Andalusie od 8 719 Kč
Zobrazit zájezdy

Letem světem přes Andalusii. Co vidět a nevynechat?

Letem světem přes Andalusii. Co vidět a nevynechat?

Andalusie – jih Španělska, pláže a dovolená nebo flamenco, korida a památky. Siesta a fiesta. Je tedy jedno, co vás na jih Iberského poloostrova přivede, vychutnejte si plnými doušky vše, co nabízí. Bohužel je nemožné během jednotýdenní dovolené obsáhnout celou oblast a vidět vše. Pokud se tam budete vracet několikrát, tak za srdcem.

Festival vína a sherry, Jerez de la Frontera a Cádiz

Má poslední návštěva byla letos v srpnu. Za normálních okolností horký srpen nedoporučuji, ale v okolí Cádizu je i v srpnu snesitelně. Navštívila jsem 10denní festival sherry a vína, který každoročně pořádá bodega Tío Pepe v Jeréz de la Frontera. Více než sherry mě nalákal jeden z koncertů, které jsou součástí festivalu. Ale i pití a tapas jsem si užila do sytosti. Vychytávka, jak pít sekt (Cava) – na ledu a s plátkem citronu. Neuvěřitelně osvěžující.

Jerez je vinařské město, poměrně rozsáhlé. A když jste tu pouze na jeden den, jistotou je turistický autobus. Projedete se kolem rozsáhlých vinic a bodeg, z nichž nejlepší je právě Tío Pepe. Dále pak kolem školy, kde se cvičí andaluští koně. A také neminete nádhernou katedrálu. Je s podivem, s jakým citem navázali architekti moderními budovami na ty historické a typické pro vinařskou oblast.

Po dvou rychlých dnech jsem se přesunula k Atlantiku, do Cádizu. Pokud se budete pohybovat na Costa de la Luz, tedy v oblasti od Gibraltaru na západ k Portugalsku, nemůžete vynechat toto nejstarší město a začátek slavných Kolumbových plaveb. Je to malý „poloostrov“ v Atlantiku, kde zcela určitě ztratíte orientační smysl. Úzké uličky neznají pravý úhel a ze všech stran je voda. I když zabloudíte, nevadí.

Právě tak nasajete jedinečnou atmosféru, ze které dýchá historie. Pokocháte se docela klidným oceánem z Maleconu (nábřeží), z přístavu nebo z přelidněné městské pláže La Caleta. Tu lemují dva hrady a projít se po hradbách jednoho z nich, zejména při západu slunce a odlivu, je zážitek a romantika. A opět připomínám katedrálu de Santa Cruz. Ta nezapře, že se na ni podepsalo období nadvlády Maurů (muslimů).

Tipy: V Jerezu je letiště. Z Prahy se sem dostanete s přestupem, většinou přes Madrid.

  • Pro přesun mezi městy využijte ideálně vlak. Pokud máte víc času, jeďte také do Sevilly.
  • Kousek od historického centra Cádizu je krásná několikakilometrová pláž.
  • I při teplotě kolem 30 °C je ve stínu velmi příjemně. Proto ty úzké uličky, aby tam byl stálý stín. A kde je ulice širší, lemuje ji alej. Místním je ale stále i tak teplo, a tak mají klimatizaci nastavenou na nízkou teplotu.
  • V době prázdnin ušetříte ubytováním ve studentských rezidencích.

Pár tipů na výlety z Málagy a Costa del Sol

Výlet Málaga – Benalmádena – Torremolinos – Málaga / vlakem nebo pěšky

Jedná se o celodenní výlet s koupáním. Z Málagy se vydáte vlakem (takový metro-vlak, co jede nad zemí i pod ní) do Benalmádeny, seběhnete z centra města z kopce dolů k moři a po pláži dojdete až k Aquariu. Je to příjemné letovisko a oproti Málaze, která se vám může zdát až špinavá, je Benalmádena jako vypulírovaná po náletu uklízecí čety. O kus dál se volně a nenásilně propojí s vedlejším Torremolinos. Za rybářskou čtvrtí La Carihuela se městečko zvedá a jeho centrum je na vápencovém útvaru, na který je z pláže úchvatný pohled. Doporučuji dojít po pláži až kam to jde a po starých schodech do centra, kde najdete podzemní stanici vlaku (Parada del tren).

Zajděte si na jídlo v Torremolinos – hledejte úplně zapadlé uličky kolem centra, kde jí místní.

Výlet autem Málaga–Gibraltar

Tady je nespočet možností. Ideální je pro jednu cestu využít dálnici podél moře (Autopista del Mediterráneo, 2 hodiny cesty). A druhou cestu zvolit přes hory (4 hodiny čistého času).

To nejzajímavější:

Hory: některá z bílých vesniček po cestě (pueblo blanco), četné miradory neboli vyhlídky, město Ronda (jedinečný viadukt, korida).

Podél moře: každé městečko a letovisko má něco do sebe a každé má jinou atmosféru. Pokud chcete vidět čistý luxus – nádherné jachty a možná potkáte i nějakou celebritu – zastavte v přístavu u Marbelly – Puerto Banús.

Já osobně mám slabost pro Esteponu, kde jsem chvíli žila. Typické andaluské stavby a minimum turistů, ti jsou v nových golfových resortech nedaleko.

Gibraltar – vjezd je vtipný, silnici křižuje runway. Zajeďte na parkoviště a tam nechte auto. Parkovací kapacita je omezená, je proto lepší na to myslet už na španělské straně a tam najít parking v městečku La Línea (a z hraničního přechodu autobusem dále). Na Gibraltaru byste stejně nikam nedojeli. Nezapomeňte doklady, jelikož vstupujete na britské území. Využít můžete několik možností, jak se dostat se nahoru na Gibraltarskou skálu. Tu obývají makakové, velmi přítulné opičky. Pozor si dejte na brýle, ať se náhodou nelíbí nějaké milé opičce, a nepřijdete tak o ně.

Náš tip:

Způsobů, jak se dostat na vrchol skály Gibraltar, je více. Pěší výlet na téměř 500 metrů vysokou skálu příliš nedoporučujeme. Další možností, jak se dostat nahoru je jízda autem, ale přijdete tak o přímý kontakt s okolím. Nejlepší variantou je, když si koupíte lístky na lanovku (lze i online předem). Jejich cena začíná na 16 GBP/zpáteční jízdenka. Ta vás vyveze až na samotný vrchol, kde se můžete procházet všude, kde vás napadne.

Navštivte Afriku

Autobusem se dopravte do přístavu Tarifa nebo Algeciraz, přestupte na trajekt a zhruba za hodinu se ocitnete v jiném světě. I když Tanger je španělské území, nikdo vám nevymluví, že nejste doopravdy v Maroku. Pro větší klid můžete zvolit nákup výletu v místní CK.

Je škoda navštívit Andalusii a vynechat svatou trojici. Tedy trojici s nejznámějšími maurskými památkami: Sevilla, Córdoba, Granada.

Na místě nekoupíte vstupenky do památkových objektů. Např. Alhambra je vyprodaná na týdny dopředu. Vyplatí se pořídit vstup online s velkým předstihem.

  • Do všech měst se pohodlně dostanete vlakem. Info a jízdní řády na renfe.es.
  • Autobusy jezdí také, ale zastávky a jízdní řády jsou občas spíše orientační. Přeci jen stanici vlaku vám nikdo neposune o pár desítek metrů.

Autor: Vlasta Antošová (www.antoska.cz)

Komentáře

František-Turnovsko
nový člen
František-Turnovsko
před 5 lety
František-Turnovsko
před 5 lety

Tak v Málaze jsem byl už třikrát a nijak špinavá mi nepřipadala. Jinak s článkem souhlasím. V Benalmádeně rozuhodně nevynechat delfinárium, v Torremolinos asi aquapark. Ano, do Andalusie je třeba jezdit pravidelně, protože těch krásných míst tam je spousta.

Dejv
čerstvý příchozí
Dejv
před 5 lety
Dejv
před 5 lety

Andalusie byla vždycky můj sen, tak snad se mi to konečně splní.

Borůvková
čerstvý příchozí
Borůvková
před 5 lety
Borůvková
před 5 lety

Akvárium v Benalmádeně je krásné, jmenuje se Sea Life Benalmádena. K vidění jsou žraloci, želvy, množství mořských ryb, mořští koníci, chobotnice, rejnoci, medúzy. Je možnost se podívat i na krmení jednotlivých zvířat. Dá se projít za hodinu nebo když čekáte na krmení, tak i za dýl. V hezkém počasí si tam venku můžete zahrát minogolf.

Matoušová-Ivana
nový člen
Matoušová-Ivana
před 5 lety
Matoušová-Ivana
před 5 lety

Super pěkné čtení

Rosemary
čerstvá příchozí
Rosemary
před 4 lety
Rosemary
před 4 lety

Kdy budou levné letenky do Malagy?

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů