Švýcarsko od 2 199 Kč
Zobrazit zájezdy

Švýcarsko autem – ceny dálnic, povinné doklady, výbava a nejlepší trasa

Švýcarsko autem – ceny dálnic, povinné doklady, výbava a nejlepší trasa

Přinášíme aktuální informace, jak dlouho pojedete do Švýcarska, kolik za cestu zaplatíte, jaké jsou nejlepší trasy a další praktické tipy. Také vám poradíme, jak se dostat do Švýcarska autobusem nebo vlakem.

Cesta autem do Švýcarska

Pokud se chystáte do Švýcarska po vlastní ose autem, vaše trasa se bude odvíjet od toho, kam míříte. Několik horských průsmyků bývá v některých měsících uzavřeno, proto si před cestou zkontrolujte jejich průjezdnost.

Severní Švýcarsko: Trasa Praha – St. Gallen je se svými necelými 600 km nejkratší a trvá necelých 6 hodin. Cesta vede přes Rozvadov, odkud můžete zamířit na Norimberk a Ulm nebo na Mnichov. Trasa dále pokračuje na Bregenz a do St. Gallenu.

Východní Švýcarsko: Trasa Praha – St. Moritz660 km a zabere téměř 8 hodin. Z Rozvadova vede trasa přes Regensburg, Mnichov, Garmish, Landeck a Scuol.

Západní Švýcarsko: Trasa Praha – Bern má 800 km a trvá zhruba 8 hodin. Trasa vede přes Rozvadov, Norimberk, Stuttgart, Karlsruhe a Basilej.

Poplatky a ceny

Ve Švýcarsku jsou dálnice a některé silniční úseky zpoplatněné. Existuje pouze roční známka za 40 CHF. Kromě toho jsou ve Švýcarsku zpoplatněny dva tunely do Itálie. Za osobní vůz zaplatíte při průjezdu jedním směrem v tunelu Great Saint Bernard 31,20 CHF a v Munt la Schera 25 CHF na místě / 20 CHF online. Na německých dálnicích se žádné poplatky neplatí.

Doklady a povinná výbava auta ve Švýcarsku

 • Průkaz totožnosti (pas nebo OP) platný po dobu celého pobytu v zahraničí
 • Řidičský průkaz
 • Technický průkaz
 • Doklad o zaplaceném povinném ručení
 • Pokud máte půjčené nebo služební auto, potřebujete písemný souhlas majitele
 • Povinná výbava je stejná jako v ČR

Užitečné tipy

 • Ve Švýcarsku se velmi striktně dbá na dodržování pravidel silničního provozu a jejich porušení se trestá extrémně přísně. Například podstatnější překročení povolené rychlosti může být potrestáno i odnětím svobody a prodejem vozidla.
 • Maximální povolená rychlost ve Švýcarsku je 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a 120 km/h na dálnici
 • Povolená hladina alkoholu je 0,5 promile.
 • Navigace, které umí varovat před radary, jsou ve Švýcarsku zakázané. Policie je může zabavit.
 • Podívejte se, jaká je aktuální cena nafty a aktuální cena benzínu

Cesta autobusem

Nízkonákladoví autobusoví dopravci (RegioJet, Flixbus) pravidelně vypravují spoje do všech větších měst, nejčastěji do Bernu, Curychu, Basileje nebo Ženevy. Nejlevnější autobusový lístek do Bernu a zpátky vychází zhruba na 700 Kč a cesta trvá 8,5 hodiny. Čím včasnější koupě lístku, tím nižší je cena.

Cesta vlakem

Švýcarsko je vyhlášené svou železniční sítí a z ČR sem existuje přímé spojení. Vlak jede z Prahy přes České Budějovice do Curychu. Jízdenky je možné pořídit na mezinárodních pokladnách Českých drah nebo přes švýcarský Swiss Travel System. Přímý spoj je lůžkový a v některých měsících je připojen vagon s místy na sezení. Ve vlaku je nutná rezervace. Zpáteční jízdenka s rezervací do nejlevnějšího třílůžkového oddílu vychází na 1 000 Kč a cesta trvá 14 hodin.

Do Švýcarska letadlem

Přímou leteckou dopravu mezi ČR a Švýcarskem zajišťuje několik leteckých společností, které létají do Curychu, Ženevy a Basileje. Let trvá 1,5 hodiny a nejlevnější zpáteční letenky stojí asi 1 800 Kč, při akcích méně. Společnost Swiss International Air Lines nabízí dopravu lyží a snowboardů zdarma.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Potvrzení na švýcarských hranicích

Zdravíčko, nevíte prosím vás jak budou chtít na švýcarských hranicich potvrdit že jsem nebyl víc jak 24h v rizikové zemi? Mám na autě české SPZ tak… Zobrazit více
Lipek
Lipek

Cesta autem do Zermattu

Ahoj všem, chystáme se o jarních prázdninách autem do Zermattu. Vím, že není povolen vjezd, tak se snažím najít nejlepší řešení, kde nechat auto … Zobrazit více
Martin_B
Martin_B

Jel někdo nočním vlakem do Švýcarska?

Hezké odpoledne, jel někdo nočním vlakem do Švýcarska? Ráda bych využila přímý vlak, nechci žádné přestupování. Dá se v tomto ohledu na České dráhy… Zobrazit více
Byrds
Byrds

Švýcarská dálniční známka, kde koupit?

Prosím cestoliňáci, jedeme navštívit Švýcarsko, konkrétně Ženevu. Kde se u nás dá koupit švýcarská dálníční známka? Narazila jsem na internetu na… Zobrazit více
Cleopatra
Cleopatra

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce