Mallorca od 7 749 Kč
Zobrazit zájezdy

Mallorca: ostrov tisíce zátok a atraktivních památek

Mallorca: ostrov tisíce zátok a atraktivních památek

Ostrov Mallorca začíná poslední dobou nabývat čím dál více na popularitě. Není divu, protože letenky se dají pořídit za pár korun a tento krásný ostrov nabízí spoustu možností jak strávit dovolenou. Je vhodný jak pro plážovou dovolenou, jelikož se zde nacházejí krásné dlouhé písčité pláže a hezké zátoky, tak i pro poznávací a aktivní dovolenou.

Nejlepší je si půjčit auto hned na letišti po příletu nebo v hlavním městě. Ačkoliv je na Mallorce poměrně slušná síť veřejné hromadné dopravy, je zde i spousta míst, kam se budete dostávat bez auta složitě a zdlouhavě. Pokud máte v plánu navštívit Mallorcu v hlavní sezóně, nezapomeňte si zabookovat auto předem. Mallorca má tu výhodu, že stačí i pár dní a procestujete ji celou a uvidíte nespočet nádherných míst. Zajímavý okruh po obvodu ostrova, kde navštívíte ta nejhezčí místa, má pouze cca 300 kilometrů.

Uvidíte krásné malebné vesničky, spoustu zátok, impozantní maják, nádherné hory, jezera i dechberoucí výhledy na skalnaté pobřeží. Okouzlí vás zajímavé přírodní úkazy, jeskyně, přírodní park a už jen tu cestu autem si budete užívat. Dalším lákadlem jsou fantastické dlouhé horské pěší túry. Kvůli většímu počtu turistů doporučujeme vyrazit na tento ostrov spíše v květnu, červnu a září, kdy se dá zároveň koupat v moři a teploty jsou velmi příjemné. Co se týká benzínu, tak ten stojí na Mallorce v podstatě stejně jako u nás.

Palma de Mallorca

Doporučujeme strávit v hlavním městě alespoň půlden nebo den, jelikož Palma de Mallorca nabízí krásné historické památky a příjemná zákoutí. Nejpůsobivějšími dominantami, které byste rozhodně neměli minout při návštěvě Palmy, jsou katedrála La Seu, v těsné blízkosti maurský palác Almudaina a na západ od centra hrad Bellver.

Příjemně si odpočinete ve stínu palácové zahrady Hort Del Rei. Pro ochutnání místních čerstvých potravin doporučujeme navštívit velký krytý trh Mercat d´Olivar, kde jistě neodoláte čerstvému ovoci. Staré historické centrum nabízí spoustu hezkých uliček, zajímavých domů, příjemných kaváren a obchodů.

Kamenné vesničky na západě ostrova

Když se vydáte autem směrem na západní pobřeží, začnou se před vámi objevovat krásné pohledy na stoupající hory. Prvními zastávkami budou kouzelné romantické vesničky, které stojí za návštěvu – Valldemossa, Deía i s krásnou zátokou a kamenitou pláží a městečko Sollér. Je tu úžasná atmosféra a vychutnáte si pravé kouzlo Mallorky. Křivolaké kamenné uličky, zahrady, květiny, obchůdky a malé restaurace jsou velmi roztomilé.

Nejkrásnější pohledy na skalní pobřeží a maják

Z posledního městečka Sollér se vydáte na sever po západním pobřeží do místa Sa Calobra, kde vás nadchnou krásné výhledy při sjíždění klikaté cesty. Najdete zde neobvyklou zátoku v rozevírající se vysoké skále, průchody ve skalách a je možnost se odsud vydat na velmi zajímavé procházky hlouběji do skal a hor. Pokračovat budete přes hory a kolem krásných jezer, které jsou v nich zasazené, až na nejznámější vyhlídky na pobřeží na Mallorce – Es Colomer a k majáku na Cap de Formentor.

Doporučujeme se sem vydat v ranních hodinách, jelikož je zde přes den větší provoz. Díky tomu si více užijete cestu k majáku, kde si můžete zastavit na pořízení fotografií. Doslova dechberoucí zážitek je zde západ slunce.

Krásné zátoky na Cap de Formentor

Mallorca má nespočet krásných zátok, kde je možnost se koupat a užít si více soukromí na pláži. Doporučujeme si vzít s sebou výbavu na šnorchlování, jelikož zde uvidíte spoustu hezkých barevných ryb a občas i delfíny. Hned na Cap de Formentor najdete úžasné zátoky Cala Figuera nebo Cala Murta, které stojí za návštěvu. Určitě si připravte pevnější boty na sestup k pláži. Díky horší přístupnosti se ale dočkáte většího soukromí. Čeká na vás průzračná tyrkysová voda a krásný pohled na okolní skály.

Dračí jeskyně

Na Mallorce najdete více jeskyní, ale nejkrásnější je v přístavu Porto Cristo – Cuevas Drach, tedy dračí jeskyně. Nachází se zde totiž i podzemní jezero, po kterém poplujete na loďce, a zažijete koncert v prostředí ohromného dómu s výbornou akustikou. Hudebníci hrají přímo na lodích na jezeře, je to opravdový zážitek. (Vstupné je 15 EUR, otevírací doba 10,00 – 17,00 hod. podle sezóny i déle). Porto Cristo je příjemné turistické městečko, kde si ve výborných restauracích vychutnáte pokrmy z čerstvých ryb a mořských plodů.

Přírodní park Mandragó

Na jih od Porto Cristo se rozkládá přírodní park Mandragó, kde se můžete projít přírodou a po pěších stezkách podél skalnatého pobřeží porostlého borovicemi. Čekají vás tady dvě krásné zátoky s tyrkysovou vodou – Platja de s’Amarrador či Caló des Marmols.

Je zde příjemný jemný písek a vyskytuje se tady hodně druhů zajímavých ryb, které se pohybují mezi skalami v moři. Užijete si tedy úžasné šnorchlování v krásném prostředí. Nedaleko parku Mandragó v Cala Santanyí se nachází v moři velká skála s průrvou, na kterou se můžete dívat z pobřeží. Nejezdí sem tolik turistů a rozhodně stojí za vidění.

Krásné fotografie z Mallorky si můžete prohlédnout například ve fotogalerii od cestovatelky Marquette a ve fotogalerii od cestovatelky emabo.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů