Švýcarsko od 2 199 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity ve Švýcarsku – lyžování, jezera a památky

Tipy na aktivity ve Švýcarsku – lyžování, jezera a památky

Zlatým hřebem dovolené ve Švýcarsku jsou hory, posaďte se do lanovky a vyrazte na lyže nebo na túru kolem vysokých štítů hor, ledovcových jezer a dechberoucích vodopádů. Nezapomeňte navštívit také historická města a malebné vesničky.

Hory – treky a lyžování

Švýcarské hory nabízejí množství letních i zimních aktivit. V zemi na vás čeká více jak 60 000 km turistických tras, značených dle obtížnosti, útulné horské chaty a lyžařská střediska se stovkami kilometrů sjezdovek.

Lyžování

Nejlepší lyžařské středisko Ischgl/Samnaun – Silvretta Arena leží mezi Rakouskem a Švýcarskem. Najdete zde 239 km sjezdovek, na jejichž vrchol vás vyveze 41 vleků a lanovek. Denní skipas stojí 1 440 Kč. Chcete si užít svobodu freeride? Vyrazte do středisek Verbier nebo Andermatt. Oblast Davos je oblíbená také mezi snowboardisty a běžkaři. Skvělou zimní rodinnou dovolenou slibuje středisko Arosa se zábavou pro všechny věkové kategorie.

Zimní střediska jsou zároveň místa, kde najdete výborné restaurace, bary, wellness a aktivity jako zipline, jízdu se psím spřežením, výlety na sněžnicích, kluziště nebo bobové dráhy. Samozřejmostí jsou lyžařské školy i školky a půjčovny vybavení. Více informací a další zimní střediska najdete zde.

Treky

V létě si hory užijete při pěších nebo cyklistických výletech. Turistické trasy jsou skvěle značené a záleží jen na vás, jestli se vydáte na několikadenní vysokohorskou túru nebo nenáročný kratší výlet.

Nejvyšší hora a zároveň symbol Švýcarska, Matterhorn (4 478 m), leží ve švýcarských Alpách a 4denní výstup je velmi náročný. Tento dechberoucí špičatý vrchol ale můžete obdivovat z nedalekého Malého Matterhornu (3 883 m), kam vás vyveze lanovka. Na kratší túru vyrazte na oblíbenou 10 km dlouhou scénickou trasu 5-Seenweg, vedoucí kolem pěti jezer, nebo k nejdelšímu pěšímu visutému mostu u města Randa. Jedinečný je také trek Eiger Trail, který vás zavede pod stejnojmenný vrchol a odmění krásnými výhledy do údolí. Trasa s převýšením 900 m měří 6 km a vede ze stanice Alpiglen do stanice Eigergletscher. Dejte si ale pozor – i v létě zde může napadnout sníh.

Trasa Aletsch Panoramaweg vás povede kolem největšího alpského ledovce Aletsch. Středně náročný trek mezi stanicemi Belalp a Bellwald měří 30 km a je rozdělený do tří denních treků.

Vinná stezka St-Saphorin–Lutry měří 11 km a vede malebnou oblastí Lavaux mezi terasovitými vinicemi z 12. století a podél břehu Ženevského jezera. Nejoblíbenějším obdobím pro návštěvu je září, kdy začíná sklizeň vína.

Skvělého turistického průvodce s tipy na výlety a treky všech možných délek a obtížností najdete zde.

Jezera a vodopády

Ženevské jezero, ležící mezi Švýcarskem a Francií, je největší alpské jezero a oblíbené místo pro letní dovolenou. V létě si zde kromě koupání můžete užít plachtění, jízdu na kajaku, windsurfing nebo třeba vodní lyže.

Členité Lucernské jezero se rozprostírá od města Lucern až k alpským vrcholům. Jeho krásu můžete obdivovat z paluby parníku, kánoe nebo třeba při romantické procházce podél břehu.

Jedinečné podzemní jezero St. Leonard najdete v oblasti Valais nedaleko města Sion. Plavba na lodičce z jednoho konce 300metrové jeskyně na druhý trvá asi 30 minut.

V údolí Lauterbrunnen můžete navštívit až 72 vodopádů, které padají z okolních skal, některé z nich dosahují výšky až 400 metrů. Turistická trasa z Lauterbrunnen do Stechelberg vás provede kolem několika z nich. Zlatým hřebem jsou vodopády Staubbach, Trümmelbach a nejvyšší švýcarský vodopád Mürrenbachfall.

Působivý 150 m široký Rýnský vodopád můžete pozorovat z paluby lodi, nebo z plošin nedaleko historického městečka Schaffhausen na severu země.

Historická místa a památky

Hlavní město Bern je příjemné středověké městečko, ležící nad zákrutem řeky Aare. Starým městem vedou dlážděné uličky kolem arkádových domů, fontán, obchodů a kaváren. Uvidíte také hodinovou věž Zytglogge z 13. století, katedrálu svatého Vincenta, muzeum umění Kunstmuseum nebo krásnou Zahradu růží.

Městečko Lucern kombinuje historické památky s úchvatnou přírodou. Dominantou města je dřevěný kaplový most Kapellbrücke, který býval součástí opevnění. V centru města uvidíte měšťanské domy s freskami, kostely nebo Lví památník. Krásný výhled na město budete mít z hory Pilatus.

Vesnice Stein am Rhein je proslulá díky svým hrázděným domům s freskami z 16. a 17. století. Kromě malebného náměstí Rathausplatz, si můžete užít také plavbu na lodi nebo navštívit nedaleké Bodamské jezero.

Město Curych leží na břehu stejnojmenného jezera a je důležitým kulturním centrem. Máte-li rádi umění a historii, navštivte muzeum moderního umění Kunsthaus Zürich nebo Švýcarské národní muzeum. V centru města uvidíte chrám Grossmünster a kostel Fraumünster s vitrážovými okny od Chagalla, odpočinout si od shonu města můžete v botanické nebo čínské zahradě.

Dominantou středověkého městečka St. Gallen je opactví s barokní katedrálou a klášterní knihovnou s rokokovým interiérem, která v sobě ukrývá více než 140 000 svazků středověkých rukopisů. V centru města stojí množství bohatě zdobených měšťanských a cechovních domů a textilní muzeum s expozicí historických výšivek a krajek.

Rodinné aktivity

Švýcarsko je připraveno i na dětské návštěvníky. Prolézačky, hry, labyrint a různé atrakce čekají nedaleko města Martigny. V Ženevě si můžete zahrát hru ve virtuální realitě. Ve městě Thun se zastavte na prohlídku muzea hraček a krásného hradu z 12. století. V létě navštivte skanzen se zvířátky, venkovním divadlem a aktivitami pro děti. Další zábavnou a interaktivní cestu do minulosti můžete podniknout také na místech bývalého římského vojenského tábora a města.

Do období druhohor vás zavede muzeum dinosaurů. Miniatury 120 švýcarských budov, monumentů a dopravních prostředků uvidíte v Melide. Muzeum vědy u města Winterthur s interaktivními expozicemi a laboratořemi nadchne malé i velké vědce. Opičí dráhu a zipline si děti užijí v lanovém parku ve městě Interlaken. Vykoupat se můžete v jednom z mnoha jezer nebo v aquaparku na jihu Curyšského jezera. Vstupné pro dospělého je přibližně 1 100 Kč a za dítě zaplatíte 900 Kč. Pokud neuvidíte žádné ryby pod hladinou, navštivte největší evropské sladkovodní akvárium v Lausanne.

Exotická zvířata uvidíte v zoologické zahradě v Curychu a v Basileji. Na představení sokolníků se zajeďte podívat do města Locarno. Úniková hra v Ženevě a v Curychu je jen pro odvážné. Kouzelnou vánoční atmosféru zažijete ve městě Montreux a na hradě Chillon. Také milujete čokoládu? Tak nevynechejte návštěvu továrny na čokoládu, s workshopy a ochutnávkou!

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Co vidět v Ženevě? Jaké památky a zajímavosti?

Ahoj, co navštívit za památky a zajímavosti v Ženevě? Předpokládám, že toho Ženeva má hodně co nabídnout, třeba katedrála sv. Petra, kam bych se rád… Zobrazit více
Krajanka
Krajanka

Termální lázně Leukerbad, Walliser Alpentherme nebo Burgerbad?

Přeji hezký den, chceme navštívit termální lázně Leukerbad a trochu si tam odpočinout, zajít na masáž a celkově vypnout. Jsou lepší Walliser… Zobrazit více
Pepik
Pepik

Zubačka Zermatt - Gornergrat

Ahoj, jezdí ještě pořád zubačka (Gornergrat Bahn) z města Zermatt na Gornergrat? Nevíte někdo, jak moc jsou plné vlaky? Jízdenka se dá koupit přímo v… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Švýcarsko na kole

Absolvoval jste někdo Švýcarsko na kole? Měl byste prosím nějaký itinerář? Odkud kam? Kde jsou nejhezčí stezky? Kde to stojí za to vidět? Jsem… Zobrazit více
Kukuřičák
Kukuřičák

Cestování po Švýcarsku - jaké zajímavosti a památky nevynechat?

Máte někdo zkušenosti, jak co nejvíce ušetřit na cestování po Švýcarsku?Švýcarsko je drahá země a mě by zajímalo jaké zajímavosti, památky a jezera… Zobrazit více
Ovča
Ovča

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce