Ztráta cestovního pasu či občanského průkazu není legrace. Jak postupovat v ČR i v zahraničí?

Ztráta cestovního pasu či občanského průkazu není legrace. Jak postupovat v ČR i v zahraničí?

Ztráta či dokonce krádež osobních dokladů je vždy velice nepříjemnou zkušeností, která znamená nejen zásah do soukromí a zkaženou dovolenou, ale také začátek zařizování dokladů nových. Ztráta osobních dokladů v zahraničí je pak horší o fakt, že bez nich není možné cestovat. Jak si v takové situaci poradit?

Víte, co dělat při ztrátě dokladů, kde se hlásí ztráta občanského průkazu a pasu, jaké jsou poplatky a jak situaci vyřešit při pobytu v zahraničí? Na všechny otázky přináší odpovědi náš průvodce.

Ztráta občanského průkazu

V České republice

Co dělat při ztrátě občanského průkazu? Prvním krokem je nahlášení ztráty občanského průkazu na nejbližší policejní stanici, kde s vámi bude sepsán protokol. Protokol si pečlivě uschovejte, může být důležitým dokladem v případě, že vaši občanku někdo zneužije. Druhým krokem je žádost o vydání nového občanského průkazu na kterémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností (tj. tam, kde se vydávají občanské průkazy). K tomu budete potřebovat již zmíněný protokol. Dále uhradíte správní poplatek ve výši 100 Kč a do 30 dnů máte novou občanku.

Po dobu čekání na novou občanku dostanete potvrzení o občanském průkazu, které ale neobsahuje fotku a neslouží jako plnohodnotný doklad. Není tedy možné na potvrzení cestovat nebo provádět úřední úkony. Pokud potřebujete doklad pro tyto účely, požádejte o vydání občanského průkazu ve zkrácené či expresní lhůtě. Dospělí zaplatí 1 000 Kč (do 24 hodin), nebo 500 Kč (do 5 dnů), u dětí do 15 let je poplatek poloviční.

V zahraničí

Ztráta občanky v zahraničí obnáší stejný první krok – nahlaste ztrátu dokladu na nejbližší policejní stanici a nechte si vystavit protokol. Nový občanský průkaz není možné vystavit v zahraničí, a tak vás jeho zařízování bude čekat po návratu z dovolené.

Jiná situace ovšem nastává v případě, že cestujete pouze na občanku a pas u sebe nemáte. Jistě mnohé napadne, že na hranicích mezi státy EU/Schengenu jsou kontroly spíše výjimkou a přejet hranice bez dokladů nebude problém. Ale pozor! Překročení hranic bez platného cestovního dokladu je nelegální a v důsledku vám může přinést řadu problémů. Správné řešení je zajít na ambasádu a zažádat o vystavení náhradního cestovního dokladu stejně jako při ztrátě pasu. Postup uvádíme níže.

Ztráta cestovního pasu

V České republice

Ztratíte-li pas doma, není to taková komplikace jako v zahraničí, i přesto ale jeho ztrátu neprodleně nahlaste, abyste zabránili jeho zneužití. Rovněž si dejte pozor na to, že vám může hrozit pokuta za ztrátu pasu ve výši až 10 000 Kč v případě, že včas nenahlásíte jeho poškození, zničení či ztrátu. V praxi pokuty obvykle nebývají tak časté, nebo jsou pouze v řádech sta korun, jistota je ale jistota.

Nový cestovní pas se standardní lhůtou vydání do 30 dnů vás bude stát 600 Kč. Potřebujete-li vycestovat dříve, je možné zažádat o vydání pasu ve zkrácené lhůtě nebo o tzv. expresní vydání pasu. Pas vydaný ve zkrácené lhůtě je plnohodnotným dokladem s biometrickými údaji.

V zahraničí

Při ztrátě cestovního pasu v zahraničí je prvním krokem návštěva policejní stanice a sepsání protokolu. Pokud se nacházíte v zemi, do které je možné cestovat na občanský průkaz a nepřišli jste i o něj, můžete se vrátit zpátky domů na občanku a nový pas zařídit v České republice. Nemáte-li však žádný jiný doklad, nebo jste mimo EU, budete muset zažádat o náhradní cestovní doklad.

O náhradní cestovní doklad zažádáte na Velvyslanectví České republiky nebo na Honorárním konzulátu. Seznam zastupitelských úřadů po celém světě naleznete na webu MZV ČR. Na schůzku se vždy předem objednejte, ambasády v některých zemích jsou dost vytížené a nemuseli byste se dostat na řadu. K žádosti budete potřebovat:

 • vyplněný formulář (získáte na ambasádě)
 • 2 ks pasové fotografie o rozměru 35×45 mm s hladkým povrchem
 • jiný doklad totožnosti – pokud jste přišli o všechny doklady, ambasáda má způsoby, jak vaši totožnost ověřit

Jak dlouho budete na náhradní doklad čekat a další důležité informace:

 • Náhradní cestovní doklad vydá ambasáda zpravidla okamžitě.
 • S náhradním dokladem není nutné neprodleně odcestovat ze země, lhůta platnosti se obvykle stanovuje na základě plánovaného data opuštění země. Rozhodující slovo o lhůtě má však vždy konzul.
 • Doklad lze použít pro leteckou, lodní i pozemní přepravu.
 • Cestovní průkaz má omezený účel a dobu platnosti – slouží pouze pro návrat do ČR, nikoli k cestování do dalších destinací.
 • Cena za průkaz je 400 Kč, platí se vždy v ekvivalentu cizí měny dle státu, ve kterém se nacházíte.
 • Jestliže jste přišli také o peníze a platební karty, můžete si nechat peníze zaslat prostřednictvím Western Union (na někoho, kdo má doklady). V naléhavých a krizových případech může ambasáda poskytnout prostředky na cestu domů.

Žijete-li v zahraničí nebo jste-li na delší cestě, můžete na zastupitelském úřadu zažádat o vydání nového cestovního pasu. Lhůta na vyřízení je 120 dní a poplatek činí 1 200 Kč.

Ztráta řidičského průkazu

V České republice

Co dělat při ztrátě řidičského průkazu? Ztrátu doporučujeme nahlásit na policii jako v předchozích případech. Následně si na obecním úřadu obce s rozšířenou působností necháte vystavit nový řidičský průkaz. Nový řidičský průkaz je hotový do 20 dnů a stojí 200 Kč. Expresní vydání do 5 dnů vás přijde na 700 Kč. Po dobu čekání na nový ŘP budete disponovat potvrzením, které opravňuje k řízení pouze na území ČR. 

V zahraničí

Potká-li vás ztráta řidičáku v zahraničí, opět nahlaste tuto skutečnost na policii. Zpět do ČR budete moci cestovat automobilem a normálně řídit – policejní protokol o ztrátě ŘP poslouží jako dočasný doklad. V ČR pak vybavíte nový řidičský průkaz.

Ztráta kartičky pojištěnce

V České republice

Ztrátu nahlásíte na policii jako v předchozích případech a následně si na svojí pojišťovně necháte vystavit nový průkaz pojištěnce.

V zahraničí

Ztrátu kromě policie ohlaste telefonicky vaší pojišťovně, která vám zašle náhradní elektronickou kartičku. Po návratu do ČR vybavíte na pojišťovně nový průkaz.

Preventivní opatření před cestou a během ní

Ne vždy můžeme ztrátě a krádeži zabránit, můžeme však dodržovat základní bezpečnostní opatření a riziko eliminovat.

 • Udělejte si papírové a digitální kopie (např. fotka v telefonu) dokladů a originály mějte vždy v trezoru.
 • Pokud u sebe z nějakého důvodu musíte mít originály dokladů, mějte je uložené odděleně od sebe a zároveň od telefonu a platebních karet.
 • I do zemí, kam lze cestovat na občanský průkaz, si berte pas jako záložní doklad.
 • Pro dlouhodobější cesty se hodí pořídit si druhý pas.
 • V rizikových destinacích se hodí malá ledvinka, kterou schováte pod tričko.
 • Nikdy veřejně neukazujte, kolik máte peněz.
 • Neztrácejte pozornost a ostražitost, nenechávejte si věci položené na stole a všímejte si okolí.
 • Pokud zjistíte, že nemáte doklady, nepanikařte a nejdříve se v klidu zamyslete, kde jste se pohybovali a na daná místa se vraťte. 
 • Byla-li mezi doklady také platební karta, okamžitě ji zablokujte.
 • Jsou-li doklady opravdu nenávratně ztracené, začněte okamžitě řešit situaci dle výše uvedených doporučení.
 • Mějte kvalitní cestovní pojištění a předem připravené důležité kontakty včetně těch na ambasádu a místní policii.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Ztráta cestovního pasu pokuta

Dobrý den, dneska jsem s hrůzou zjistila, že jsem při stěhování nejspíše někde ztratila cestovní pas. Za měsíc odlétáme, to bych měla stihnout… Zobrazit více
Inga
Inga

Nevybrali jste si?

Podívejte se na

Další akční nabídky

Nebo si nastavte hlídač akcí, výhodné nabídky Vám neuniknou

Hlídač akcí

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce