Ceny a měna na Barbadosu

Ceny a měna na Barbadosu

Pokud se chystáte na Barbados, určitě vás bude zajímat, jak je to s měnou, která se v tomto státu používá. Představíme vám proto barbadoský dolar a prozradíme vám, jaký je jeho kurz, kde si ho můžete vyměnit či jak je to s platbou kartou v této oblasti. Také se dozvíte více o místních cenách v porovnání s jinými zeměmi a tipy, kde ušetřit.

Měna na Barbadosu

 • Oficiální měnou Barbadosu je barbadoský dolar
 • Barbadoský dolar se značí jako BBD
 • Jako symbol se využívá $ nebo Bds$
 • Dílčí jednotka barbadoského dolaru je cent a jedná se o setinové dělení
 • Bankovky v oběhu mají nominální hodnoty: BBD 2 (modrá), BBD 5 (zelená), BBD 10 (hnědá), BBD 20 (purpurová), BBD 50 (oranžová) a BBD 100 (hnědá)
 • Mince mají nominální hodnoty: 1, 5, 10, 25 centů a 1 dolar
 • Velice často používaný a akceptovaný je i americký dolar
 • Barbadoský dolar je na ten americký pevně vázaný s poměrem 2 BBD = 1 USD
 • Svůj kurz barbadoský dolar drží okolo 12 Kč

Výměna barbadoského dolaru

Když se chystáte na výlet do cizí země, jednou z prvních otázek bývá, jaká měna se tam využívá. V případě Barbadosu je situace jednoduchá a pro zahraniční turisty příznivá. Přestože pro Barbados měna místního dolaru představuje základ plateb, je možné bez problému využívat i americké dolary. Ty jsou obvykle akceptovány na většině míst a dokonce v nich bývají kvůli turistům uvedené ceny u položek, jako je například ubytování.

Americké dolary jsou směnitelné už před cestou v ČR za koruny. Na místě můžete platit přímo s nimi nebo je převést na barbadoské dolary. Možností jak vyměnit dolary je celá řada. Téměř v každém městě najdete směnárny, banky nebo bankomaty.

Výběr z bankomatu

Na Barbadosu funguje velké množství bankomatů, ze kterých můžete vybírat hotovost. Alespoň jeden bankomat se nachází v každé turistické destinaci a jejich síť je hustší než v České republice. Ačkoliv na mnohých místech lze platit i kartou, fyzická měna na Barbadosu je jistota a měli byste u sebe vždy nějakou mít nejen pro případ návštěvy menšího baru, kde karty nemusí akceptovat, ale i kvůli základním službám, jako je doprava nebo sociální zařízení. Před odletem si zjistěte, jaké podmínky pro výběr hotovosti v zahraničí vaše banka stanovuje a nakolik jsou výběry zpoplatněny.

Platba kartou

Ačkoliv je zde akceptovaný i americký dolar, který je pro turisty snadný na používání, je stále nejjednodušší možností platby použití karty. Nemusíte tak řešit manipulaci s cizími mincemi a bankovkami. Přijímány jsou všechny embosované platební karty jako například Visa, Mastercard nebo Eurocard. Pokud používáte cestovní šeky American Express, získáte za ně hotovost bez komisního poplatku. Na Barbadosu je síť pro přijímání elektronických plateb hustší než v České republice a mnohdy vás i překvapí, v jak malých obchodech a zařízeních jsou na jejich akceptaci vybaveni.

Ceny na Barbadosu

O Barbadosu se říká, že patří mezi nejluxusnější a také nejdražší země Karibiku. Částečně je tento obraz utvářen proto, aby nalákal bohaté turisty, ale určitě se připravte na to, že zaplatíte za vše od jídla až po ubytování doopravdy poměrně vyšší částky než v České republice. Ceny na Barbadosu jsou obvykle vyšší i v porovnání s USA, natož v kontrastu s těmi českými. Pokud však víte kam jít, můžete ušetřit nemalé sumy. Obzvlášť v takzvaných duty-free zónách najdete o 30 % až 50 % levnější zboží než v Evropě nebo Severní Americe. Mějte tam s sebou vždy váš cestovní pas nebo letenku – zboží vám dodají třeba až na letišti.

 • Doprava: Nejčastěji využívaným dopravním prostředkem na Barbadosu jsou autobusy a minivany. Dostanete se s nimi kamkoliv po celém ostrově, mají dobrou kvalitu a nevyjdou vás příliš draze. Jejich nevýhodou je, že bývají poněkud přeplněné. Pokud chcete cestovat v soukromí, je tu možnost pronájmu taxíku. Cena za 1 km je cca 2 BBD. Na Barbadosu není ničím neobvyklým i pronájem na celý den, kdy vám společnost udělá speciální cenovou nabídku. Luxusním, avšak velmi drahým způsobem dopravy jsou vrtulníky a malá letadla.
 • Ubytování: Ubytování na Barbadosu je jednou z nejdražších položek a ve srovnání s jinými státy za něj přeplatíte nejvíce. Pro přijatelné hotely si připravte od 30 do 150 USD, v luxusnějších místech pak i více. Cena ubytování se liší podle lokality i podle kvality zařízení. Všeobecně jsou na Barbadosu hotely ve vysoké kvalitě a jejich služby i u těch levnějších vás příjemně překvapí.
 • Jídlo a potraviny: Všeobecně za jídlo zaplatíte o 30 – 40 % více než v USA. V porovnání s Českou republikou má Barbados ceny potravin ještě vyšší. Stravování je možné v hotelích i v restauracích – tam bývá zvykem nechat spropitné ve výši 10 – 15 %. Cena v restauracích se stejně jako u hotelů odvíjí od jejich úrovně, ale dobře se najíte už od 10 USD za osobu.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Jaké jsou ceny na Barbadosu?

Zdravím, jaké jsou ceny na Barbadosu? Dá se taková dovolená pořídit v této destinaci vůbec "levně"? Co stojí jídlo v restauracích a potraviny?

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce