Španělsko od 2 399 Kč
Zobrazit zájezdy

20 zajímavých faktů o Španělsku, o kterých jste neměli ani tušení

20 zajímavých faktů o Španělsku, o kterých jste neměli ani tušení

Plánujete dovolenou ve Španělsku a chcete se dozvědět co nejvíce zajímavostí o této krásné zemi? V cestovním průvodci jste si již zjistili všechna místa, která chcete navštívit, a aktivity, které chcete zažít, ale přijde vám, že to podstatné vám stále uniká? Dali jsme pro vás dohromady 20 zajímavostí, díky kterým proniknete do tajemství španělské kultury.

Více než 8 000 km pláží

Najdete tu úplně všechny druhy pláží, na které si jen dokážete vzpomenout. Romantické divoké pláže, vulkanické pláže s černým pískem na Kanárských ostrovech, široké valencijské a katalánské pláže plné barevných slunečníků, tyrkysové zálivy Baleárských ostrovů, hlučné pláže andaluského Costa del Sol, oblast La Manga del Mar Menor v Murcii, kde se můžete vyválet v malém evropském mrtvém moři nebo rozeklané pobřeží Galicie. Stačí si jen vybrat.

Španělština jako nejrozšířenější jazyk na světě

Španělština je po čínštině druhým nejrozšířenějším jazykem na světě. Celkově jím mluví po celém světě více než 406 milionů lidí. Španělsky se totiž mluví až ve 44 zemích po celém světě. Zajímavé je také to, že 72 % španělské populace mluví španělsky a zbytek mluví katalánsky, galicijsky, baskičtinou a dalšími jazyky.

Velký počet památek UNESCO

Španělsko má 45 památek zapsaných na seznamu UNESCO. Srovnatelně jich má třeba Francie, o něco málo více s počtem 51 se umístila Itálie. Pro zajímavost Česká republika jich má 14.

Národní hymna nemá žádná slova

Španělská hymna se nazývá La Marcha Real, česky Královský pochod. Je jednou z nejstarších evropských hymen a její původ není známý, rovněž je jednou z několika národních hymen beze slov.

Odpolední siesta

Také po obědě rádi lenošíte? Vždyť i vědci se shodují, že odpolední spánek má blahodárný účinek na naše duševní zdraví. V jižanských zemích je známo, že si lidé rádi dopřejí po obědě krátké zdřímnutí neboli siestu. Ve Španělsku trvá od 14:00 do 17:00 a mnoho obchodů je během ní uzavřeno.

Jeden z nejbizarnějších festivalů

Rajčatová bitva La Tomatina se koná každou poslední středu v srpnu ve španělském městě Buňol. Tradice začala již v roce 1945, kdy se několik přátel před kostelem San Pedro bavilo tím, že drancovali výklad zelináře a bombardovali se rajčaty. Počet účastníků je obvykle přes 20 000. Od roku 2013 je pro účast nutná vstupenka. Počet rajčat pro bitvu bývá až 150 000.

Největší pěstitel banánů v EU

Španělsko je největším pěstitelem banánů v Evropské unii. Rostou totiž na plantážích Kanárských ostrovů.

Lízátka Chupa Chups

Lízátka Chupa Chups jsou světově proslulá a vynalezena byla Španělem Enricem Bernatem v roce 1958. Původně se měla jmenovat „Gol“, tento název se ale neuchytil. Následně dostala lízátka název „Chups“. V rámci kampaně pak ale zazněla píseň chupa, chupa, chupa un Chups (chupa znamená „lízej“) a na název bylo zaděláno. Obal lízátka s květinovým motivem navrhl španělský umělec Salvador Dalí.

Největší producent olivového oleje na světě

Zhruba 43,8 % světové produkce olivového oleje pochází ze Španělska. 75 % oleje vyráběného ve Španělsku pochází z Andalusie, zejména z provincie Jaén, ale vynikající olej se vyrábí i v dalších regionech včetně Katalánska.

Bezocasá opice

Makak magot či magot bezocasý je opice z čeledi kočkodanovitých. Jde o jedinou opici (mimo člověka), která se přirozeně vyskytuje na evropském kontinentě. Jediná evropská kolonie těchto opic se totiž nachází na Gibraltaru.

Žádné zákony proti nahotě

V současné době ve Španělsku neexistují žádné zákony zakazující nahotu, což znamená, že se po celé zemi můžete procházet nazí. Otázkou zůstává, zda obyvatelé Španělska budou sdílet vaše nadšení z absence oblečení, když se takto budete procházet například po bulváru Las Ramblas. Není však žádným tajemstvím, že ve Španělsku najdete mnoho nudistických pláží. Mezi nejznámější patří například Playa de las Balmain, Playa Muerto nebo Mar Bella.

Nejstarší restaurace na světě

Nejstarší restaurace na světě se nachází v Madridu a je otevřena od roku 1725. Její název je Sobrino de Botin a najíte se tam levněji než v Praze. Založil ji francouzský kuchař Jean Botin, původně si tam lidé nosili své vlastní jídlo k uvaření. V dnešní době zde najdete mnoho tradičních španělských pokrmů. Restaurace se dostala také do Guinnessovy knihy rekordů.

Výstavba chrámu Sagrada Familia stále probíhá

Výstavba Sagrady Familie probíhá už od roku 1882 a dokončené dílo bude se třemi velkolepými průčelími a 18 věžemi nejvyšším chrámem na světě. Očekává se, že stavba bude definitivně dokončena v roce 2026. Sagrada Familia je spolu s dalšími pracemi Antoni Gaudího zapsána na seznam UNESCO. V listopadu 2010 byl chrám vysvěcen papežem Benediktem XVI.

První moderní román

Prvním moderním románem, který byl kdy napsán, je „Don Quijote“. Byl napsán roku 1605 Španělem Cervantesem a je dozajista jedním z největších románů světové literatury.

Více turistů než obyvatel

Věděli jste, že Španělsko má během léta více turistů než obyvatel. V roce 2016 navštívilo Španělsko 75 milionů lidí, zatímco tam žije pouze 46 milionů lidí.

Nováci vévodí Česku, ve Španělsku vede García

Nejčastější španělské příjmení je García. Nosí jej zhruba 1 387 000 lidí, tedy asi 3,5 % obyvatel Španělska. Toto příjmení pochází z baskičtiny a jeho etymologie je podobná našemu Novákovi či Novotnému. Víte také o tom, že se ve Španělsku nachází město, kde má více než 700 lidí příjmení „Japón“. Žijí zde totiž potomci japonských samurajů 17. století.

Nejstarší maják na světě

Nejstarší existující maják na světě je ve Španělsku a nazývá se Herkulova věž. Byl postaven v prvním století a je stále funkční. Najdete ho v oblasti Galicie, v blízkosti města Santiago de Compostela.

Nejvyšší počet barů v EU

Španělsko má nejvyšší počet barů ze všech zemí EU. Kdo by neznal typické tapas bary? Často se v nich stojí, protože Španělé si dají skleničku vína, zakousnou drobnou jednohubku a pokračují zase do dalšího baru. 

Zoubková myš

Říká se, že Zoubková víla v noci vymění mléčný zoubek, který si dítě dá večer pod polštář, za nějakou milou drobnost. Tento rituál je rozšířený v mnoha zemích. Víte ale o tom, že ve Španělsku chodí Zoubková myš? Její název je Ratoncito Perez. Nic pro lidi, kteří trpí musofobií.

Řízení v žabkách je nezákonné

Podle španělských zákonů musí být řidič plně schopen řídit vozidlo, reagovat na nenadálé situace a zabránit možnému ohrožení účastníků provozu. Z toho důvodu je zde nezákonné řízení v žabkách nebo naboso. Pokud vás takto policie nachytá, vězte, že můžete dostat pokutu až 80 EUR.

Navštívili jste Španělsko? Podělte se o zkušenosti

Přidat recenzi

Komentáře

AnetKP
čerstvý příchozí
AnetKP
před 5 lety
AnetKP
před 5 lety

Nevím, jestli autor čerpal pouze z internetu, ale více věcí je v částech Španělska úplně mimo. Siesta už se skoro nikde nedrží... Španělsko se dost globalizovalo a udržuje tempo s celým světem. Další věc je o té nahotě - jen na pláži do dopravních prostředků vás nevpustí. Prosím tedy, ať si to ověříte příště na vlastní zkušenosti anebo z ověřených zdrojů...
AKP

Italka2
čerstvý příchozí
Italka2
před 5 lety
Italka2
před 5 lety

Siesta se ve Španělsku stále normálně drží, samozřejmě ne třeba tolik v hlavních metropolích, ale v menších městech jsou úplně běžně krámky zavřené. Mimochodem třeba i v Madridu a pravděpodobně i jinde se chodí třeba na 2 hodiny na oběd, což se u nás prostě běžně nedělá.
Co vím, tak Španělsko opravdu nemá zákon zakazující nahotu, pouze si konkrétní města prosadila vyhlášky.

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 5 lety
Gustawka
před 5 lety

opravdu zajímavé

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů