Bosna a Hercegovina od 2 920 Kč
Zobrazit zájezdy

Čím platit v Bosně a Hercegovině, kurz, směnárny, bankomaty a ceny potravin 2020/2021

Čím platit v Bosně a Hercegovině, kurz, směnárny, bankomaty a ceny potravin 2020/2021

S jakou měnou se setkáte v Bosně a Hercegovině a kde najdete ty nejvýhodnější směnárny? Přinášíme vám praktické tipy, díky kterým si svou dovolenou v Bosně užijete a ještě navíc ušetříte.

Měna v Bosně a Hercegovině

  • Místní měnou je bosenská konvertibilní marka, která nese oficiální označení BAM. Běžně se sekáte se zkratkou KM.
  • Bankovky mají nominální hodnotu 10, 20, 50, 100 a 200 BAM.
  • Mince jsou raženy v hodnotách 5, 10, 20 a 50 feniků.
  • Konvertibilní marka byla dříve fixována na německou marku. Od chvíle, kdy Německo přešlo na oficiální měnu Evropské unie, je pevně vázána na euro. Proto na většině území Bosny a Hercegoviny přijímají kromě BAM také eura.
  • Před cestou si zjistěte kurz měny, který se pohybuje mezi 12,70 – 13,50 korun za 1 marku.

Směnárny a bankomaty

Peníze si můžete směnit v bankách nebo směnárnách, které jsou otevřené ve všední dny. O víkendu mívají téměř všechny instituce zavřeno, a proto vám doporučujeme nosit u sebe pro všechny případy dostatek hotovosti. Ke směně peněz je lepší zvolit banku, která většinou nabízí podstatně výhodnější kurz než směnárny. K výběru hotovosti můžete využít bankomaty, které najdete spíše ve větších městech a v turisticky atraktivních oblastech.

Bezhotovostní platby

Bezhotovostní platby nejsou v Bosně a Hercegovině tak rozšířené jako u nás. Některé restaurace, hotely a supermarkety jsou ale platebním terminálem vybavené a akceptují platby kartami VISA, MasterCard a American Express.

Ceny potravin

Ceny v Bosně jsou srovnatelné s ČR. Oběd v levnější restauraci většinou nestojí více než 10 BAM. Za kopeček zmrzliny dáte cca 0,5 BAM, 1,5 l balené vody kolem 1,50 BAM a šálek kávy vás vyjde na 1 – 1,50 BAM. V letní sezóně seženete poměrně levně ovoce i zeleninu.

Pokud chcete ušetřit, navštivte místní trhy, které nabízí ovoce, zeleninu, čerstvé maso, výrobky z keramiky a skla, šperky, oblečení i kvalitní obuv za dobré ceny. Smlouvání o konečnou cenu zboží je na trzích naprosto běžné a prodejci s ním i dopředu počítají. Pokud budete šikovní, odvezete si ze své dovolené suvenýry za dobré ceny.

Kolik stojí benzín a nafta?

Pokud cestujete do Bosny a Hercegoviny vlastním autem nebo si v Bosně plánujete automobil zapůjčit, nastudujte si předem aktuální ceny nafty a benzínu. Cena bývá o pár korun nižší než u nás.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Bosna a Hercegovina měna

Nevíte někdo jakou měnou se vlastně platí v bosně? Berou tam i eura? Díky Fanda.
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce