Zapomeňte na Alpy. Rájem lyžařů se stává Gruzie!

Zapomeňte na Alpy. Rájem lyžařů se stává Gruzie!

V roce 2009 se Gruzie vzpamatovávala z rusko-gruzínské války a v Gudauri, malém městečku na úpatí Kavkazu, živořilo pouhých 54 obyvatel. Že se jedná o lyžařské středisko, dávaly tušit pouze opuštěné sedačky lanovek a vybydlený horský hotel Marco Polo. Co zapříčinilo, že se sem dnes vyplatí jet na lyže?

Vyměňte Alpy za Kavkaz

Gruzie je oblíbeným cílem turistů, kteří obdivují panenskou přírodu, přívětivost místních obyvatel a tradiční kulinářské pochoutky. Pomalu ale jistě se zařazuje také na seznam světových lyžařských středisek. Pokud znáte alpské sjezdovky jako své boty a potřebujete změnu, budete z kavkazských zasněžených vrcholků nadšení.

Konkrétně v areálu Gudauri, který leží v těsné blízkosti majestátního pětitisícového vrcholu Kazbek, na vás čeká sešup z téměř 3 000 metrů nad mořem, prázdné svahy a moderní ubytovací zařízení. Tak si navoskujte lyže a vyrazte!

Překotná modernizace

Za překotným rozvojem lyžařského střediska v Gudauri stojí značné investice do infrastruktury a především promyšlený plán modernizace. A ten, jak se zdá, nese první ovoce. Počet stálých obyvatel vzrostl na téměř čtyři stovky, Nové Gudauri se pyšní pěší zónou s luxusními restauracemi, kavárnami a dřevěnými stánky s posezením a modernizace se dočkal také hotel Marco Polo, který tam stojí už od roku 1985.

Upravené sjezdovky i jízda ve volném terénu

Co konkrétně nabízí Gudauri lyžařům? Na vrchol sjezdovek vás vyveze buď jedna ze čtyř nových šestisedaček, nebo kabinová lanovka. Většina sjezdovek patří do kategorie modrých a červených, takže jsou vhodné pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře.

Mimo vyznačené trasy se pak kavkazské svahy stávají rájem milovníků lyžování ve volném terénu, kde využijete lyže na freeride. Od klasických sjezdových lyží se liší kratší délkou, která zajišťuje lepší ovladatelnost. Platí také, že čím je lyže širší, tím více si užijete jízdu v čerstvém prašanu. Důležitým faktorem je také míra prohnutí lyže v oblasti od špičky po vázání, která umožňuje snáze překonávat terén mimo sjezdovku a bez větších obtíží prorážet hluboký sníh.

Oblíbené lyže podle Heureky

Vrtulníkem až na vrchol

V Gudauri máte také jedinečnou možnost vyzkoušet si takzvaný heliskiing a heliboarding. Na horském vrcholu vás vysadí vrtulník a před vámi se rozprostře neposkvrněná sněhová nadílka, na které neuvidíte jediného živáčka. Pokud si ze své dovolené chcete odvézt nezapomenutelný zážitek, který vám do krve vžene pořádnou porci adrenalinu, bude pro vás heliskiing to pravé.

Jak se do Gudauri dostanete?

Úsměvné je, že ať už vyrazíte autem do Rakouska, nebo letadlem do Gruzie, cesta vám zabere přibližně stejně času, a dokonce za ni zaplatíte podobnou sumu. Z Prahy do Tbilisi, hlavního města Gruzie, míří přímý let, který trvá zhruba tři a půl hodiny. Do 135 km vzdáleného Gudauri se pak dopravíte taxíkem nebo vypůjčeným autem.

Na úplné dokončení modernizace areálu je třeba počkat až do roku 2023, přesto se vyplatí navštívit ho už nyní. Než se ale rozhodnete vyrazit, rozhodně si vybavte cestovní pojištění.

Recenze produktu Atomic Redster

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů