Švýcarsko od 2 199 Kč
Zobrazit zájezdy

Dálniční známka Švýcarsko 2020: Kde ji koupit a kolik stojí

Dálniční známka Švýcarsko 2020: Kde ji koupit a kolik stojí

Stejně jako Česká republika má i Švýcarsko dálnice zpoplatněné dálniční známkou. V roce 2020 zůstává cena dálniční známky, která má roční platnost, i nadále stejná. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět před cestou.

Švýcarská dálniční známka 

V případě, že plánujete vyrazit do Švýcarska, mějte na paměti, že pro průjezd dálnic a některých rychlostních silnic budete potřebovat dálniční známku. Síť zpoplatněných úseků je ve Švýcarsku poměrně hustá, a tak se bez známky nejspíše neobejdete. Trochu netradiční se může českým řidičům zdát, že lze zakoupit dálniční známku pouze s ročním označením. Přesněji s dobou platnosti 14 měsíců (od 1. 12. předešlého roku do 31. 1. následujícího roku).

Nezapomeňte, že kromě motocyklů a automobilů do 3,5 tuny je třeba platnou nálepkou označit také přívěs/karavan. Vozidla nad 3,5 tuny musí místo dálniční známky na hraničních přechodech zaplatit poplatek za těžká vozidla. Zpoplatněn je i průjezd tunelů Great Saint Bernard a Munt la Schera.

Mapa švýcarské dálniční sítě (zdroj: www.vignette.ch)

Cena švýcarské dálniční známky

Doba platnosti Auto do 3,5 tuny Auto nad 3,5 tuny
Rok 40 CHF poplatek dle typu vozidla

Poplatky za průjezd tunelů (jeden směr)

Tunel Auto do 3,5 tuny Auta nad 3,5 tuny Moto
Great Saint Bernard 31,20 CHF od 48,50 CHF
(dle velikosti)
18,30 CHF
Munt la Schera 25 CHF na místě
20 CHF online
dle velikosti 13 CHF

Kde koupit švýcarskou dálniční známku

Švýcarská dálniční známka 2020 má červenou barvu a ve Švýcarsku ji koupíte především na benzinových pumpách, na hraničních přechodech a na švýcarských poštách. V České republice se dá zakoupit například na pobočkách ÚAMK, jako je Žlutý anděl, Autoturist, ABA nebo CashPoint, dále pak ve vybraných směnárnách.

Pokud si nejste jistí, kam nalepit švýcarskou dálniční známku, máte pouze dvě možnosti. Musí být nalepená na čelním skle uprostřed u vnitřního zpětného zrcátka, nebo v levém horním rohu.

Je dálniční známka přenosná na jiné vozidlo?

Dálniční známka není přenosná mezi různými vozidly. V případě, že dojde k poškození předního skla, můžete požádat o bezplatnou výměnu. K tomu je potřeba předložit odlepenou dálniční známku včetně spodního kontrolního kuponu, kopii účtenky za opravu skla a vyplněný formulář s žádostí.

Pokuty ve Švýcarsku

Pokud budete ve Švýcarsku přistiženi na dálnici bez dálniční známky, bloková pokuta na místě činí 200 CHF, k tomu je nutné si známku okamžitě zakoupit. Mějte na paměti, že policisté pokutují i špatně nalepené dálniční známky. Dejte si proto pozor, zda lepíte známku tak, jak se má, a nezakrývá ji například zpětné zrcátko či stínící pás na okraji skla. Vždy s sebou mějte také kontrolní kupon od dálniční známky.

Dálniční známka pro ZTP

S výjimkou švýcarských občanů nemají osoby s průkazem ZTP nárok na bezplatnou dálniční známku. Naopak pokud máte parkovací kartu, můžete bez problémů zaparkovat na místech vyhrazených pro invalidy.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Švýcarská dálniční známka, kde koupit?

Prosím cestoliňáci, jedeme navštívit Švýcarsko, konkrétně Ženevu. Kde se u nás dá koupit švýcarská dálníční známka? Narazila jsem na internetu na… Zobrazit více
Cleopatra
Cleopatra

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce