Chorvatsko od 698 Kč
Zobrazit zájezdy

Cesta do Chorvatska autem: kudy jet, kde koupit dálniční známky a jaké jsou poplatky

Cesta do Chorvatska autem: kudy jet, kde koupit dálniční známky a jaké jsou poplatky

Konečně dovolená! Chorvatsko je klasika, která nikdy neomrzí. Jak ale vybrat cestu, která bude krátká, rychlá a co nejlevnější? Záleží na tom, kdy, odkud a kam jedete. Když dobře vyberete, cestování autem do Chorvatska nemusí být noční můra. A na závěr alternativy: Chorvatsko autobusem nebo vlakem.

Rozhodli jste se pro Chorvatsko bez cestovky – autem? Chcete vědět, jaká nejlepší trasa do Chorvatska? Poradíme kudy a kam. Průměrná cena cesty autem do Chorvatska a zpět včetně všech poplatků se pohybuje mezi 5 000 a 8 000 Kč, ale záleží na typu vozidla, cílové destinaci i zvolené trase. Podívejte se, jaké jsou možnosti, jejich výhody a nevýhody. Pojedete přes Rakousko, nebo Maďarsko?

Trajekty v Chorvatsku

Chystáte se cestovat autem na některý z chorvatských ostrovů? Ceník a trasy trajektů na chorvatské ostrovy naleznete zde.

Přes Rakousko a Slovinsko

Při cestě do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko se nabízejí tři nejčastější varianty.

Přes Vídeň a Maribor do Splitu

Trasa: Praha – Brno – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Split

Klasika. Z pohledu Pražáka s cílovou stanicí Split nejdříve utrpení na D1, poté od Brna směrem na Vídeň a Graz. Přes Maribor do Záhřebu a pak jedinou možnou cestou až do Splitu. Pokud nenastanou komplikace, je to nejrychlejší trasa a bez tunelů (tedy bez dalších poplatků). Celková délka trasy je přibližně 1 050 km.

Kdo nemá nervy na celou D1, sjede po půlce cesty na Jihlavu, vezme to přes Znojmo, napojí se ve Vídni a dál pokračuje stejně.

Přes Linec a Wels do Splitu

Trasa: Praha – České Budějovice – Linec – Wels – Graz – Maribor – Záhřeb – Split

Kdo nemá na D1 nervy vůbec, střihne to rovnou na České Budějovice a odtud na Linec a dále na Wels. Dále pokračujete na Graz a poté je to stejné jako v první variantě. Je to ideální volba i pro všechny Jihočechy a Západočechy a taky pokud by vám (jinak trochu rychlejší) cesta přes Vídeň vycházela na ranní špičku. I v této variantě trasy ujedete přibližně 1 050 km.

Nevýhodou jsou placené tunely: A9 Gleinalmský tunel (Wels-Graz, 40 km před Grazem, objížďka přes Bruck an der Mur by znamenala + 30 km). A9 Bosrucký tunel (Wels-Graz, u Liezenu, lze objet přes město).

Přes Salzburg a Villach na Istrii

Trasa: Praha – České Budějovice – Salzburg – Villach – Lublaň – Postojna – Kozina – Koper – Pula

Pokud jedete na Istrii, připadá v úvahu ještě západní trasa vedoucí přes České Budějovice, Salzburg, Villach a Lublaň. Je nejkratší a dobře se jede. Délka této trasy je přibližně 860 km.

I na této trase jsou placené tunely: Taurský a Katschberský tunel (úsek Salzburg-Villach, lze objet přes Radstadt a St. Michael im Lungau). Karavanky tunel (ve Villachu, objedete třeba kolem Faaker See).

Dálniční poplatky

Rakousko
V Rakousku jsou platné jak fyzické samolepicí kupony, tak elektronická dálniční známka. Plus je nutné připočíst dle vámi zvolené trasy ceny za průjezd jednotlivými tunely. Více informací o tom, kde koupit rakouskou dálniční známku, o zpoplatněných úsecích a cenách najdete v průvodci.

Slovinsko
Dálniční známky jsou na evropské poměry dost drahé a mají kratší dobu platnosti. Ve všech případech se pak jedná o známky lepicí. Více informací o ceně známky a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Skoro 800 Kč za projetí 2×50 km úseku dálnice už trochu zabolí, ale objížďka po okreskách představuje zdržení. Také pozor na opuštění Schengenského prostoru na hranici Slovinska a Chorvatska mimo povolený přechod  - riskujete pokutu až 400 EUR. V roce 2018 byl dostavěn úsek dálnice z Ptuje na Macelj, takže pokud trváte na cestě mimo dálnici, tak musíte z Ptuje vyrazit například na Zavrč.

Přes Slovensko a Maďarsko

Trasa: Praha – Brno – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Lendava – Varaždin – Záhřeb – Split

Stále populárnější trasa, hlavně pro Moraváky. Pozor při průjezdu kouskem Slovinska, ať nenajedete na dálnici. Vezměte to přes Lendavu (popis trasy v diskuzi zde). Výhodou je úspora za dálniční známky (Maďarsko bez ní také zvládnete) a menší hrozba kolon na hranicích s Chorvatskem. Trochu delší, ale jede se dobře. Celková délka trasy Praha-Split je přibližně 1 105 km.

Dálniční poplatky

Slovensko
Na Slovensku musíte mít na dálnicích a některých rychlostních silnicích elektronickou dálniční známku, kterou lze zakoupit i online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Maďarsko
Maďarská dálniční známka existuje pouze v elektronické podobě. Můžete si ji tedy velmi snadno pořídit z domova už před odjezdem prostřednictvím SMS nebo online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Pokud nepojedete z Bratislavy po dálnici na Gyor, ale přes Mosonmagyaróvár rovnou na jih na Szombathely mimo dálnici, známku nepotřebujete.

Dálniční poplatky v Chorvatsku

Chorvati nemají dálniční známky, mýtné tu platí i malá osobní vozidla. Při vjezdu na dálnici si vyzvednete lístek a při výjezdu ho zaplatíte (kartou, kunami, eury nebo jinou měnou). Cena se odvíjí od délky úseku a typu vozidla.

Dálniční poplatky pro letní sezónu 2021

V roce 2020, konkrétně v období od 15. června do 15. září, nedošlo ke zvyšování cen mýtného na dálnicích. Každoročně se v tomto období ceny zvyšovaly přibližně o 10 %, podobný krok lze od Chorvatska čekat i v roce 2021. Například cena za průjezd úsekem Záhřeb–Split tak vyšla na 181 HRK, místo obvyklých 200 HRK (s ENC mýtnou krabičkou ještě o něco levněji). Motocykly, osobní auta a dodávky tak mohly cestovat do Chorvatska výrazně levněji, než tomu bylo v předchozích letech, jelikož i ceny pohonných hmot se výrazně snížily.

Trajektové společnosti nebudou podle dostupných informací navyšovat ceny. Navíc byl zrušen poplatek za průjezd přes most na ostrov Krk.

Orientační ceny pro roky 2021 pro osobní auto:

  • Slovinské / Maďarské hranice – Záhřeb: 48/47 HRK (cca 170 Kč)
  • Záhřeb-Rijeka: 77 HRK (270 Kč)
  • Záhřeb-Zadar: 134 HRK (480 Kč)
  • Záhřeb-Šibenik: 169 HRK (590 Kč)
  • Záhřeb-Split: 200 HRK (700 Kč)
  • Záhřeb-Makarská: 225 HRK (790 Kč)
  • Záhřeb-Ploče: 256 HRK (900 Kč)

Žádné další poplatky by vás při cestách potkat neměly. Od 15. června se totiž ruší poplatek za přejezd přes most na ostrov Krk. Od ledna 2018 je zdarma také průjezd tunelem Sveti Iilja na Makarskou.

Uvedené ceny platí pro letní sezónu (15. června 2021 – 14. září 2021), mimo sezónu jsou ceny na některých úsecích o něco nižší.

Kompletní ceník naleznete ZDE. Cenu mýtného podle vaší cílové destinace vám přesně ukáže i viamichelin.com.

S ENC mýtnou krabičkou levněji?

Pokud chcete na mýtném ušetřit, nabízí se možnost zakoupit si elektronickou mýtnou krabičku ENC, ušetříte asi 21,74 % v porovnání s běžnými cenami a dovolená v Chorvatsku vás vyjde levněji. Tento přístroj můžete koupit v prodejních místech na chorvatských dálnicích – je jich asi šestnáct.

Na jakých dálnicích lze využít ENC od ARZ i HAC?

  •   A1 - „Zagreb-Split-Ploče“
  •   A3 - „Bregana-Zagreb-Lipovac“
  •   A4 - „Zagreb- Varaždin-Goričan“
  •   A5 - „B.Manastir-Osijek-Svilaj“
  •   A6 - „Zagreb-Rijeka“
  •   A7 - „Rupa-Rijeka“
  •   „Krčki most“
  •   tunel Sv. Ilja
  •   Istrijské dálnice - po předchozí registraci

Na jakých dálnicích nelze využívat a zakoupit ENC?

  •  A2 - „Zagreb-Macelj“
  •  A11 - „Veliká Gorica“
  •  ostatní státy EU

Pohonné hmoty

Chcete-li ušetřit za pohonné hmoty, zjistěte si před cestou aktuální ceny benzínu a nafty ve všech zemích, přes které pojedete.

Povinná výbava

  • platný řidičský průkaz
  • technický průkaz
  • zelená karta (doklad o platném mezinárodním pojištění vozu)
  • reflexní vesta
  • hasicí přístroj
  • lékárnička
  • výstražný trojúhelník
  • Děti musí do 150 cm být přepravovány v odpovídajícím dětském zádržném systému.

Maximální povolená rychlost v Chorvatsku

  • v obci: 50 km/h
  • mimo obec: 90 km/h
  • rychlostní silnice: 100 km/h
  • dálnice: 130 km/h

Autobusem/vlakem do Chorvatska

K moři do Chorvatska se dá jet i vlakem nebo autobusem, nejenom autem.

Autobusem: V sezóně jezdí do Chorvatska autobusy hned několika společností. Nejznámější je asi RegioJet. Zastávky má asi v deseti nejoblíbenějších destinacích. Cesta trvá 14–17 hodin (Zadar/Split) a zpáteční lístek stojí v sezoně přibližně 2 500 Kč.

Vlakem: Od 30. června do 25. září 2020 spustila společnost RegioJet přímé vlakové spojení z Prahy do Rijeky. Spoj jezdí denně v 17:20 z Prahy a do Rijeky dorazí vždy v 8:46 následujícího dne (přibližně 13–14 hodin cesty). Detail o spoji naleznete zde. V rámci linky je možné zakoupit také lístky na navazující autobusy, které vás zavezou téměř do každého přímořského letoviska v Chorvatsku. Jízdenky na vlak i navazující autobusy můžete zakoupit na webu regiojet.cz.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Vlastní lehátko do Chorvatska? Jaké vybrat

Ahoj, letos mě v Chorvatsku nakrkli s cenou a kvalitou lehátek, tak jsme si s manželem řekli, že si prostě nějaká extra skladná pořídíme a přivezeme… Zobrazit více
Jano
Jano

Cesta do Chorvatska 2021 mimo dálnici pře SLO

Dobrý den, sleduju stránky Asfinag /omezení na cestách v A/ a Promet.slo /omezení ve SLO/ a na přechodu Mureck-Trate zmizlo omezení, loni tam bylo… Zobrazit více
mmxx
mmxx

Testy a kontroly při cestě z Chorvatska přes Slovinsko

Ahoj, chtěl bych požádat o informaci, jak probíhá cesta zpět přes Slovinsko a celkově kontrola na COVID v rámci hranic. Případně kde se dá v… Zobrazit více
Punta
Punta

Přes Maďarsko a Bosnu do Omiše

Ahoj, chci se zeptat jestli někdo nezkoušel tuhle trasu. Podle map(různých) mi to vychází časově o cca půl hodiny navíc a vzdálenostně necelých 50km.… Zobrazit více
Hans
Hans

Současné ceny PHM při cestě do Chorvatska? Tipy na dobré ceny po A10

Dobrý den, jaké jsou současné ceny paliv? Nějaké tipy na dobré ceny po A10 do Puly? Díky
Punta
Punta

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce