Příspěvky v diskuzích uživatele Dáša

Příspěvky v diskuzích uživatele Dáša

Rozhovor s GumidekB

Nově přinášíme rozhovory s ostřílenými cestovateli z Cestolina. Jejich vlastní zkušenosti a rady. Jako další jsme se rozhodli vyzpovídat uživatele GumidkaB .

GumidekB rád cestoval už jako dítě. Jeho první samostatný výlet za hranice byl autobusový zájezd do Drážďan, po získání pasu v 15 letech, v roce 1984. A poté v 17 letech do Moskvy s tehdejší pionýrskou organizací. Společně s rodinou jezdil vždy hlavně k moři. Vyzkoušeli si home exchange, což dalo základ zájmu o levné cestování. Nyní je mu 50 let, je rozvedený, a tak ho nic neomezuje a vydává se na výlety skoro každý víkend. Někdy po známých místech naší vlasti a někdy i trošku dál po Evropě. Bohužel ho limituje malá znalost anglického jazyka, a tak k sobě shání parťáka na cesty někam dále.

Na Cestolinu si můžete přečíst jeho hodnotné příspěvky.

1) Na Cestolinu jste o sobě prozradil, že jste nadšený low cost cestovatel. Je potřeba si levnou dovolenou zamluvit dlouho dopředu? A cestujete i jinak než letadlem?
Začnu odzadu, miluji vlaky, hlavně horské dráhy. Ale v dnešní době jsou nabídky levných letenek tak výhodné, že by byl hřích je nevyužít. Samozřejmě možností, jak jezdit, je mnohem více. Akce na autobusové jízdenky Flixbusu, spolujízda Blablacar, nejrůznější síťové jízdenky na vlak a výhodné přeshraniční nabídky. Dovolenou (nebo spíše prodloužený víkend) plánuji podle výhodné nabídky dopravy. Mimo sezónu se potom dá ubytování sehnat levně a bez problémů.
2) Jak na svých cestách řešíte ubytování a další výdaje týkající se pobytu?
Velmi často používám Booking.com. Někdy se podívám i na stránky města, kam jedu, a kontaktuji přímo hotely nebo penziony. Nejsem moc náročný a klidně se ubytuji i v hostelu. Stejně je používám pouze k přespání a vysprchování se po náročném dni. Samozřejmě záleží na lokaci, na západ od nás jsou ceny vyšší a na východ se dá ubytování pořídit i levněji. Ale pokud si zamlouvám ubytování dlouho dopředu, vždy preferuji možnost zrušení zdarma a vyhlížím akce a mimořádné nabídky. A další výdaje? Stravování na ulici nebo v restauracích pro místní. A skoro vždy si kupuji síťovou jízdenku na hromadnou dopravu.
3) Co se týká levného ubytování – nespálil jste se někdy? Vždy bydlení odpovídalo Vašim představám?
V dnešní době internetových informací je třeba si vždy dopředu ubytovatele prověřit a pročíst si reference zákazníků. Je třeba také číst mezi řádky. Ale zatím jsem měl vždy štěstí a byl jsem spokojený. Dokonce se mi stalo letos v Boloni, že jsem měl rezervovanou postel ve vícemístném společném pokoji, ale za stejnou cenu jsem při nástupu dostal jednolůžkový pokoj. Takže spokojenost nejvyšší.
4) Je pro vás něco, na čem zásadně nešetříte?
Na tohle se odpovídá dost těžko. Vždy se snažím udržet výdaje na nízké úrovni. Vyhýbám se pastím na turisty ve formě předražených suvenýrů a restaurací na exponovaných místech. Ale čemu neodolám, jsou místní kulinářské speciality. Ale i zde si zajdu spíše na trh nebo do nějaké vedlejší čtvrti, kde není moc turistů, a ochutnám tak autentickou kuchyni, kterou jedí místní.
5) S jakými destinacemi, které lze navštívit opravdu levně, máte zkušenost a můžete nám je doporučit?
Především bych doporučil cestovat, kam vás srdce táhne a finační a časové možnosti dovolují. Ale pokud můžete, rozhodně doporučuji jezdit mimo sezónu. Někdy to nejde, třeba Benátky nebo Paříž mají sezónu celoročně, ale je rozdíl jestli se prodíráte stovkami anebo tisíci turistů. Mě v posledním roce uchvátila Boloňa. Levné lety dokonce i z Prahy, je to centrum kulinářské oblasti a přitom turisty docela opomíjené město.
Děkujeme za velmi milé odpovědi. Zaujal vás rozhovor? Zeptejte se GumidkaB na to, co vás zajímá. Nebo se k němu přidejte na toulky světem.
(před 5 lety)
Cestovatelé z Cestolina
Kaayaa

Kemp Český ráj

Jeden z nejhezčích kempů je určitě Autocamp Sedmihorky s přelidněností už je to asi ale horší.
(před 5 lety)
Ubytovací zařízení
LenkaJank

Cesta k jezeru Lago di Garda z letiště Bergamo

Dobrý den, z letiště Bergamo jezdí každých 20 minut autobusová linka 1A Airport bus. Která staví v centru Bergama, u lanovky Città Alta nebo u vlakové stanice. Zastávka autobusu je přímo před východem z haly. Jízdenky můžete koupit v informačním centru u východu (přepážka č.1 Autostradale prodává lístky na ATB) nebo v automatu na zastávce. Cena je 2,40 EUR za 3 hodinové jízdné. Po nástupu do autobusu je třeba lístek označit. Na této adrese www.trenitalia.com/ najdete vlaky z Bergama až do Peschiera Del Garda přímo k jezeru. Lístky se dají koupit v automatech na stanici penězmi i kartou. Automaty Trenitalia jsou červené. Nebo samozřejmě online.
(před 5 lety)
Země
Dáša

Aquapark a koupaliště Turnov

@TiQe ~ Dobrý den, slunečníky se dají letos nově zapůjčit za 20 Kč na celý den + 200 Kč vratná kauce. Půjčují je ve stánku dole u kurtů.
(před 5 lety)
Země
Dáša

Nově - komentáře v magazínu a v akčních nabídkách

@Maruška26 ~ Ano, za komentování článků a akčních nabídek získáváte cestoliňáky. Vaši aktivitu a hodnotné příspěvky rádi odměníme.
(před 5 lety)
Cestolino.cz
Dáša

Webkamery Chorvatsko

@ChorvatskáLiška ~ Jojo přesně
(před 5 lety)
Země
Dáša

Jak vyznačit na trase benzínky a odpočívadla ( Brno-Bratislava-Maďarsko-Biograd)

@Renča11 ~ Hezký den, minimálně pro Chorvatsko existuje interaktivní mapa hac.hr/en/interaktivna-karta… kde si můžete zaškrtnout vybrané dálnice a "REST STATIONS" (tedy odpočívadla, benzinky a další). Po kliknutí do ikony v mapě si lze prohlédnout i detail každého odpočívadla s fotografiemi.
Jinak co se týče v tento den vyjet nad ránem, vám asi moc nepomůže. Je to sezóna (navíc kolem svátků) takže s kolonami musíte počítat. Raději bych se normálně vyspala, ať není řidič na cestu unavený.
(před 5 lety)
Země
anonym

Rozhovor s Ovčou

Nově přinášíme rozhovory s ostřílenými cestovateli z Cestolina. Jejich vlastní zkušenosti a rady. Jako další jsme se rozhodli vyzpovídat uživatelku Ovču.

Ovča je aktivní cestovatelka, nejezdí k moři, ale ani za adrenalinem. Cílem jejích cest je aktivní poznávání památek a přírody a také zlepšení si znalostí cizích jazyků v praxi. Jezdí na vlastní pěst, s cestovkou jen velmi výjimečně. Také se nerada vrací na již navštívená místa, podruhé už to prý není ono (jedině s mnohaletým časovým odstupem). Každoročně se snaží vycestovat na 2 – 4 týdny mimo Evropu a každý měsíc vyjet na víkend, či prodloužený víkend po Evropě. Baví ji lovit akční letenky a jízdenky.

Na Cestolinu se můžete podívat na její fotografie a přečíst hodnotné příspěvky.

1) Ovčo, o Vás se bez přehánění dá říct, že jste opravdu vášnivou cestovatelkou. Zajímavostí je, že na svém kontě máte například Indii, Jávu, Kubu nebo Rumunsko. Prozradíte nám, jak se v těchto zemích žije nebo co Vás při Vašich cestách opravdu překvapilo?
V každé z těchto zemí se žije úplně jinak. Na Jávě mě překvapilo, co tam je motorek, všechny ulice jsou plné motorek, parkoviště před obchody, či veřejnými budovami, opět samá motorka. Místní neradi chodí pěšky, radši všude na motorce. Než, aby jednou zaparkovali a pěšky obešli nedaleké obchody, tak radši od jednoho obchodu přejedou k druhému, byť třeba jen 20 m, opět motorku parkují. Dokonce i trhy se tu organizují tak, aby bylo možné zboží nakupovat, aniž by se sesedlo z motorky. Nabyla jsem dojmu, že je tam několikanásobně více motorek než obyvatel, a že největší zálibou místních je ježdění na motorce. V Rumunsku se mi líbí, jak se tato země rozvíjí kupředu. Pokaždé, když tam přijedu, je vidět, že v něčem udělali pokrok. Na Kubě jsou lidé chudí, ale šťastní, přestože mají málo, tak jim nic nechybí. Alespoň takový jsem měla dojem. V Latinské Americe se mi Kuba líbila nejvíce. A Indie? Mám-li být upřímná, tak to byla jediná země, kde jsem se těšila domů a řekla si, že už nikdy více. Žádná památka, byť chráněná Unescem, mě tam nezaujala a vše tam zanikalo v šedi a prachu.
2) Při takto rozsáhlém cestování jste jistě měla příležitost poznat mnoho leteckých společností. Jaká je podle Vás nejlepší nebo naopak, s kterou nemáte dobré zkušenosti?
Nemohu říci, že bych měla s nějakou leteckou společností vyloženě špatnou zkušenost a s nějakou extra dobrou. Podle mého názoru se dobrá společnost nepozná podle toho, zda cestující dopraví v pořádku do cíle, to umí všechny, ale podle toho, jak umí vyřešit problém, pokud nějaký nastane. Mně se zatím jen třikrát ztratila cestou zavazadla, pokaždé u jiné společnosti, ale všechny to vyřešily dobře, dovezly dalším spojem a doručily až do hotelu. Dvakrát se mi zavazadlo cestou zničilo, jednou bylo bez problémů opraveno, podruhé ihned vyplaceno odškodné. Dvakrát jsem zažila i zpoždění letu, vždy jsem dostala poukaz na jídlo i odškodné. Ale za poslední ch 7 let jsem 5x letěla se společností Aeroflot a musím říci, že každý rok jsem sledovala vylepšení v jejich službách, nyní tuto společnost považuji za nejlepší leteckou společnost v Evropě. Hladké přistání, kdy jsem téměř nepocítila, že letadlo narazilo na přistávací dráhu, jsem zažila jen u Aeroflotu. Nadprůměrné palubní služby nabízí i německá Lufthansa. Mimoevropské společnosti moc neznám, neboť i na zámořské lety jsou ty evropské levnější, nebo nabízejí častěji akční tarify.
3) Jaká země mimo Evropu je pro Vás tou nejzajímavější? Kterou byste doporučila ostatním cestovatelům a proč?
Každá země je jiná, asi bych nedoporučila jednu zemi, ale bylo by jich více. Co se týče přírody, tak zatím žádná jiná země, kterou jsem navštívila, nepřekonala Tchajvan. Co se týče přírodních krás, tak jestli mimo Evropu navštívit jen jednu zemi, tak rozhodně Tchajvan a alespoň na 3 týdny, ale spíše 4, jinak ho celý nezažijete. Obecně na mě velmi dobře zapůsobily také vyspělé asijské země, kromě Tchajvanu také Japonsko, Jižní Korea a Singapur. A vůbec nejsou drahé, jak se o nich u nás traduje. Oproti chudým asijským zemím tu docela dost peněz ušetříte za různé spropitné, bakšiše, různé poplatky a přehnaně vysoké vstupné pro cizince apod. Singapur má geniální systém veřejné dopravy, dostanete se s ní absolutně do všech koutů země a maximální interval je 20 min. Dalším regionem, který na mě velmi dobře zapůsobil, je postsovětská střední Asie. Neumím říci proč, ale tenhle region mě přitahuje. Každá země je zde jiná, ale jedná se o bezpečný a levný region, kde všechno funguje, jak má. Zde jsem nikdy nemusela řešit nějaké problémy, či zapeklité situace, místní vždy nezištně pomohli. S žádnými intrikami na tahání peněz z turistů jsem se tu nikdy nesetkala.
4) Měla jste příležitost několikrát během Vánoc vycestovat mimo Českou republiku. Samozřejmě velmi záleží na preferencích cestovatelů, ale které místo, je podle Vás nejlepší pro strávení dovolené v tomto období?
Asi je nejdříve dobré si ujasnit, co to Vánoce jsou. Já osobně za Vánoce považuji svátky 24. – 26. 12. Většina lidí kolem mě vždy tvrdí, jak na Vánoce někam pojede, ale pak z nich vypadne, že právě v termínu 24. – 26. 12. bude doma a Vánocemi myslí advent, nebo zbytek vánočních prázdnin, nikoliv konkrétně vánoční svátky. O adventu vyjíždím vždy na 1 – 2 víkendy někam, viděla jsem mnoho adventních trhů, ale nejlepší adventní akcí je Valašský jarmek ve Valašských Kloboukách, podle mého názoru v Evropě zcela bezkonkurenční akce. Ovšem, co se týče konkrétně vánočních svátků, tedy 24. – 25. 12., tak to jsem byla posledních těch 15 let vždy někde mimo ČR. Líbí se mi poznávat, jak se Vánoce slaví v jiných zemích. V Evropě byla tato data nejlepší ve slovinské Ljubljaně. Mnoho lidí v centru města, bavili se u stánků na vánočím trhu, konaly se koncerty, mše, v kostelech byly vystaveny betlémy a na ně se všude stály fronty, bylo tam živo a velmi příjemná atmosféra. Rodiny se setkávaly ale ne doma, ale venku u stánku se svařákem a pochutnávaly si na regionálních dobrotách a poslouchaly koncert. Mimo Evropu se mi Vánoce nejvíce libily v Malajsii, slaví je tam jako my Silvestra. Lidé se oblečou do společenského oděvu a vyrazí do restaurace, kde je připraveno slavnostní menu, hudba a zábavní program. Jelikož je v Malajsii teplo, mnoho restaurací má stoly venku a tak vzniká v ulicích zajímavá atmosféra. V Japonsku Vánoce neexistují, tam jsou 24. – 26. 12. zcela běžné pracovní dny. Jen v obchodech jsou reklamy na to, že by se měly na Vánoce kupovat dárky blízkým. Tam je velkým rodinným svátkem prvních 3 – 5 dní v novém roce, záleží na tom, kolik z těchto dní připadne na víkend.
5) Co na svých cestách vyhledáváte? Kvalitní služby, dobrodružství, zábavu nebo třeba nové přátelé?
Především poznání, nejezdím za adrenalinem, ani nejsem plážový turista. Baví mě chodit po památkách i výletovat v přírodě, ale několikadenní treky s „plnou polní“ také nejsou pro mě. Poznat nějakou zemi neznamená jen výletovat v přírodě, je třeba poznat i tamější města a styl života. Také jezdím za kulturou, někdy přímo jedu na kulturní akci, jindy je kultura jen doplňkem mé cesty. Proč si nezajet na operu přímo do arény ve Veroně, nebo na nějaké akce, či festivaly, které nemají v ČR obdoby? A v neposlední řadě na cestách procvičuji, vylepšuji a obohacuji své znalosti cizích jazyků.
Děkujeme za velmi milé odpovědi. Zaujal vás rozhovor? Zeptejte se Ovči na to, co vás zajímá...
(před 5 lety)
Cestovatelé z Cestolina
Marcatko

Webkamery Chorvatsko

Ahoj, my hodně využíváme tuhle stránku www.livecamcroatia.com/
Minulý rok jsme si volali s kamarády a mávali na sebe přes kameru v Bašce Vodě
(před 5 lety)
Země
Dáša

Hamr na Jezeře

Dobrý den, tento týden jsme na Hamru na Jezeře byli. Je tam čerstvě navezen nový bílý písek. Voda je stále perfektní a měla kolem 23 stupňů. Dospělý platí 30 Kč a děti do 15 let 20 Kč. Autokemp stále funguje a stejně tak hezká chatová osada Anděl. Více informací a ceny najdete na www.kemphamr.cz/cs/
(před 5 lety)
Země
Dáša