxislužby jsou zde poměrně levné, zvlášť ve větších městech. Argentina má hustou železniční síť a jízdenky jsou velmi levné, což se ovšem značně projevuje na kvalitě. Lacině vycházejí také vnitrostátní letenky společností Argentina Airlines a LAN.
  • Ceny ubytování: Ceny ubytování jsou poměrně odlišné podle toho, jestli jste ve městě nebo v přírodě, kde se dá často kempovat zdarma. Nejlevnější apartmán nebo pokoj v penzionu v Buenos Aires vychází na necelých 600 Kč. Dvoulůžkový pokoj v hotelu začíná přibližně na 800 Kč. S počtem hvězdiček se cena zvyšuje a za luxusní ubytování v centru zaplatíte přes 4000 Kč.
  • Ceny jídla: V restauraci se nejlevněji najíte v malých lokálních restauracích a v pouličních stáncích pro místní. Ceny začínají na 120 Kč a spropitné se očekává. Nadnárodní řetězce fast foodů nabízí menu od 100 Kč. V restauraci střední kategorie se dva lidé naobědvají za zhruba 600 Kč. Místní pivo stojí kolem 45 Kč, za kávu dáte přibližně 25 Kč.
  • Ceny potravin: Ceny potravin v Argentině jsou podobné nebo mírně nižší než v ČR. Za lahev argentinského vína 90 Kč, za bochník chleba asi 30 Kč, za kilo pomerančů 20 Kč. Kilo vyhlášeného argentinského hovězího stojí přibližně 120 Kč. Cigarety jsou výrazně levnější než u nás a za krabičku Marlboro nedáte ani 50 Kč. Také alkohol je tu také o dost lacinější.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce