Zažít Kanadu na vlastní kůži

Zažít Kanadu na vlastní kůži

Kanada proslula svou nedotčenou přírodou, Skalistými horami s nespočtem zářivě modrých jezer, Niagarskými vodopády nebo třeba kulturou Montreálu. Vždy symbolizovala svobodu, vstřícnost a bohatství. Jak se, ale žije v Kanadě v současnosti? Životem v Kanadě nás provede Lucie Hanzély, která je cestovatelka a fotografka. V Kanadě žije a aktivně pracuje od roku 2012.

Jak probíhaly všechny přípravy na cestu? Co všechno bylo potřeba zařídit?
Vzhledem k tomu, že jsem se stěhovala takřka na poslední chvíli, tak jsem moc času na přípravy neměla. Kanada otevírá jednou ročně kvóty na pracovní víza, takže pokud člověk zmešká tuto šanci, musí čekat do dalšího roku, a jelikož jsme neplánovali stěhovaní až do května, zažádala jsem o turistická víza a odjela jako turista. Po 6 měsících v Kanadě jsem turistická víza prodloužila znovu a čekala do února/března na otevření working holiday kvót. Když jsem úspěšně prošla celým procesem, obdržela jsem pracovní permit během několika týdnů.

Working holiday víza platí po dobu maximálně jednoho roku, a jelikož jsem věděla, že plánuji zůstat déle než rok, rozhodla jsem se požádat o permanent residency v kategorii common law. Common law v Kanadě je oficiální a legálně uznaný vztah, kde spolu pár žije po dobu několika let bez oficiálního sňatku. Tento status je ověřený právníkem, kterému dokládáte důkazy jako je společná nájemní smlouva, společný bankovní účet atd.

Permanent residency proces rozhodně není jednoduchý, jak si mnoho lidí myslí, když přijedou do Kanady a doufají, že obdrží PR, pokud se ožení/vdají. Na finální vyjádření jsem čekala zhruba 14 měsíců.

Bylo těžké v Kanadě sehnat práci?
Asi záleží, co od toho člověk očekává a co pro to udělá. Já vystřídala několik prací od práce v kanceláři, salátovém baru, svatebním butiku až po vlastní podnikání.

Evropské studium/vysoká škola tu nemá uplatnění a diplomy neuznávají, takže pro někoho s vyšším vzděláním to mnohdy znamená začínat od nuly, studovat, nabrat zkušenosti v práci a mít štěstí. Někdo se spokojí s prací s minimálními požadavky. Každopádně, kdo pracovat chce, zaměstnání si najde. Mzda se v Kanadě zpravidla vyplácí jednou za 14 dní.

V dnešní době můžete začít práci shánět již v České republice. Pohovor absolvujete pomocí emailu nebo Skype. Pokud chcete mít přece jen jistotu, existuje mnoho agentur, které vám práci pomohou zajistit.

Poznali jste v Kanadě hodně nových přátel a jací jsou tam lidé?
Všude na světě jsou lidé jako nebe a dudy jak se říká. Když jsem se přestěhovala, byla jsem v šoku. Všichni jsou zde přátelští, ať už v práci, v obchodě nebo třeba na ulici. Někomu, kdo přijde z Evropy, se to může zdát až příliš. Ale je to moc hezké a pouhý úsměv dokáže člověku zpříjemnit náladu na celý den.

Co všechno se dá vidět v Kanadě?
Pro představu Kanada má cca 10 000 km od východu na západ, takže je tu hodně k vidění. Na druhou stranu od Alberty po Ontario toho zase moc není – většinou jezera, bažiny a planiny. Alberta a Britská Kolumbie jsou známé všude po světě díky Canadian Rocky mountains a kdykoliv uvidíte obrázek s jezerem z Kanady, tak je to s největší pravděpodobností jedno z našich jezer – Lake Louise, Moraine Lake, Peyto Lake nebo Emerald Lake. Všechna tato jezera mají až neuvěřitelně tyrkysovou barvu a ročně je navštíví statisíce turistů z celého světa.

Na východě můžete vidět vše od měst s evropským vlivem až po ledovcové kry (Newfoundland and Labrador). A také polární záře! Čím více na sever, tím silnější a častější podívaná.

Polární záře v Kanadě

Jaké období je nejlepší pro návštěvu Kanady?
Jak už jsem řekla, jedno z nejpopulárnějších míst pro turisty jsou hory a jezera, která jsou zamrzlá 6 – 7 měsíců v roce a některá z nich dokonce nepřístupná.

Nejlepší čas, kdy navštívit Kanadu, je pravděpodobně začátek června nebo října, kdy mnohdy máme ještě/už sníh, ale jezera jsou rozmrzlá a máte šanci něco vidět. Když přiletíte o prázdninách, připravte se na davy lidí a ozbrojte se trpělivostí. V říjnu si ovšem musíte sbalit zimní výbavu, jelikož počasí je nepředvídatelné, a i když ráno bude svítit slunce, odpoledne může sněžit.

Jak je to v Kanadě například s jídlem? Jsou potraviny, které ti tam chybí?
Během prvního půl roku jsem nejedla žádné mléčné výrobky, müsli tyčinky nebo snídaňové kaše. To bylo v roce 2013. Trvalo mi několik let najít kvalitní a chutné jogurty a potraviny, které jsou velice blízké těm, na které jsem byla zvyklá v Evropě. Například tvarohové sýry, farmářské jogurty, kefír, kváskový chleba. Tvaroh se dá sehnat pouze v některých provinciích a Alberta bohužel není jedna z nich. Některé firmy ho vyrábí, ale chuťově se to nedá jíst.

Ve městě máme několik italských obchodů, kde prodávají i lokální farmářské výrobky a sýry podobné tvarohu. Co se týče ryze českých potravin, dříve mi hodně chyběly, ale po návštěvě ČR v minulém roce jsem byla hodně zklamaná, ať už je to tím, že se mi změnily chutě nebo kvalitou výrobků.

Jedno z oblíbených míst pro nákup potravin jsou pro nás farmářské trhy. Ty jsou zde celoročně, avšak otevřené jsou pouze o víkendu. Města jako Vancouver mají trhy každý den, kde můžete koupit cokoliv, na co si vzpomenete od zeleniny, ryb, čerstvého chleba, masa až po bytové doplňky a upomínkové předměty. Celková kvalita potravin je dobrá, pokud se o to alespoň trochu zajímáte.

Je něco, na co si v Kanadě stále nemůžeš zvyknout nebo s čím jsi „bojovala“?
Určitě si stále nemohu zvyknout na tu zimu tady. V lednu a únoru tu bývá až -30 °C a díky vlhkosti a větru je to často pocitově více než -40 °C.

Kanadské jezero

Jaké jsou v Kanadě ceny a náklady na život?
Průměrné platy se v Kanadě pohybují okolo 50 000 CAD ročně, což je v přepočtu cca 850 000 Kč. Samozřejmě velmi záleží na konkrétní provincii. Kanada je jednou z nejrozvinutějších zemí světa, a tak není divu, že tu jsou náklady na život mnohem vyšší než v České republice.

Pokud se chystáte do Kanady, počítejte s tím, že při vstupu do země budete muset prokázat vaše dostatečné finanční prostředky. Postačí například výpis z bankovního účtu. Obecně je doporučováno mít k dispozici alespoň 2 500 CAD. Mezi další náklady patří samozřejmě letenka, zdravotní pojištění, ubytování a strava po příjezdu.

Z počátku se vám to může zdát příliš mnoho peněz, ale až začnete vydělávat v kanadských dolarech, nebude to tak hrozné. Životní úroveň je v Kanadě velmi dobrá a i jako student či cestovatel s WH vízem si zde můžete žít ve skvělých podmínkách.

Plánujete cestu do Kanady a nevíte si rady? Nahlédněte do našeho průvodce po Kanadě. Zde zjistíte všechny potřebné informace týkající se víz, měny a cen.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů