Na dovolenou do zemí EU bez občanky i pasu? Existuje “rychloobčanka”

Na dovolenou do zemí EU bez občanky i pasu? Existuje “rychloobčanka”

Propadlá občanka, ztráta nebo krádež občanského průkazu pár dní před dovolenou jsou nepříjemné situace. Obzvlášť, když nemáte cestovní pas. Pokud se ale chystáte jen do Chorvatska, Řecka, Bulharska, nebo jiné země Evropské unie, postačí vám občanský průkaz na počkání za 100 Kč.

Do EU s občanským průkazem na počkání

Nenechte se vystrašit řečmi ostatních, že občanku vám vydají za 15 pracovních dnů, pas nejdříve za 5 pracovních dnů, a tak můžete bez těchto dokladů svoji dovolenou s odjezdem/odletem zítra zrušit. Máte možnost zažádat o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti 1 měsíc, a to na obecním úřadu s rozšířenou působností dle místa vašeho trvalého bydliště. Vydají vám ho na počkání za poplatek 100 Kč a akceptují ho v celé EU. Na úřad s sebou nezapomeňte vzít dvě průkazové fotografie a řidičský průkaz nebo rodný list.

Může se stát, že narazíte na neochotného či špatně informovaného úředníka. V takovém případě se odkažte na informace z webových stránek Ministerstva vnitra ČR.

Mimo EU jedině s cestovním pasem

Pokud jedete do země mimo Evropskou unii, bez pasu se bohužel neobejdete. Ve zkrácené lhůtě je doba pro vydání cestovního pasu 5 pracovních dní a ještě zaplatíte poplatek 3 000 Kč. V expresní lhůtě (do druhého dne) je cena 6 000 Kč.

O vydání cestovního pasu lze zažádat na každém obecním úřadu obce s rozšířenou působností, pro expresní vydání je možné zažádat také na Ministerstvu vnitra a vyzvednout pouze tam. Pokud jste si ale všimli včas, že se vašemu pasu blíží expirace nebo je už propadlý, vystaví vám na obecním úřadu pas za poplatek 600 Kč. Pojmem “včas” je v tomto případě myšleno minimálně 30 dní před začátkem cesty.

Pas na počkání pro děti do 15 let rodiče stojí 2000 Kč, ve zkrácené lhůtě 1000 Kč.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce