Bulharsko od 2 319 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Bulharsku – krásné pláže, treky i moderní lyžařská střediska

Tipy na aktivity v Bulharsku – krásné pláže, treky i moderní lyžařská střediska

Chystáte se do Bulharska? Poradíme vám, která historická místa a přírodní krásy stojí za to navštívit. Kam vyrazit na trek, na pláž nebo na lyže a kde se bude líbit i vašim dětem.

Hory – treky, horolezení

S celými 37 000 km značených tras je Bulharsko rájem pro milovníky turistiky. Vede tudy i několik evropských dálkových tras. Bulharská část trasy E3 je dlouhá 720 km a ujít ji trvá přibližně 25 dní.

V pohoří Rila je populární oblast pro treky kolem hory Maljovica (2 729 m). Krásná procházka podél řeky Rila vede kolem stejnojmenného kláštera. Nachází se zde také nejvyšší hora Bulharska a celého Balkánu, Musala (2 925 m). Výstup na ni je středně náročný, s občasným prudkým stoupáním, trvá 6 – 7 hodin, pokud si cestu zkrátíte lanovkou, tak pouze 4 – 5 hodin.

Jedny z nejlepších treků vedou vysokohorskou krajinou pohořím Pirin, kolem ledovcových jezer a pod druhou nejvyšší bulharskou horou, Vichren (2 914 m).

Na frekventovaných trasách najdete horské noclehárny na přespání a restaurace. Pokud byste rádi vyrazili s místním průvodcem, ceny začínají na 1 500 Kč. Nejlepší období pro horské výstupy je od poloviny června do poloviny srpna. Ve vyšších polohách může i v letních měsících ležet sníh.

Oblíbenou horolezeckou destinací jsou pískovcové stěny u města Vraca, z nichž nejdelší měří 350 m. Dobře si zalezete také v jeskyni Prohodna, v soutěsce řeky Iskar nedaleko vesnice Lakatnik, u měst Veliko Tarnovo a Karlukovo a v pohoří Rila. Více informací najdete zde.

Pláže

Bulharsko se pyšní téměř 400 km pobřeží podél Černého moře a mnoha krásnými plážemi. Sluneční pobřeží je největší bulharské pobřežní letovisko. Na 8 km písčité pláže zde najdete luxusní hotely, restaurace a kluby. Podobným místem je také přímořské letovisko Zlaté Písky. Pláž Albena je vhodným místem především pro rodiny s dětmi. Kromě klidné a mělké vody zde najdete také akvaparky, zábavní parky, minigolf a minivláček. Nudistickou pláž Irakli si oblíbili zejména baťůžkáři a vyznavači hnutí hippies.

Přímořská střediska Zlaté Písky, Sluneční Pobřeží i některá další menší pobřežní města nabízí výběr vodních sportů: surfování, vodní lyže, windsurfing, parasailing a další. Na několika místech je možné vyzkoušet také potápění, včetně kurzů a ponorů k vrakům lodí.

Zimní sporty a střediska

Hory si v Bulharsku užijete i v zimě, vyrazit můžete na lyže či na snowboard. Nejmodernější zimní středisko je Bansko, kromě 48 km sjezdovek tu najdete 14 vleků, skokánky i slalom. Lyžařský areál Borovets je s 58 km sjezdovek největší a zároveň dobře dostupný z hlavního města. Pro začátečníky a rodiny je vhodný areál Pamporovo. Cena denního skipasu je 30 – 33 €. Zimní sezóna trvá od poloviny prosince do dubna. Více informací najdete zde.

Historická místa

Mezi historickými domy v centru města Plovdiv stojí krásný římský amfiteátr z počátku 2. století. Dominantou městečka Veliko Tarnovo je nepochybně pevnost Carevec tyčící se nad městem.

Historické městečko Nesebar, nazývané také Perla Černého moře, leží na poloostrově nedaleko Slunečního Pobřeží. Skupina skalních kostelů, klášterů a kaplí u vesnice Ivanovo pochází ze 13. století a ukrývá překrásné středověké fresky. Rotundu sv. Jiří pocházející ze 4. století najdete v hlavním městě Sofii.

Pevnost Belogradčik je působivá stavba jejíž historie sahá až do Římské říše. Klášter Rila je krásné a pokojné místo zdobené barevnými nástěnnými malbami.

Jedinečnou architektonickou výzdobou se pyšní Thrácká hrobka ve Sveštari ze 3. století př. n. l.

Vesnice Kovačevica na jihu země je díky svým zachovalým kamenným budovám architektonickou rezervací.

Rodinné aktivity – aquaparky, zoo, zábavní parky

Poradíme vám, kam v Bulharsku vyrazit, aby si děti užily dovolenou stejně jako vy.

Zoologickou zahradu najdete v hlavním městě Sofii. Ve městě Varna je kromě malé zoologické zahrady také delfinárium, pštrosí farma a zábavní park v prostředí krásné zahrady. Ve městě Ruse na vás čeká malé přírodovědné muzeum. V horkých letních dnech se vyrazte osvěžit do velikého akvaparku u vesnice Nesebar nebo do akvaparku na Sluneční pobřeží.

Pokud rádi hrajete hry, vyzkoušejte jednu z únikových her. Najdete je ve městech Sofia, Varna, Burgas a Plovdiv. Pro malé i velké závodníky je v Sofii a Varně připravený go-karting. Zajímavým místem je také neolitická vesnice nedaleko města Varna, kde si můžete vyzkoušet lukostřelbu a dobové kostýmy. Pokud by vám to nestačilo, tak dětské hřiště najdete v každém větším městě, plážovém resortu nebo zimním středisku.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Výlety z Primorska

Prosím vás moc, dcery nám záplatili k výročí svatby dovolenou v Bulharsku - Primorsko. Letíme do Perla Beach Hotel, kam vyrazit a co vidět v okolí?… Zobrazit více
Světlana
Světlana

Aquapark Nesebar

V srpnu budeme 14 dní v Nesebaru. Můžete mi prosím někdo říct ceny pro Aquapark Nesebar. Nemohla jsem nikde najít ceník.
migro
migro

Slunečné pobřeží - nuda pláž

Dobrý den, chceme letos strávit dovolenou v Bulharsku na Slunečném pobřeží. Víte někdo jestli má Slunečné pobřeží nuda pláž? Děkuji

Delfinárium Varna

Dobrý den, dostala jsem zde v diskuzi tip na Bulharsko - delfinárium Varna. Máte s ním někdo zkušenosti? Nikde jsem nenašla ceník. Zajímala by mne… Zobrazit více
Tom_D
Tom_D

Výlety z bulharského pobřeží

Čus, zdá se mi to, nebo jsou všechny hezký místa v Bulharsku úplně ve vnitrozemí? Kam jezdíte na výlety, když jste někde u moře? Moc nemusim historii… Zobrazit více
migro
migro

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce