Bosna a Hercegovina od 2 920 Kč
Zobrazit zájezdy

Bosna a Hercegovina autem: nejlepší cesta, poplatky na dálnicích a další užitečné tipy

Bosna a Hercegovina autem: nejlepší cesta, poplatky na dálnicích a další užitečné tipy

Když se rozhodnete vycestovat do Bosny a Hercegoviny autem, máte dvě možnosti, kudy se vydat. První variantou je trasa vedoucí přes Slovensko a Maďarsko. Druhá možnost zahrnuje Rakousko a Slovinsko. Následně vás v obou případech ještě čeká úsek vedoucí Chorvatskem. Cesta z Prahy do Sarajeva vám zabere kolem 12 hodin.

Cesta autem do Bosny a Hercegoviny

Přes Slovensko a Maďarsko

Cesta Slovenskem a Maďarskem je o 40 km kratší a o pár minut rychlejší než trasa vedoucí Rakouskem a Slovinskem. Navíc vás poté čeká jen malý úsek Chorvatska a v porovnání s druhou variantou výrazně ušetříte na poplatcích za využití chorvatských dálnic.

V Praze se napojíte na dálnici D1 a vydáte se směrem Praha – Brno – Bratislava – Budapešť. Maďarsko projedete přes větší města Dunaújváros a Szekszárd. Jakmile překročíte hranice, čeká vás krátký úsek Chorvatskem. Kolem měst Osijek a Dakovo se dostanete až k hranicím s Bosnou a Hercegovinou. Od hranic zamíříte k městům Doboj a Zenica a plynule dojedete až do hlavního města Sarajeva. Celková trasa Praha – Sarajevo měří cca 1 060 km.

Dálniční poplatky

Slovensko
Na Slovensku musíte mít na dálnicích a některých rychlostních silnicích elektronickou dálniční známku, kterou lze zakoupit i online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Maďarsko
Maďarsko využívá stejně jako Slovenská republika elektronickou dálniční známku. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Chorvatsko
Část vedoucí Chorvatskem můžete v pohodě projet mimo placené úseky, nebo zaplatit mýtné asi 3 EUR za dálnici.

Přes Rakousko a Slovinsko

Trasu vedoucí Rakouskem a Slovinskem zvolí zejména Jihočeši a Západočeši, pro které je nejkratší.

Po D1 se vydáte směrem Praha – České Budějovice – Linz – Graz. Poté budete pokračovat až k hranicím se Slovinskem. Ve Slovinsku vás čeká poměrně krátký úsek vedoucí městy Maribor a Ptuj. Jakmile přejedete hranice s Chorvatskem, zamíříte k Záhřebu a dále budete pokračovat kolem měst Popovača, Novska a Slavonski Brod k hraničnímu přechodu s Bosnou a Hercegovinou. V Bosně minete města Doboj a Zenica, odkud se dostanete až do Sarajeva. Tato varianta trasy měří cca 1 050 km.

Dálniční poplatky

Rakousko
V Rakousku jsou platné jak fyzické samolepicí kupony, tak elektronická dálniční známka. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Slovinsko
Slovinskem vás čeká sice jen krátký úsek (kolem 100 km), ale i přesto se vyplatí k cestě využít dálnici a neztrácet čas a nervy objížďkami. Při opuštění Schengenského prostoru mimo povolený přechod byste navíc riskovali pokutu až 400 EUR. Více informací o ceně známky a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Chorvatsko
Od hraničního přechodu Slovinsko-Chorvatsko až po Slavonski Brod zaplatíte na mýtném v jednom směru asi 14 EUR. Více informací si můžete přečíst v článku o cestě do Chorvatska.

Mýtné v Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina má zpoplatněnou pouze část dálničního úseku A1 před Sarajevem. Mýtné je vybíráno v mýtných branách a celková částka opět závisí na délce projeté trasy. Pokud projedete celý úsek, vyjde vás mýtné na 6 EUR. Platit je možné v hotovosti (eury) nebo platební kartou.

Pohonné hmoty

Před cestou do Bosny si zjistěte aktuální ceny benzínu a nafty ve všech tranzitních zemích, abyste si dopředu mohli naplánovat, kde natankujete. Nejlevněji vás pohonné hmoty vyjdou v ČR, Maďarsku a Bosně a Hercegovině.

Povinná výbava

 • platný řidičský průkaz
 • technický průkaz
 • zelená karta (doklad o platném mezinárodním pojištění vozu)
 • automapa Bosny/GPS
 • hasicí přístroj
 • lékárnička
 • reflexní vesta
 • výstražný trojúhelník

Maximální povolená rychlost v Bosně a Hercegovině

 • v obci: 50 km/h
 • mimo obec: 80 km/h
 • rychlostní silnice: 100 km/h
 • dálnice: 130 km/h

Vlakem do Bosny a Hercegoviny

K cestě do Bosny a Hercegoviny můžete využít také vlak. Přímý spoj bohužel neexistuje a přestupy v Budapešti a Záhřebu vás tudíž neminou.

Cesta z Prahy do Sarajeva vlakem trvá 22–25 hodin. Proto je dobré připlatit si za lůžkový vůz, který je pro takto dlouhé a náročné cesty pohodlnější. Cena za cestu po železnici se pohybuje mezi 2 000 Kč až 4 500 Kč a závisí na zvoleném období a konkrétní trase, kterou se vydáte.

Autobusem do Bosny a Hercegoviny

Přímá autobusová linka do Bosny a Hercegoviny zatím není k dispozici. Lze si ale najít navazující spojení mezi městy Vídeň, Budapešť, Záhřeb a Sarajevo například se společností Flixbus. Pokud si cestu rozdělíte na dva úseky Praha – Záhřeb a Záhřeb – Sarajevo, bude vás přibližně 18hodinová cesta stát přibližně 1 500 Kč – 3 000 Kč.

Autobusem se do Bosny a Hercegoviny dostanete rychleji a levněji. Pokud vám ale záleží na pohodlí, zvažte i cestu po železnici lůžkovým vozem.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Průjezd BiH

Ahoj,máte zkušenost s průjezdem Sarajevo-Mostar-Hvar. Nebývá tato trasa příliž přeplněná, a zda má na provoz vliv den v týdnu. Děkuji Luboš
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce