Bulharsko od 2 890 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak platit v Bulharsku: měna, ceny potravin, směnárny a další skvělé tipy

Jak platit v Bulharsku: měna, ceny potravin, směnárny a další skvělé tipy

Těšíte se na vytouženou dovolenou a zajímá vás, čím platit v Bulharsku nebo jak je na tom tato země se směnárnami a cenami potravin? Prozradíme vám, jaká je bulharská měna, kde je nejlepší směnit peníze, v jakých situacích můžete platit kartou a kolik vás bude stát jídlo a ubytování.

Měna

Oficiální měnou v Bulharsku je lev (někdy “leva”). 1 lev se dělí na 100 stotinek. Většinou se setkáte s mezinárodní značkou BGL. Často však narazíte také na označení Lv nebo Lb. Kurz se dlouhodobě pohybuje mezi 13 a 13,50 Kč za 1 BGL. Na některých místech v Bulharsku je dokonce možné platit eury. Rozhodně se na to ale nespoléhejte a mějte u sebe i bulharskou měnu.

Dovezené valuty

Na hranicích při vstupu do země musíte deklarovat dovezené valuty, pokud jejich celková cena přesahuje 8 000 BGL.

Směnárny

Peníze si můžete směnit u nás v ČR ještě před samotnou cestou do Bulharska. Bulharský lev ale nemají ve všech bankách (k lednu 2018 ho koupíte u Raiffeisenbank a Monety).

Stejně tak lze peníze směnit až v Bulharsku. Zde máte možnost navštívit směnárnu na letišti, kde ale hrozí méně výhodné kurzy. Proto doporučujeme raději využít banky, které mívají otevřeno každý všední den od 9 do 16 hodin. Snažte se vyhnout menším a pouličním směnárnám, kde můžete mít smůlu na podvodného směnárníka.

Jelikož je lev pevně navázaný na euro, výhodnější pro vás bude použít ke směně právě eura, pokud je máte. Směňovat však můžete i dolary nebo české koruny. Dávejte si vždy pozor, zda bankovky, které prostřednictvím směny získáte, nejsou popsané či poškozené. Bulhaři jsou velmi opatrní a podobné bankovky raději vůbec nepřijímají.

Bankomaty

Peníze si můžete vybrat i z bankomatů, které se nacházejí ve větších městech a turistických centrech. Některé české banky nabízí pro mezinárodní výběry výhodné podmínky, se kterými můžete výrazně ušetřit. Stále ale převládají spíše poplatky v řádu desítek až stovek korun za výběr.

Bezhotovostní platby

Platební karty většinou akceptují v lepších restauracích, velkých hotelích a půjčovnách automobilů.Nebývá to ale pravidlem, a proto je lepší mít u sebe vždy nějakou hotovost. Na místech, kde je možné platit kartou, vám budou bez problémů akceptovat všechny embosované (Visa, MasterCard, Maestro) i některé neembosované platební karty. Platby kartou jsou v dnešní době obvykle zdarma a stávají se tak nejvýhodnější možností. Pokud si ale nejste jistí podmínkami svojí banky, raději se informujte, zda účtuje za platbu kartou v zahraničí poplatky a jaké jsou případné sazby.

Ceny

Ceny v Bulharsku za zboží a služby jsou závislé na lokalitě, ve které se zrovna nacházíte. Lišit se mohou až několikanásobně. V turistických letoviscích zaplatíte vždy více než v místech mimo nejvyhledávanější oblasti země. Obecně platí, že cizinci v Bulharsku platí vyšší ceny než místní obyvatelé. Vidět je to zejména na cenách za ubytování a vstupy do památek. Jedna noc v nejlevnějším hotelu vás vyjde v přepočtu na 210 – 350 Kč.

Bulharsko je i přesto na naše poměry levná země a zvlášť ceny potravin jsou velmi přijatelné. Za zmrzlinu i kávu zaplatíte kolem 15 Kč. V místních restauracích utratíte za hlavní chod přibližně 150 Kč. Ceny jídla jsou tedy srovnatelné s cenami v českých restauracích. Chcete-li nechat spropitné, nedávejte jej obsluze přímo do ruky, ale při odchodu nechte pár drobných ležet na stole. Velmi často však bývá spropitné už započítané v celkové útratě.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Ceny cigaret v Bulharsku

Pokud někdo - kdo aktuálně je, či nedávno byl v Primorsku - mohl napsat, jaké jsou letos ceny cigaret Victory a dalších bulharských cigaret, a taky… Zobrazit více
anonym
anonym

Ceny na Slunečném pobřeží

Kdo jezdíte do Bulharska, můžete mi prosím říct, jaké jsou aktuální ceny na Slunečném pobřeží? Zajímají mě hlavně ceny potravin a zboží a ceny v… Zobrazit více
Gustavo-Woltmann
Gustavo-Woltmann

Ceny v Primorsku

Dobrý den ještě jednou, dcery nám zaplatily dovolenou v Bulharsku Primorsko. Jaké jsou aktuální ceny v Primorsku potravin, zboží nebo třeba v… Zobrazit více
Martys
Martys

Ceny v Bulharsku

prosím vás jak se pohybují ceny v bulharsku? mám informace, že prý je to o dost levnější než u nás, ale chtěla bych to raděj vědět s jistotou. Abysme… Zobrazit více
Martys
Martys

Cena cigaret, alkoholu a jídla v Bulharsku

Dobrý den. Tento rok jedeme s rodinou poprvé, a tak by mě zajímalo, jak je to tam s cenama. Konkrétně mě zajímá cena cigaret, alkoholu a jídla v… Zobrazit více
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce