Bosna a Hercegovina od 2 920 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Bosně a Hercegovině – hory, hrady a temná historie

Tipy na aktivity v Bosně a Hercegovině – hory, hrady a temná historie

Divoké hory, dechberoucí vodopády a rafting na průzračných řekách proudících hlubokými kaňony, středověké pevnosti, osmanské bazary, zpěv mešit a všudypřítomné připomínky smutné historie – to je Bosna a Hercegovina.

Hory – treky, lyžování

Od jara do podzimu můžete vyrazit na trek, ať už jednodenní nebo vícedenní mezi horskými chatami a cestou objevovat divoké hřebeny a planiny, ledovcová jezera, vápencové rokle a ospalé horské vesničky. Některé trasy nejsou dobře značené a je lepší vyrazit s průvodcem. Scházet z cesty se nedoporučuje, v oblasti se mohou vyskytovat nevybuchlé miny.

Via Dinarica je 1 260 km dlouhá cesta vedoucí Dinárským pohořím z Albánie až do Slovinska. Její bosenská část se často označuje za nejkrásnější. Mapy a detailní informace najdete zde.

Nejvyšší horou Bosny a Hercegoviny je Maglić (2 386m), ležící v národním parku Sutjeska u hranic s Černou horou. Při výstupu na vrchol uvidíte nejstarší prehistorický les v Evropě, rozkvetlé louky a čeká vás i via ferrata.

Pohoří Prenj je pro svoji krásnou nespoutanou a nemilosrdnou přírodu často přirovnávané k Himalájím. Jsou tu relativně dobře značené treky různých obtížností a horské boudy na přespání. Nejvyšším vrcholkem je Zelena Glava (2 155m).

Zimní sporty si užijete v jednom z několika lyžařských středisek. Nejznámější jsou Jahorina (25 km sjezdovek a 11 vleků) a Bjelašnica (12,5 km sjezdovek a 8 vleků), ležící nedaleko Sarajeva. Pro začátečníky jsou vhodná střediska Kupres a Rostovo.

Horolezectví se soustřeďuje do čtyř hlavních oblastí – okolí měst Sarajevo, Banja Luka, Zenica a Mostar. Nejoblíbenější je vápencový převis Pecka, kde se v minulých letech pořádal outdoorový horolezecký festival. Pokud nemáte zkušenosti a vybavení, můžete vyrazit lézt s některým z místních center. Ve městě Blagaj je umělá stěna a půjčovna vybavení.

Vodopády

Nejnavštěvovanějším vodopádem je Kravica, působivé kaskády padající do průzračného jezera, kde si v létě můžete zaplavat nebo ochutnat místní speciality v jedné z několika okolních restaurací.

Štrbački Buk, nacházející se v Národním parku Una, je největší vodopád v Bosně a Hercegovině. O necelých 30 km jižněji leží působivé vodopády Martin Brod. V létě zde můžete zakoupit občerstvení.

Vodopád Skakavac padá ze 75 m vysoké stěny v Národním parku Sutjeska. Na protější straně kaňonu je vyhlídka, odkud vodopád uvidíte v celé jeho kráse.

Vodopády Pliva, ležící na soutoku dvou řek a s historickým městem Jajce v pozadí, jsou opravdu nádhernou podívanou. Nejlepší pohled je z vyhlídky na druhé straně údolí.

Adrenalinové sporty

Bosna a Hercegovina je rájem pro milovníky adrenalinových zážitků. Co všechno zde můžete vyzkoušet?

Na horském kole projedete Bosnu a Hercegovinu křížem krážem. Místní cestovní agentury nabízejí jednodenní i vícedenní výlety s průvodcem včetně půjčení kola a veškerého vybavení.

Průzračné řeky tekoucí hlubokými kaňony, vodopády a bílé peřeje lákají milovníky vodních sportů z celého světa. Rafting, tubing a jízdu na kajaku nebo kanoi si můžete užít na řekách Una, Neretva, Vrbas, Tara, Drina a dalších.

Pokud vás láká vidět Bosnu z výšky, zkuste paragliding v okolí Sarajeva nebo Mostaru.

Nedaleko města Blagaj vede 6 km dlouhá via ferrata Vulin Potok. Průvodce i vybavení seženete v místním Eko Centru.

Ultimátní výzvou je 22 m skok ze Starého Mostu v Mostaru do řeky Neretvy. Každé léto se zde pořádá soutěž Redbull ve skocích do vody.

Památky – hrady a města

Architektura v Bosně a Hercegovině je odrazem její bohaté historie, najdete tu středověké pevnosti, hrady a historická města, kde vedle sebe stojí věžičky mešit, osmanské bazary, katolické a ortodoxní kostely, budovy inspirované rakousko-uherskou architekturou, ale i socialistická monstra.

Navštivte města Sarajevo, Mostar, Jajce, Blagaj, Počitelj, Travnik, Trebinje, Konjic.

Krásné hrady jsou Ostrožac, Velika Kladuša, Tešanj, Oštrovica, Srebrenik, Doboj.

Nedaleko Sarajeva ve vesnici Visoko se prý nacházejí nejstarší pyramidy na světě. Městečko Medugorje, kde se prý v roce 1981 opakovaně zjevila Panna Marie, se stalo putovním místem katolických křesťanů.

Historie – válka, muzea

Válka, která na území Bosny a Hercegoviny probíhala v letech 1992 – 1995, byla nejkrvavějším konfliktem války v Jugoslávii a poznamenala životy milionů lidí. Nejzásadnějšími událostmi byly čtyřleté obléhání Sarajeva a genocida v Srebrenici. Po celé Bosně můžete dodnes vidět rozbombardované budovy a dírky po kulkách v omítkách domů.

Hrůzy války připomínají a dokumentují muzea, bunkry, památníky i tematické prohlídky měst. Velmi zajímavá a emocionální je návštěva muzea War Childhood Museum, muzea zločinů proti lidskosti a genocidy a galerie 11/07/95 připomínající masakr v Srebrenici.

Rodinné aktivity

Bosna a Hercegovina možná není typickou rodinnou destinací, ale najdete zde mnoho míst a aktivit, které si společně užijete. Vrelo Bosne je krásný park na okraji Sarajeva, kam můžete dojet v povoze taženým koňmi, projít se a nakrmit labutě. Nedaleko najdete také aquapark Terme Ilidža s vnitřními i venkovními bazény. Playland je zábavní park v obchodním domě Sarajevo City Centre.

V Sarajevu je také malý zábavní park a zoologická zahrada Pionirska dolina. Zoologická zahrada s dětským hřištěm a restaurací je i ve městě Tuzla. V Eko Centru ve městě Blagaj se děti mohou projet na oslíkovi nebo pozorovat supy. Vyjížďky na koních nabízí jezdecké kluby v okolí Sarajeva i Mostaru. Ve městě Banja Luka je dětské divadlo, které kromě pravidelného programu, pořádá každý rok v říjnu mezinárodní festival dětského divadla.

Nakupování

V Bosně a Hercegovině nenajdete mnoho obchodních center a supermarketů. Pro nákupy tak využijte spíše místní trhy a malé obchůdky, kterých je ve městech nespočet. Nejenže nasajete místní atmosféru, ale také budete mít možnost nakoupit například řemeslné výrobky z kůže, dřeva či kovu, různé nádoby a nádobí, koberečky, doplňky do bytu, ručně šité oblečení a mnoho dalšího.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Vodopády Kravica - stojí za to?

Ahoj, vyplatí se cestou zastavit u vodopádů Kravica, když je tam tolik turistů nebo to za to ani nestojí? Minulý rok jsem byl na Krka v Hr a lidí… Zobrazit více
ŠárkaN
ŠárkaN

Bosna a Hercegovina pyramidy

Ahoj. Mám dotaz Víte někdo jak se nejlépe dostat k visočským pyramidám v Bosně a Hercegovině. Byl jste někdo? Stojí to vůbec zato a co si o tom… Zobrazit více
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce