Jak získat vízum do Ruska

Jak získat vízum do Ruska

Občané ČR musí mít při vstupu do Ruska platné vízum, které je potřeba vyřídit ještě před odjezdem. Poradíme vám, co všechno musíte pro získání víza udělat a kolik vás to bude stát.

Vízum do Ruské federace

Každý, kdo chce vstoupit na území Ruské federace, musí mít platné vízum. Nezáleží na tom, jestli potřebujete jen vízum do Moskvy nebo vízum do Petrohradu. Uděluje se do celé Ruské federace. O typu víza rozhoduje několik věcí – proč do Ruska cestujete, jak dlouho tam budete a kolikrát budete chtít do Ruska vstoupit.

Typy víz

Možnosti jsou následující: diplomatické, služební, obyčejné, tranzitní a vízum pro osoby s povolením k přechodnému pobytu. Podle počtu vstupů existuje vízum jednovstupové na 30 dní, dvouvstupové na 30 dní a mnohovstupové (možno pobývat v Rusku v souhrnu 90 dní v časovém úseku 180 dní).

Vízum na přestup v Moskvě nepotřebujete, pokud cestujete letadlem a neopustíte prostor mezinárodního letiště.

Elektronické vízum a plánované změny

Ruské ministerstvo zahraničí se rozhodlo zjednodušit vydávání turistických víz cizincům a prodloužit jejich platnost z jednoho měsíce na půl roku. Toto opatření má vstoupit v platnost od ledna 2021.

Rusko bude zároveň od 1. ledna 2021 vydávat zahraničním turistům elektronická víza, která budou jednorázová a budou platit pro pobyt do 16 dnů. Očekává se, že poplatek za jejich vydání bude přibližně 50 dolarů a že budou platit pro všechny oblasti Ruska.

Elektronická víza pro návštěvu Kaliningradské oblasti

Od 1. 7. 2019 je možné zdarma zažádat o elektronická víza při cestách do Kaliningradské oblasti. Občané České republiky mohou vyřizovat jednorázová obchodní, humanitární a turistická víza ve formátu elektronického dokladu na oficiálním webu. Do 4 pracovních dní obdržíte do e-mailu elektronické vízum.

Platí maximálně na 8 dní pobytu, přičemž využít můžete pouze deklarované hraniční přechody, tedy letiště v Kaliningradu, lodní přechod Kaliningrad, většinu hlavních silničních a dva železniční (Mamonovo a Sovětsk). Pozor tedy při cestě vlakem z Vilniusu – pojedete-li přes hraniční přechod Kybartai/Černiševskoje, nelze e-víza využít. Seznam všech přechodů najdete na zde.

K vyřízení není potřeba žádný zvací dopis, stačí jen pas platný ještě 6 měsíců po ukončení cesty. Cizinci, kteří získali elektronická víza pro návštěvu Kaliningradské oblasti, mají právo pobývat a pohybovat se pouze na území Kaliningradské oblasti, není možné navštívit zbytek Ruska. Naopak máte-li v pase už platné vízum do Ruska a chcete se podívat i do Kaliningradské oblasti, e-víza nemusíte vyřizovat.

Bezvízový pobyt na 72 hodin

Vycestovat do Ruska můžete i bez víza. To ovšem platí pouze pro pobyt v Petrohradu s maximální délkou 72 hodin a za předpokladu, že připlujete lodí z Helsinek, Stockholmu nebo Tallinu. Stačit vám k tomu bude zakoupený zpáteční lodní lístek a potvrzení o ubytování v Petrohradu.

Jak získat vízum do Ruska po vlastní ose

V případě, že nechcete platit poplatek za vyřízení víza žádnému zprostředkovateli, budete potřebovat následující:

  • Cestovní pas, který bude platný ještě minimálně 6 měsíců od data návratu z Ruska
  • Kopii stránky pasu, která obsahuje osobní data
  • Kopii smlouvy o cestovním pojištění na celou dobu pobytu v Rusku (pokud máte sjednané cestovní pojištění k platební kartě, potřebuje od banky potvrzení, ve kterém je uvedeno datum vydání, platnost karty a kopii její přední strany)
  • Vyplněný a vytištěný vízový dotazník (formulář)
  • Pasovou fotografii
  • Pozvání z ruské strany: originál pozvání od soukromé osoby ověřené cizineckou policií nebo turistický voucher od turistické organizace (zde stačí znát číslo voucheru, jde o placenou službu)
  • Osoby mladší 18 let musejí mít souhlas obou rodičů s vycestováním do Ruska, podpisy na dokumentu musejí být úředně ověřené a součástí souhlasu je kopie rodného listu nezletilé osoby

Prvním krokem je online rezervace termínu pro podání žádosti o vízum. Objednat se k osobní návštěvě Velvyslanectví Ruské federace můžete ZDE.

Standardní doba vyřízení žádosti o turistické vízum do Ruska je zhruba 6 – 10 pracovních dnů s možností vyřídit víza expres za poplatek do 3 dnů. V případě, že máte pozvání do Ruska od soukromé osoby, doba vyřízení se může citelně prodloužit. Pozvání je na konzulátu velmi podrobně zkoumáno a následně jej musí schválit Správa federální migrační služby v Moskvě. Vždy si proto zařizujte vízum do Ruska v dostatečném předstihu. Žádost o turistické vízum je možné podat nejdříve 3 měsíce před odjezdem.

V momentě, kdy obdržíte vízum do Ruska, pečlivě překontrolujte všechny údaje v něm uvedené, včetně dat příjezdu a odjezdu, počtu vstupů, účelu cesty apod. Vrátit pas k opravě je možné pouze v den, kdy jste pas s vízem obdrželi. Často dochází k chybám a v případě, že nebudou všechny údaje souhlasit, nebude vám umožněn vstup do země.

Každé vízum do Ruska musí povinně obsahovat datum příjezdu a odjezdu, osobní informace, údaje o pasu a informace o pozvání z ruské strany. Vízum potřebujete jak ke vstupu do země, tak k jejímu opuštění.

Cena víza

Vízový poplatek pro jedno i dvouvstupové vízum ve standardní době činí 1020 Kč a v případě zrychleného vydání 2030 Kč. Platit lze hotově nebo kartou (kromě American Express).

Pomoc Ruského vízového centra v ČR (doporučuje se)

Proces získání turistického víza do Ruska je byrokraticky dost náročný. Navíc zaměstnanci Velvyslanectví Ruské federace nemají pověst těch nejvstřícnějších úředníků a ambasáda je často plná čekajících žadatelů o vízum.

Využijte služeb Vízového centra Ruské federace s pobočkami v Praze, Brně a Karlových Varech, které má usnadnit žádost o vízum a poskytovat všechny související informace a služby.

Pokud nechcete strávit několik dní běháním po úřadech, Vízové centrum Ruské federace za vás za poplatek 700 Kč vše vyřídí. Zařízení víza na jeden nebo dva vstupy na 30 dní tak stojí 1 720 Kč (1 020 + 700 Kč). Objednat se k osobní návštěvě ve vízových centrech můžete ZDE (objednání je povinné).

Ohlašovací povinnost

Po příjezdu do Ruska nezapomeňte, že každý turista má ohlašovací povinnost, pokud na jednom místě zůstává déle než 7 dní. To znamená, že musíte podle ruských zákonů do 3 pracovních dnů nahlásit adresu místa vašeho pobytu a po odjezdu se písemně odhlásit. Přihlásit se lze na migračním úřadě nebo na většině pošt, kde vám vystaví potvrzení, které jste povinni nosit vždy u sebe.

Pokud plánujete pobyt v ubytovacím zařízení (nejčastěji hotely, penziony apod.) přechází tato povinnost na ubytovatele. Stejně to funguje také v případě, že budete bydlet u příbuzných nebo známých.

Obecně se doporučuje při cestování po Rusku uchovávat doklady o předešlém ubytování a jízdenky, abyste mohli bez problémů dokázat, jak dlouho jste kde pobývali.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Vízum do Ruska

Ahoj! máte někdo zkušenost s žádostí o ruské vízum? Chtěli by jsme letět do Moskvy, tam pobýt pár dní a potom vlakem nebo taky letecky do Petrohradu.… Zobrazit více
Arne1
Arne1

Elektronická víza do Ruska od roku 2021

Zde jsem našla souhrnnou informaci o tom, jak bude v příštím roce fungovat elektronické vízum do Ruska:www.atorus.ru/news/press…
Arne1
Arne1

Petrohrad bez víza?

Někdo se zkušeností návštěvy Petrohradu bez víza? Chystám se tam na motorce, 72h pobyt v Petrohradu se počítá jak? Přijedu z Tallinu a jak vvystoupim… Zobrazit více
Arne1
Arne1

Vízum - Prosím pomoc

Zdravím, chtěla bych se zeptat kde se zařizuje vízum do Ruska? Potřebovala bych do Moskvy přímo. Jak dlouho trvá obecně zařízení? www.rusko-viza.cz/… Zobrazit více
PetaHan
PetaHan

Víza do Ruska

Ahoj, chci se zeptat jak je to s těmito stránkami jako tahle rusko-viza.cz/ Když je udělám přes to, fakt je to vše co potřebuji? A cenově to vyjde… Zobrazit více
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce