Andalusie od 2 707 Kč
Zobrazit zájezdy

Zpovídáme Čechy v zahraničí: Situace ohledně koronaviru ve Španělsku

Zpovídáme Čechy v zahraničí: Situace ohledně koronaviru ve Španělsku

Všichni víme, jaká je nyní situace ohledně nákazy novým typem koronaviru v České republice. Jedním slovem napjatá. Za hranicemi Česka ale běží život dál. Nás proto zajímalo, jaký je momentálně stav i jinde ve světě. Rozhodli jsme se tedy obrátit na cestovatele, kteří žijí na různých místech po světě, aby nám popsali, jak to vypadá u nich. Tentokrát nám popsali situaci ve Španělsku manželé Nečasovi.

Manželé Nečasovi žijí již 13 let v cizině, z toho 9 let pracovali na Gibraltaru a v Andalusii. Před dvěma lety koupili obytný vůz a se svojí malou dcerou žijí „nomádským“ způsobem života. Dceru učí sami „doma“ a obrážejí spolu Evropu. Podívejte se, jak popisují aktuální situaci ve Španělsku, které je po Itálii druhou nejvíce zasaženou zemí epidemií koronaviru v Evropě. Sledovat aktuální informace ze Španělska a zajímavosti z jejich cest můžete na facebookových stránkách „Na cestách - Life of Travel“.

Jak vypadá současná situace ve Španělsku? Panují zde nějaká speciální opatření? 
Situace ve Španělsku se zhoršuje každou hodinou. Ještě před týdnem to byla země pulzující temperamentem a pouličním životem. No a zatímco dnes ráno byla ještě bilance identifikovaných případů 20 000, večer už agentury udávají číslo 25 000. Španělsko jako celek situaci na začátku dle mého názoru silně podcenilo.

Ještě před asi 14 dny proběhly v Madridu dvě velké demonstrace, kterých se zúčastnily tisíce lidí. Když pak počty případů začaly geometricky narůstat, sáhla náhle vláda k silně restriktivním opatřením hlavně v nejvíce zasažených oblastech. Především to byla karanténa vyhlášená v Madridu. Jenže – spousta movitých obyvatel Madridu vlastní letní sídla v Andalusii na pobřeží Costa del Sol, a tak je nenapadlo nic lepšího, než se hromadně přesunout do Andalusie.

Doufejme, že díky disciplinovanosti Andalusanů v dodržování všech restriktivních opatření, která je v médiích dávána příkladem celé zemi, se podaří udržet křivku růstu nakažených co nejdéle plochou. Andalusie má nyní 18 případů na každých 100 000 obyvatel, zatímco v Madridu na stejný počet obyvatel připadá 133 infikovaných.

Opatření u nás v Andalusii začala platit v pondělí, takže zákaz vycházení je tu teprve necelý týden. Armádě byla udělena pravomoc převyšující pravomoce policie. Ještě minulou neděli jsme byli nakoupit bez jakýchkoliv rozestupů a roušek a dnes už je podmínkou použití dezinfekce, která je u vstupu do obchodu.

My žijeme nedaleko hranic s Gibraltarem. Tady se opatření španělské vlády a stupňování jejich intenzity odráží zcela viditelně. Zatímco v pondělí bylo možné překročit hranice na Gibraltar ještě bez větších potíží, v úterý již španělští celníci vyžadovali při vstupu na Gibraltar pracovní smlouvu a večer při návratu do Španělska již kromě tohoto dokumentu vyžadovali rezidenční kartu. A tato podmínka se od středy stala standardem.

Jak to vnímají místní lidé? Mají strach nebo jsou spíše v klidu? (Nosí roušky/zůstávají doma?) 
Pro nás bylo překvapující, jak lidé zareagovali na zákaz vycházení, který v Andalusii vyhlásili minulou neděli. Přes španělskou energickou povahu a nutnost neustále se sdružovat, bavit se a trávit o víkendu čas venku v širokém okruhu rodiny či s přáteli, jsme se rázem stali svědky tichých vyprázdněných ulic. A tento stav přetrvává. Strach, pramenící z neviditelnosti a nehmatatelnosti současného nepřítele, má asi každý. Nikdo, pokud se nakazí, si nemůže být jistý tím, jaký bude mít právě jeho nemoc průběh. Lidé si i přesto zachovávají svůj smysl pro humor a hlavně zůstávají v klidu a převážně respektují vydaná nařízení.

S narůstajícím počtem případů a s tím souvisejícím nárůstem obětí lidem stále více dochází nutnost dodržování všech pravidel. Při nákupu má většina nakupujících roušky. Všichni nakupují v poklidu, s respektem k ostatním. Lidé nakupují hodně, ale ne do zásoby. Je vidět, že nakupují tak, aby několik dnů do obchodu nemuseli. Podle posledních zpráv policie na hranicích Andalusie vrací jak příchozí, tak odchozí ve snaze izolovat tuto oblast. Vláda údajně vytipovala hotely, které budou dočasně konvertovány na nemocnice. 

Jak nyní probíhá váš všední den? Dotýkají se vás osobně všechna ta opatření? 
Opatření se nás konkrétně dotýkají dost citelně. Je to spojeno se způsobem našeho života, protože žijeme v obytném autě. V lednu nastoupil manžel do kanceláře a měl 6měsíční zkušební lhůtu, proto jsme se rozhodli bydlet po tu dobu v našem obytňáku – v Knedlíkovi. To až do pondělí nebyl problém. Jenže současná situace odhaluje trhliny v systému, který vám dovolí sice volně cestovat, ale stále není připravený na alternativy typu nebydlím v cihlovém domě, ale na čtyřech kolech. Bez adresy nelze vyřídit rezidenční kartu a bez rezidenční karty nyní nelze překročit hranice. Momentálně se tak točíme v zacyklovaném víru, ze kterého není prozatím cesty ven.

Kromě toho se tu zavřely všechny kempy, stellplatzy a jiná parkoviště určená pro obytná auta. Pohybovat se zde nyní obytným autem je jako mít stigma. Nám se teď dočasně podařilo najít azyl v bytě kamaráda, který je mimo Španělsko, kde teď 24/7 přebýváme. Pobyt nám ulehčuje velká terasa s výhledem na moře.

Jak hodnotíte úroveň zdravotnictví ve Španělsku? Cítíte, že má všechno pod kontrolou? Je o nakažené lidi dobře postaráno?
Úroveň zdravotnictví je tu obecně dle našich zkušeností na velice dobré úrovni. Kromě státních nemocnic tu funguje spousta soukromých zařízení. V neděli jsem byla ve státní nemocnici v La Linea de la Concepción a všechno mělo svůj řád. Ihned při vstupu jsme všichni dostali roušku, doklady jsme podávali na metr od recepce a jsme pak byli posláni do speciální místnosti. Veškerý personál měl roušky, vše jednoduše připraveno. To bylo ještě v „tréninkovém módu“, teď to vypukne naostro. Osobně jsem z toho měla dobrý pocit. Týden předtím jsme byli s dcerou v soukromé nemocnici. Všude k dispozici dezinfekční gely, doktor roušku, žádný nával. Teď je ale situace jiná. Vim, že lékaři z Gibraltaru se přeškolovali a připravovali s podstatně větším předstihem.

Podobně jako v Itálii, i zde lidé hrají na hudební nástroje z balkónů a stalo se každodenním zvykem, že večer v osm hodin lidé na balkonech potleskem děkují lékařům, zdravotním sestrám a všem, kteří se pohybují v první linii.

Děkujeme manželům Nečasovým za rozhovor. Přečtěte si také, jak to aktuálně vypadá v jiných zemích:

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů