Na dovolenou do zemí EU bez občanky i pasu? Existuje „rychloobčanka“

Na dovolenou do zemí EU bez občanky i pasu? Existuje „rychloobčanka“

Propadlá občanka, ztráta nebo krádež občanského průkazu pár dní před dovolenou jsou nepříjemné situace. Obzvlášť, když nemáte cestovní pas. Pokud se ale chystáte jen do Chorvatska, Řecka, Bulharska, nebo jiné země Evropské unie, postačí vám eObčanka s vyřízením do 24 hodin za 500 Kč.

Do EU s občanským průkazem s vyřízením do 24 hodin

Nenechte se vystrašit řečmi ostatních, že občanku vám vydají za 15 pracovních dní, pas nejdříve za 5 pracovních dní, a tak můžete bez těchto dokladů svoji dovolenou s odjezdem/odletem zítra zrušit. Máte možnost zažádat o vydání tzv. eObčanky, kterou je možné použít klasicky i jako cestovní doklad. Vydání občanského průkazu do 5 pracovních dní vyjde maximálně na 500 Kč / děti do 15 let na 300 Kč. Vydání do 24 hodin od žádosti vás vyjde na 1 000 Kč / děti do 15 let na 500 Kč (převzetí na MV, podání žádosti na MV nebo na obecním úřadě ORP).

Dříve bylo možné zažádat o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti 1 měsíc. To však již od roku 2018 neplatí a tyto průkazy jsou vydávány pouze z důvodu voleb.

Pokud tedy potřebuje cestovní pas nebo občanský průkaz opravdu hned teď, tak si musíte připlatit a hotový doklad si druhý den vyzvednout na Ministerstvu vnitra v Praze.

Co je eObčanka?

eObčanka je občanský průkaz s kontaktním elektronickým čipem, který umožňuje online prokazování totožnosti a uložení kvalifikovaných a autentizačních certifikátů. Rovněž se jedná o obslužnou aplikaci pro používání elektronického občanského průkazu. Více informací se dozvíte na Portálu veřejné správy.

Mimo EU jedině s cestovním pasem

Pokud jedete do země mimo Evropskou unii, bez pasu se bohužel neobejdete. Ve zkrácené lhůtě je doba pro vydání cestovního pasu 5 pracovních dní a ještě zaplatíte poplatek 3 000 Kč, 1 000 Kč u osob do 15 let. V expresní lhůtě (do druhého dne) je cena 6 000 Kč.

O vydání cestovního pasu lze zažádat na každém obecním úřadu obce s rozšířenou působností, pro expresní vydání je možné zažádat také na Ministerstvu vnitra a vyzvednout pouze tam. Pokud jste si ale všimli včas, že se vašemu pasu blíží expirace nebo je už propadlý, vystaví vám na obecním úřadu pas za poplatek 600 Kč. Pojmem „včas“ je v tomto případě myšleno minimálně 30 dní před začátkem cesty.

Pas na počkání pro děti do 15 let rodiče stojí 2 000 Kč, ve zkrácené lhůtě 1 000 Kč.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Naprasklý OP

Dobry den, dnes mi napraskl OP a v neděli odjíždím do Chorvatska. Cestovní pas nemám a není čas na vyřízení nové OP bude to problém ?
Denis7
Denis7

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce