Chorvatsko od 684 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Chorvatsku – ráj pro rodiny s dětmi i pro milovníky adrenalinu

Tipy na aktivity v Chorvatsku – ráj pro rodiny s dětmi i pro milovníky adrenalinu

Chorvatsko je nesmírně rozmanitá země. Ať už preferujete vyloženě relaxační dovolenou, výlety, nebo cesty za historií a památkami. Připravili jsme pro vás výběr těch nejzajímavějších aktivit a míst, které budou bavit vás i vaše děti.

Pláže

Chorvatsko je díky dojezdové vzdálenosti a cenám pro Čechy nejdostupnějším místem, kde si užít dovolenou na pláži. Voda v Jaderském moři je velmi čistá a v létě dosahuje teplot přes 25 °C. Nachází se zde písčité i oblázkové pláže, skály, betonová mola a promenády. Na větších plážích se dají pronajmout lehátka a slunečníky. Nejblíže leží Istrijský poloostrov, kde najdete oblíbená letoviska Umag, Poreč, Rabac a Medulin.

Makarská riviéra (na jihu Chorvatska) nabízí písečné a oblázkové pláže s pozvolným vstupem do vody, perfektní pro dovolenou s dětmi. Oblíbená letoviska jsou: Brela, Baška Voda, Podgora a Živogošće.

Pokud toužíte po klidu, vyrazte na jeden z mnoha ostrovů: Hvar, Brač, Korčula, Susak, Cres, Krk, Pag, Rab a další.

Vodní sporty a aktivity

Průzračná voda a bohatý podmořský život při pobřeží Jaderského moře přímo lákají ke šnorchlování. Skvělá viditelnost je téměř všude, oblíbeným místem je ale Crveni Otok (Červený ostrov) ležící 2 km od města Rovinj.

Při potápění můžete, kromě korálů a jeskyní, prozkoumávat také několik potopených lodí, a dokonce letadlo z druhé světové války. Více informací se dozvíte na stránce chorvatské potápěčské asociace.

Plavba na plachetnici mezi zátokami a ostrovy, s nocováním v přístavech pobřežních městeček, se stává každým rokem oblíbenější a dostupnější. Jednodenní i vícedenní plavby nabízí turistické kanceláře i majitelé plachetnic.

Plavba na kajaku je možná na moři (Dubrovník, Split, Poreč a další ), jezeru Jarun u Záhřebu nebo na Dunaji u města Vukovar.

Rafting na řece Cetině u města Omiš kombinuje adrenalinový zážitek s dechberoucí přírodní scenérií.

V Chorvatsku nejsou příliš dobré vlny pro surfování. Nejlepší podmínky mají Kemp Kazela (Medulin), pláž Sakarun (ostrov Dugi otok) a pláž Zlatni Rat (Brač).

Oblíbené destinace pro windsurfing a kitesurfing jsou ostrov Brač, poloostrov Istrie a vesnice Viganj na poloostrově Pelješac. Na místě si můžete zaplatit lekce i půjčit vybavení.

Národní parky – treky, horolezení a lyžování

Chorvatsko skýtá mnoho možností na pěší výlety a treky.

Nejvyšší horou Chorvatska je Dinara (1 831 m). Výstup na vrchol z vesnice Glavaš trvá 4 – 5 hodin a není náročný.

Pro lehčí výlet vyrazte na Plitvická jezera, nejstarší a největší chorvatský národní park. Vstupné se liší podle období. V zimě zaplatíte 210 Kč, v létě až 870 Kč.

Nejzajímavější na národním parku Paklenica jsou, kromě jeho divoké a téměř nedotčené přírody, dva kaňony – Malá a Velká Paklenica. Vstupné je 210 – 270 Kč podle sezóny.

Přírodní park Biokovo, tyčící se nad Makarskou riviérou, nabízí mnoho příležitostí pro jednodenní výlety a odměnu v podobě nádherných výhledů na moře. Denní lístek stojí 175 Kč, třídenní 350 Kč.

V národním parku Severní Velebit najdete naučné, cyklistické i turistické stezky. Vstupné je 160 Kč na 3 dny.

Nejlepší horolezeckou destinací je Národní park Paklenica. Najdete zde 72 kratších a 250 delších lezeckých tras různých obtížností. Na Istrii je nejoblíbenějším místem opuštěný lom nedaleko města Rovinj.

Do Chorvatska můžete vyrazit i v zimě. Jen 20 minut od Záhřebu je lyžařské středisko Sljeme. Najdete tu pět sjezdovek a dva vleky. Denní skipas stojí 240 Kč, o víkendu 350 Kč.

Města a památky

Historie města Dubrovník sahá až do 6. století. K jeho nejzajímavějším památkám patří opevnění města, několik pevností, historické centrum, kostely a kláštery, knížecí palác, starý přístav a další.

V Zadaru najdete románské fórum s patrovým kostelem sv. Donácia a další historické stavby.

Město Pula je staré více než 3 000 let. Mezi nejvýznamnější památky patří amfiteátr, Herkulova brána, vítězný oblouk, chrám sv. Augusta, bazilika Sancta Maria Formosa, Dianin chrám, radnice a další.

Středověké městečko a přístav Trogir leží nedaleko Splitu. Hlavním lákadlem je románská katedrála sv. Vavřince se lvím portálem, hradby s pevností a městské brány.

Poreč je přístavní městečko s historickým centrem. Zde stojí jedinečná Eufraziova bazilika ze 6. století.

Historické město Korčula je ze všech stran obehnáno hradbami a obklopené mořem. Ve starém centru najdete křivolaké uličky, kamenné domy, průchody, kostely i paláce.

Skalní klášter Blaca ze 16. století najdete ve vnitrozemí ostrova Brač, kam k němu vede poměrně náročná cesta.

Středověký hrad Veliki Tabor v pozdně gotickém stylu se dochoval v téměř původní podobě.

Kamenné opevnění města Ston pochází z 16. století, měří 5 km a jeho součástí je 20 věží a 7 pevností.

Rodinné aktivity

Chorvatsko je oblíbenou destinací pro rodinnou dovolenou. Písčité a oblázkové pláže s pozvolným vstupem do vody jsou pro děti ideální. Vodní zábavu si užijete také v bazénech a akvaparcích na Istrii u města Novigrad v Istralandia a u Poreče v Aquacolors, na ostrově Lošinj v kempu Čikat a u města Šibenik v parku Amadria. Na ostrově Krk se nachází podvodní park a ziplining.

Na Istrii navštivte dinopark se zábavním parkem a cirkusovými představeními nebo zábavní park se středověkým hradem a tematickými atrakcemi nedaleko města Rovinj. U města Poreč je adrenalinový park a ve městě Umag najdete go-karting.

Severně od Záhřebu se můžete zastavit v interaktivním neandrtálském muzeu. V Záhřebu vás zabaví go-karting nebo kočičí kavárna, kde si můžete zahrát deskové hry. S většími dětmi zažijete dobrodružství při únikové hře v Záhřebu, Dubrovníku, Splitu a Rijece. Města Zadar, Split a Nin prozkoumáte díky interaktivní hře Honba za pokladem v ulicích města. V Zadaru a Záhřebu se můžete pobavit v muzeu iluzí. V Záhřebu je také zoologická zahrada, ve městě Osijek je malá zoologická zahradaakvárium a zábavní park. Podvodní svět můžete pozorovat v akváriu ve městě Pula a v akváriu ve městě Karlovac.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Chorvatsko Moře a Hory - národní park Paklenica

Pokud nechcete dovolenou strávit jen sluněním na pláži, nabízíme alternativu aktivní dovolené s turistikou v krásné přírodě Národního parku Paklenica… Zobrazit více
anonym
anonym

Chorvatsko, Hvar. Aktuální info

Ahoj. Máme v plánu jet v srpnu do Chorvatska pokud to situace dovolí. Konkrétně na Hvar. Byl jste tam někdo v poslední době? Jaké to tam bylo.. Hodně… Zobrazit více
Punta
Punta

Brela, jaké tam jsou pláže?

Dostal jsem doporučení na letovisko Brela, jaké jsou tam pláže? Předpokládám, že asi jen oblázkové jako téměř v celém Chorvatsku. Jsou potřeba boty… Zobrazit více
Krajanka
Krajanka

Zoo Osijek

Koukal jsem, že na při cestě do Řecka je Zoo Osijek. Napadlo mě tam zakempit na den, dva a zajít se tam podívat. Nebyl jste tam někdo?
Mikiška
Mikiška

Tipy na nejhezčí pláže Baška Voda

Ahoj, sehnali jsme pěkně ubytování v apartmánech Nikolina (oblast Baška Voda). Poblíž je prý nejhezčí pláž v této oblasti - oblázková. Nevíte zda… Zobrazit více
Alena35
Alena35

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce