Mezinárodní řidičský průkaz – kdy ho potřebujete, kde ho zařídíte a na co si dát pozor?

Mezinárodní řidičský průkaz – kdy ho potřebujete, kde ho zařídíte a na co si dát pozor?

Vyrážíte na dovolenou mimo Evropskou unii a chcete si danou zemi projet na vlastní pěst ve vypůjčeném automobilu nebo na motorce? Víte o tom, že pro takové případy musíte být vybaveni mezinárodním řidičským průkazem? Mezinárodní řidičský průkaz musí mít při řízení mimo Evropskou unii každý. V některých státech vám bez něj automobil či motorku ani nepůjčí. Co je mezinárodní řidičák, kde ho zařídíte, jaká je jeho cena a na co si dát pozor se dozvíte z následujících řádků.

Co je mezinárodní řidičský průkaz

Mezinárodní řidičák je doklad, který vás opravňuje k řízení automobilu, motorky či jiného vozidla dle skupiny vašeho oprávnění v zemích mimo EU. Je v podstatě překladem českého řidičského průkazu a bez něj je neplatný. Vždy si s sebou tedy berte mezinárodní i český řidičský průkaz. Mezinárodní řidičák vás neopravňuje k řízení na území ČR.

Jaké jsou druhy průkazů

Existují dva typy průkazů. Jeden je pro státy, které podepsaly roku 1968 Vídeňskou úmluvu a platí na tři roky. Druhý je pro státy, které podepsaly roku 1949 Ženevskou úmluvu a platí na jeden rok. Některé státy uznávají oba druhy průkazů. V tom případě si většina z nás vybere ten s delší platností. Při žádosti o mezinárodní řidičák nemusíte vědět, který typ potřebujete, na úřadě se vás zeptají, do které země jedete a poradí vám.

Který průkaz do které země

Státy Vídeňské úmluvy:

Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

Státy Ženevské úmluvy:

Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

Kde mezinárodní řidičák nepotřebujete:

Země EU, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Do ostatních evropských zemí vyřízení mezinárodního řidičáku doporučujeme. Např. v Albánii, Bosně a Hercegovině, ale i malých státech (Andorra, San Marino) je oficiálně potřeba. Existuje ale velká pravděpodobnost, že jej po vás nikdo chtít nebude.

Kde zařídit mezinárodní řidičský průkaz, co k němu potřebujete a kolik vás bude stát

Mezinárodní řidičák zařídíte na odboru evidence řidičů na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Od července 2018 je možné jít na kterýkoliv úřad bez ohledu na to, zda zde máte či nemáte trvalé bydliště. Seznam všech pracovišť naleznete zde. Průkaz se vydává na počkání. Ve větších městech a před prázdninami ale počítejte s tím, že můžete čekat i několik hodin.

Co k žádosti potřebujete:

  • platný doklad totožnosti
  • platný český řidičský průkaz
  • barevnou průkazovou fotografii 35 × 45 mm
  • formulář žádosti (k dispozici na úřadě nebo si ho můžete stáhnout zde)
  • 50 Kč správní poplatek

Lze vyřídit mezinárodní řidičák na dálku nebo ze zahraničí?

Bohužel v současné době není možné zažádat o průkaz prostřednictvím vaší datové schránky ani ambasády v cizině. MŘP proto vyřizujte v ČR i v případě, že si nejste jistí, zda budete v cizině řídit.

Na co si dát pozor

V České republice jsme při získání řidičského průkazu skupiny B automaticky oprávněni k řízení slabšího skútru do objemu 125 ccm. Jsou ale země, kde tato výjimka neplatí, jako například Thajsko nebo Vietnam, ve kterých je zrovna řízení skútrů častým způsobem trávení dovolené.

V případě běžné policejní kontroly se vám kromě pokuty nejspíš nic závažného nestane. Pokud ale budete mít dopravní nehodu s nutností ošetření v nemocnici, může se stát, že vám pojišťovna odmítne proplatit vzniklé náklady. Stejný problém může nastat i v případě, že nebudete mít mezinárodní řidičák v zemi, která jeho vlastnictví vyžaduje.

Proto zařízení mezinárodního řidičského průkazu nepodceňujte a eliminujte případná rizika a finanční ztráty již před cestou.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Je nutný mezinárodní řidičský průkaz do Turecka?

Dobrý večer všem. Nezkoušel jste někdo jet do Turecka autem třeba při pobytu v Bulharsku? Prý je nutný mezinárodní řidičský průkaz. Díky.
kompersor4
kompersor4

Mezinárodní řidičák do Vietnamu

Zdravím, potřebuji mezinárodní řidičák do Vietnamu?
Brunc77
Brunc77

Švédsko řidičský průkaz

Stačí mi do Švédska řidičský průkaz EU a nebo je nutné si vyřídit mezinárodní řidičský průkaz?
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce