Švýcarsko od 2 199 Kč
Zobrazit zájezdy

Švýcarská měna, směna a ceny

Švýcarská měna, směna a ceny

Švýcarsko patří mezi země EU, které nepřijaly euro, a nechaly si svou vlastní měnu. Platí se zde švýcarskými franky. Ceny tu jsou opravdu vysoké, dovolená zde přijde draho.

Měna Švýcarsko

  • Oficiální měna: švýcarský frank, zkratka CHF, dělí se na 100 centů/rappenů.
  • Kurz švýcarského franku se pohybuje kolem 22 až 23 CZK za 1 CHF.
  • Hodnota mincí: 5, 10, 20 centů/rappenů a 0,5, 1, 2, 5 franků.
  • Hodnota bankovek: 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1 000 franků.
  • V enklávě Büsingen am Hochrhein je oficiální měnou euro, ale běžně se zde dá platit franky.
  • CHF je zároveň zákonnou měnou Lichtenštejnska a jediným oficiálním platidlem v italská enklávě Campione d´Italia.

Směna, bankomaty a platby kartou

  • Výměna švýcarského franku na české koruny v ČR je možná, ale ne vždy samozřejmá. Nejprve si raději ověřte možnost směny u konkrétní banky nebo směnárny. Ve Švýcarsku české koruny vyměníte jen těžko a je lepší si vzít na směnu eura nebo si zde vybrat peníze z bankomatu.
  • Hotovost je možné vyměnit ve směnárnách, v bankách, na nádražích a letištích.
  • Výběr z bankomatů a platby kartou jsou ve Švýcarsku bez problémů ve městech a frekventovaných letoviscích. Při cestě do vysokohorských chat a malých vesnic mějte s sebou raději dostatek hotovosti.
  • Zjistěte si, jaké poplatky si účtuje vaše banka za výběr z bankomatu v zahraničí.

Ceny ve Švýcarsku

Švýcarsko je považováno za jednu z nejdražších zemí v Evropě a jedná se o velmi drahou zemi i v porovnání se zbytkem světa. Ve srovnání s ČR jsou ceny ve Švýcarsku výrazně vyšší a částečně srovnatelné jsou pouze ceny potravin v supermarketech. Ceny ve Švýcarsku bývají podobné, ať jste v menším městě nebo v turistických letoviscích.

Cena nafty a benzínu: aktuální cena nafty, aktuální cena benzínu

Švýcarská dálniční známka:
Ve Švýcarsku jsou dálnice a některé silniční úseky zpoplatněné. Pro osobní vozidla existuje pouze jeden typ známky, a to roční za 40 CHF. Vzhledem k velkému množství zpoplatněných silnic se ve Švýcarsku bez známky neobejdete. Kromě toho jsou ve Švýcarsku zpoplatněny dva tunely do Itálie. Za osobní vůz zaplatíte v tunelu Great Saint Bernard 31,2 CHF a v Munt la Schera 50 CHF. V článku o cestě do Švýcarska můžete zjistit, jak se sem nejlépe dopravit autem, autobusem nebo vlakem.

Ceny jídla ve Švýcarsku (restaurace):
Dát si jídlo ve švýcarské restauraci je opravdu velmi drahá záležitost. Ani stravování ve fast foodech nijak levné, protože za menu zaplatíte přes 300 Kč. Jídlo pro dvě osoby v běžné restauraci vyjde minimálně na 2 000 Kč. Malá lahev limonády stojí v průměru 90 Kč a za sklenici piva zaplatíte kolem 150 Kč. Podobně jako v ostatních západoevropských zemích bývá spropitné součástí účtu.

Ceny potravin ve Švýcarsku:
Také ceny potravin ve Švédsku jsou znatelně vyšší než v ČR, ale v supermarketech se dají pořídit za přijatelné ceny. Mezi nejlevnější patří Lidl a Aldi. Jako obvykle jsou nejdražší kvalitní a bio potraviny a také maso.

  • bochník bílého chleba – 50 Kč
  • lahev vody – 28 Kč
  • 1 kg brambor – 57 Kč
  • 1 kg hovězího masa – 1000 Kč

Cena cigaret: krabička Marlboro – 185 Kč

Ceny ubytování ve Švýcarsku:
Ubytování ve Švýcarsku je velmi drahé, podobně jako třeba doprava. Nejlevněji vycházejí kempy, mládežnické ubytovny a summer housy. V ubytovacích zařízeních ve Švýcarsku obvykle platí pravidlo, že bez předchozí rezervace je cena na místě vyšší.

  • Kempy: Ve Švýcarsku není kempování ve volné přírodě přímo zakázáno, ale příliš se mimo jasně vymezená místa nedoporučuje. Ve Švýcarsku je velké množství různých kempů a ceny se liší podle sezóny. Ceny začínají na 600 Kč za noc za stan a dvě osoby.
  • Mládežnické hotely: Mládežnické hotely jsou švýcarskou variantou známých hostelů s možností spát ve sdíleném nebo vlastním pokoji. Podle lokality, vybavenosti a služeb ceny začínají na 500 Kč za osobu na den.
  • Penziony a summer housy: Relativně ekonomickou variantou jsou prázdninové domy a ubytování u soukromých osob. Zvláště pokud objekt disponuje kuchyní, můžete výrazně ušetřit na stravování. Tato varianta je ideální volbou mimo sezónu v lyžařských střediscích, kdy pobyt pro dvě osoby na týden začíná na 3 000 Kč.
  • Hotely: Ceny nejlevnějších hotelů začínají na 1 800 Kč za pokoj a za kvalitní hotel zaplatíte klidně i 5 000 Kč a více. Ubytování v hotelech bývá velmi často spjaté s určitou formou benefitu, jako je například jízdenka na MHD ve větších městech nebo permanentka na lanovky v horských střediscích.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Je možná platba eurem ve Švýcarsku?

Dobrý den, zbylo nám opravdu hodně eur a jedeme navštívit Švýcarsko, nevíte někdo, je možné udat euro ve Švýcarsku? Děkuji za zkušenosti
Ovča
Ovča

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce