Ztráta cestovního pasu či občanského průkazu není legrace. Jak postupovat v ČR i v zahraničí?

Ztráta cestovního pasu či občanského průkazu není legrace. Jak postupovat v ČR i v zahraničí?

Ztráta či dokonce krádež osobních dokladů je vždy velice nepříjemnou zkušeností, která znamená nejen zásah do soukromí a zkaženou dovolenou, ale také začátek zařizování dokladů nových. Ztráta osobních dokladů v zahraničí je pak horší o fakt, že bez nich není možné cestovat. Jak si v takové situaci poradit?

Víte, co dělat při ztrátě dokladů, kde se hlásí ztráta občanského průkazu a pasu, jaké jsou poplatky a jak situaci vyřešit při pobytu v zahraničí? Na všechny otázky přináší odpovědi náš průvodce.

Ztráta občanského průkazu

V České republice

Co dělat při ztrátě občanského průkazu? Prvním krokem je nahlášení ztráty občanského průkazu na nejbližší policejní stanici, kde s vámi bude sepsán protokol. Protokol si pečlivě uschovejte, může být důležitým dokladem v případě, že vaši občanku někdo zneužije. Druhým krokem je žádost o vydání nového občanského průkazu na kterémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností (tj. tam, kde se vydávají občanské průkazy). K tomu budete potřebovat již zmíněný protokol. Dále uhradíte správní poplatek ve výši 100 Kč a do 30 dnů máte novou občanku.

Po dobu čekání na novou občanku dostanete potvrzení o občanském průkazu, které ale neobsahuje fotku a neslouží jako plnohodnotný doklad. Není tedy možné na potvrzení cestovat nebo provádět úřední úkony. Pokud potřebujete doklad pro tyto účely, požádejte o vydání občanského průkazu ve zkrácené či expresní lhůtě. Dospělí zaplatí 1 000 Kč (do 24 hodin), nebo 500 Kč (do 5 dnů), u dětí do 15 let je poplatek poloviční.

V zahraničí

Ztráta občanky v zahraničí obnáší stejný první krok – nahlaste ztrátu dokladu na nejbližší policejní stanici a nechte si vystavit protokol. Nový občanský průkaz není možné vystavit v zahraničí, a tak vás jeho zařízování bude čekat po návratu z dovolené.

Jiná situace ovšem nastává v případě, že cestujete pouze na občanku a pas u sebe nemáte. Jistě mnohé napadne, že na hranicích mezi státy EU/Schengenu jsou kontroly spíše výjimkou a přejet hranice bez dokladů nebude problém. Ale pozor! Překročení hranic bez platného cestovního dokladu je nelegální a v důsledku vám může přinést řadu problémů. Správné řešení je zajít na ambasádu a zažádat o vystavení náhradního cestovního dokladu stejně jako při ztrátě pasu. Postup uvádíme níže.

Ztráta cestovního pasu

V České republice

Ztratíte-li pas doma, není to taková komplikace jako v zahraničí, i přesto ale jeho ztrátu neprodleně nahlaste, abyste zabránili jeho zneužití. Rovněž si dejte pozor na to, že vám může hrozit pokuta za ztrátu pasu ve výši až 10 000 Kč v případě, že včas nenahlásíte jeho poškození, zničení či ztrátu. V praxi pokuty obvykle nebývají tak časté, nebo jsou pouze v řádech sta korun, jistota je ale jistota.

Nový cestovní pas se standardní lhůtou vydání do 30 dnů vás bude stát 600 Kč. Potřebujete-li vycestovat dříve, je možné zažádat o vydání pasu ve zkrácené lhůtě nebo o tzv. expresní vydání pasu. Pas vydaný ve zkrácené lhůtě je plnohodnotným dokladem s biometrickými údaji.

V zahraničí

Při ztrátě cestovního pasu v zahraničí je prvním krokem návštěva policejní stanice a sepsání protokolu. Pokud se nacházíte v zemi, do které je možné cestovat na občanský průkaz a nepřišli jste i o něj, můžete se vrátit zpátky domů na občanku a nový pas zařídit v České republice. Nemáte-li však žádný jiný doklad, nebo jste mimo EU, budete muset zažádat o náhradní cestovní doklad.

O náhradní cestovní doklad zažádáte na Velvyslanectví České republiky nebo na Honorárním konzulátu. Seznam zastupitelských úřadů po celém světě naleznete na webu MZV ČR. Na schůzku se vždy předem objednejte, ambasády v některých zemích jsou dost vytížené a nemuseli byste se dostat na řadu. K žádosti budete potřebovat:

  • vyplněný formulář (získáte na ambasádě)
  • 2 ks pasové fotografie o rozměru 35×45 mm s hladkým povrchem
  • jiný doklad totožnosti – pokud jste přišli o všechny doklady, ambasáda má způsoby, jak vaši totožnost ověřit

Jak dlouho budete na náhradní doklad čekat a další důležité informace:

  • Náhradní cestovní doklad vydá ambasáda zpravidla okamžitě.
  • S náhradním dokladem není nutné neprodleně odcestovat ze země, lhůta platnosti se obvykle stanovuje na základě plánovaného data opuštění země. Rozhodující slovo o lhůtě má však vždy konzul.
  • Doklad lze použít pro leteckou, lodní i pozemní přepravu.
  • Cestovní průkaz má omezený účel a dobu platnosti – slouží pouze pro návrat do ČR, nikoli k cestování do dalších destinací.
  • Cena za průkaz je 400 Kč, platí se vždy v ekvivalentu cizí měny dle státu, ve kterém se nacházíte.
  • Jestliže jste přišli také o peníze a platební karty, můžete si nechat peníze zaslat prostřednictvím Western Union (na někoho, kdo má doklady). V naléhavých a krizových případech může ambasáda poskytnout prostředky na cestu domů.

Žijete-li v zahraničí nebo jste-li na delší cestě, můžete na zastupitelském úřadu zažádat o vydání nového cestovního pasu. Lhůta na vyřízení je 120 dní a poplatek činí 1 200 Kč.

Ztráta řidičského průkazu

V České republice

Co dělat při ztrátě řidičského průkazu? Ztrátu doporučujeme nahlásit na policii jako v předchozích případech. Následně si na obecním úřadu obce s rozšířenou působností necháte vystavit nový řidičský průkaz. Nový řidičský průkaz je hotový do 20 dnů a stojí 200 Kč. Expresní vydání do 5 dnů vás přijde na 700 Kč. Po dobu čekání na nový ŘP budete disponovat potvrzením, které opravňuje k řízení pouze na území ČR. 

V zahraničí

Potká-li vás ztráta řidičáku v zahraničí, opět nahlaste tuto skutečnost na policii. Zpět do ČR budete moci cestovat automobilem a normálně řídit – policejní protokol o ztrátě ŘP poslouží jako dočasný doklad. V ČR pak vybavíte nový řidičský průkaz.

Ztráta kartičky pojištěnce

V České republice

Ztrátu nahlásíte na policii jako v předchozích případech a následně si na svojí pojišťovně necháte vystavit nový průkaz pojištěnce.

V zahraničí

Ztrátu kromě policie ohlaste telefonicky vaší pojišťovně, která vám zašle náhradní elektronickou kartičku. Po návratu do ČR vybavíte na pojišťovně nový průkaz.

Preventivní opatření před cestou a během ní

Ne vždy můžeme ztrátě a krádeži zabránit, můžeme však dodržovat základní bezpečnostní opatření a riziko eliminovat.

  • Udělejte si papírové a digitální kopie (např. fotka v telefonu) dokladů a originály mějte vždy v trezoru.
  • Pokud u sebe z nějakého důvodu musíte mít originály dokladů, mějte je uložené odděleně od sebe a zároveň od telefonu a platebních karet.
  • I do zemí, kam lze cestovat na občanský průkaz, si berte pas jako záložní doklad.
  • Pro dlouhodobější cesty se hodí pořídit si druhý pas.
  • V rizikových destinacích se hodí malá ledvinka, kterou schováte pod tričko.
  • Nikdy veřejně neukazujte, kolik máte peněz.
  • Neztrácejte pozornost a ostražitost, nenechávejte si věci položené na stole a všímejte si okolí.
  • Pokud zjistíte, že nemáte doklady, nepanikařte a nejdříve se v klidu zamyslete, kde jste se pohybovali a na daná místa se vraťte. 
  • Byla-li mezi doklady také platební karta, okamžitě ji zablokujte.
  • Jsou-li doklady opravdu nenávratně ztracené, začněte okamžitě řešit situaci dle výše uvedených doporučení.
  • Mějte kvalitní cestovní pojištění a předem připravené důležité kontakty včetně těch na ambasádu a místní policii.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Ztráta cestovního pasu pokuta

Dobrý den, dneska jsem s hrůzou zjistila, že jsem při stěhování nejspíše někde ztratila cestovní pas. Za měsíc odlétáme, to bych měla stihnout… Zobrazit více
Inga
Inga

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce