Cesta do Bulharska autem: jak dlouho pojedete, kudy se vydat a na co si dát pozor

Cesta do Bulharska autem: jak dlouho pojedete, kudy se vydat a na co si dát pozor

Bulharské pláže lákají každoročně tisíce Čechů. Spousta z nich přitom míří do Bulharska autem. Chcete-li také vyrazit na vlastní pěst, vyberte si trasu, která bude krátká, rychlá a zároveň cenově přijatelná. Poradíme vám, kudy se vydat, jak dlouho vám bude cesta trvat a kde zakoupit dálniční známky.

Z Prahy do Burgasu vás čeká v průměru 19hodinová cesta, při které ujedete více než 1600 km. Cesta autem do Bulharska vás tam i zpět vyjde přibližně na 10 000 Kč a vyplatí se hlavně v případě, že s sebou berete celou rodinu, kola nebo jedete s přívěsem, ve kterém budete po celou dovolenou nocovat.

Přes Srbsko

Cesta do Bulharska Srbskem je nejrychlejší. Čekají vás rovné úseky bez zatáček a nová rychlostní silnice. Téměř celou cestu pojedete po dálnici. Ta chybí pouze na krátkém úseku v Bulharsku před Burgasem. Na dálnicích v Srbsku a Bulharsku počítejte s maximální povolenou rychlostí 120 km/h. Na hranicích Srbska a Bulharska se připravte na delší kolony.

A)Po D1 se vydáte směr Praha – Brno – Bratislava – Budapešť. Dále z Budapešti do Szegedu a odtud na srbské hranice. Po dálnici pak pojedete na Novi Sad, Bělehrad a Niš až do Bulharska. Na Burgas se dostanete pohodlně přes Sofii a Plovdiv.

B)Srbsko můžete projet také po staré silnici, na které nemusíte platit mýtné. Bohužel je tu problém s policisty, kteří rádi zastavují auta s cizí poznávací značkou a nepustí je do té doby, dokud nedostanou úplatek. Z toho důvodu je mnohem lepší a bezpečnější první varianta.

Praha – Burgas: 1674 km

Dálniční poplatky (pro vozidla do 3,5 tuny)

Slovensko – elektronický poplatek

Od roku 2016 se na Slovensku platí dálniční poplatky pouze elektronicky. Přes internet si předem zakoupíte imaginární dálniční známku a je to.

 • 10denní - 10 EUR
 • 30denní - 14 EUR

*Kontrola se provádí dálničními kamerami.

Maďarsko – elektronický poplatek

V Maďarsku funguje také elektronický systém, stejně jako na Slovensku. 

 • 10denní - 12,10 EUR
 • měsíční - 18,90 EUR

Srbsko – mýtné brány

Při průjezdu Srbskem musíte zaplatit 3 mýtné brány. Platit můžete eury, platební kartou i srbskými dináry. Za mýtné zaplatíte dohromady asi 12 EUR.

Přes Rumunsko

Chcete se vydat do Bulharska přes Rumunsko? Je to možné, ale kvůli častým opravám silnic, malému množství dálnic a neustálým kolonám je cesta mnohem pomalejší. Oproti srbské variantě vám cesta potrvá přibližně o 4 hodiny déle. Na druhou stranu se během cesty můžete kochat krásným výhledem na okolní hory a soutěsky. Z dálnice v Szegedu odbočíte a přes hory zamíříte na dálnici v Bukurešti. 

Na Bukurešť můžete jet dvěma cestami:

A)Na hraniční přechod Arad kolem řeky Arges a Vlad Tepes.

B)Přes Brašov na přechod Oradea.

Obě cesty jsou poměrně frekventované. Na části se nesmí předjíždět a maximální rychlost je omezená na 80 km/h. Jelikož je však cesta úzká a vede horskými průsmyky, je omezení rychlosti skutečně oprávněné. Odtud se vydáte k Dunaji na Ruse. Po celou dobu zůstáváte v EU a nečekají vás přísné kontroly.

Praha – Burgas: 1672 km

Dálniční poplatky

Kromě české, slovenské a maďarské dálniční známky budete potřebovat známku rumunskou.

Rumunsko – silniční známka

 • 7denní – 3 EUR
 • 30denní – 7 EUR

Dálniční poplatky v Bulharsku

V Bulharsku mají zpoplatněné nejen dálnice, ale také většinu silnic 1., 2. i 3. třídy. Proto se bez známky neobejdete.

 • týdenní – 8 EUR
 • měsíční – 15 EUR

Platí pro osobní vozidla do 3,5 tuny.

Kde v Bulharsku koupíte dálniční známku?

 • Benzínové pumpy
 • Hraniční přechody
 • Internetové obchody
 • Bulharské automobilové kluby

Více informací o poplatcích najdete ZDE.

Před cestou doporučujeme

Zkontrolujte si svůj technický průkaz, mezinárodní řidičský průkaz, zelenou kartu a mezinárodní SPZ. Mějte u sebe vždy dostatek hotovosti a platební kartu pro všechny případy.

Telefonní čísla na české policisty sloužící ve smíšených hlídkách:

 • Primorsko: +359 884 549 431
 • Nesebar: +359 884 551 369

Pomůžou vám při řešení závažných situací, které budete hlásit na místní policii. Celé léto jsou na místě pro vás. 

Co vás může v Bulharsku čekat

 • V povinné výbavě mějte vždy hasicí přístroj, který je v Bulharsku naprostou nutností.
 • Místní policisté rádi kontrolují také stav pneumatik.
 • Na cestách v Bulharsku i Srbsku nechte zhasnutá světla. Rozsvícenými světly dáváte jasně najevo, že jste cizinec a zbytečně tím na sebe upozorňujete.
 • V Bulharsku často nesvítí semafory tak jasně, jak jsme zvyklí u nás. Červená je velmi slabá a za bílého dne těžko rozpoznatelná.

Bulharsko autobusem

Do Bulharska jezdí několik dopravců. Z Prahy vyjíždí Arda Tur, Group a Račič. Většina linek zastavuje také v Brně. Ceny jízdenek jsou různé v závislosti na dopravci. Průměrně vás jednosměrná cesta bude stát 2 200 Kč. V autobuse si posedíte cca 18 hodin.

Co vzít s sebou do autobusu?

 • Eura - budete je potřebovat na nákup jídla a pití na benzínových pumpách. Většinou vás bez poplatku ani nepustí na WC.
 • Občanský průkaz/cestovní pas - Srbsko sice není členskou zemí EU, ale i tak vám občanka bude stačit. Pokud si ale vezmete oba doklady a budete mít každý na jiném místě, nedostanete se do nesnází, když jeden z nich ztratíte.
 • Polštářek - díky němu se vám během cesty bude pohodlněji sedět i spát. Pokud máte možnost, vezměte si i skladnou deku, kterou se můžete přikrýt. V klimatizovaných autobusech bývá chladněji.
 • Jídlo, voda
 • Léky proti nevolnosti
 • (Audio)knihu / tablet / hry a další věci pro zabavení

Bulharsko vlakem

K cestě do Bulharska můžete využít i vlak. Vyberete-li si pohodlnější lehátkový vůz (za příplatek kolem 600 Kč), bude cesta o něco příjemnější. Připravte se ale na to, že vlakem do Bulharska k moři pojedete až 30 hodin. Za vlak zaplatíte v průměru 3000 – 4000 Kč. Vlak jezdí trasu Praha – Brno – Bratislava – Štúrovo/Szob – Budapešť – Lekeshaza/Curtici – Bukurešť – Georgiu/Ruse – Sofia.

Cesta do Bulharska autobusem vychází lépe. Na místě budete mnohem dříve a za méně peněz. Nevýhodou oproti vlaku s lůžkovým vozem může být menší pohodlí.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce